Recept na poctivé feferónkové pesto – účinný v boji proti vírusom

Recept na poctivé feferónkové pesto – účinný v boji proti vírusom

Feferónky, cesnak, olivový olej, masť a soľ… V jednoduchosti je krása, hovorí sa. A pre tento recept to rozhodne platí dvojnásobne – feferónkové pesto!

Dezinfekcia ústnej dutiny dostáva celkom nový rozmer. Tvrdí sa totiž, že pravidelnou očistou ústnych slizníc dokážeme zabrániť rôznym vírusom. A čím si teda ústnu dutinu prečistiť? K dispozícii sú najrôznejšie alkoholové ústne vody, dezinfekčné spreje a pod. Avšak čas od času môžete použiť aj domáce prostriedky s dezinfekčným účinkom. Napríklad silný zázvorový čaj, kloktadlo s éterickým olejom alebo napríklad feferónkové pesto. A ako si doma pripraviť to ozajstne pálivé? Máme pre vás jeden osvedčený recept.

Recept na feferónkové pesto

Len feferónky, masť a cesnak

Tak by sa dali zhrnúť tri hlavné ingrediencie, ktoré budú pre prípravu pesta z feferóniek potrebné. A ak ich spojíte ešte s olivovým olejom a soľou v tom správnom pomere, získate perfektnú dochucovaciu prísadu napríklad do šalátov, nátierok alebo len tak na chuť – ak teda máte dostatočne vytrénovaný jazýček.

Ingrediencie na naozaj poctivé feferónkové pesto

A čo si teda pripraviť? Akonáhle máte čerstvé feferónky, máte vlastne všetko.

• 1 kilogram čo najčerstvejších chilli papričiek

• 125 ml olivového oleja

• 1-2 lyžice domácej masti

• dve lyžičky soli

• pol hlavičky cesnaku

Prečítajte si tiež: Recept na lahodný domáci kečup

Všetko začnite prípravou feferóniek. Ak sú z domáceho alebo inak prevereného zdroja, nemusíte ich ani umývať. Iba si vezmite rukavice a odstráňte ich stopky. Nič iné – len stopky. Semienka totiž budete potrebovať. Potom vložte feferónky do mixéra a dobre rozmixujte.

Rozpustite masť a do vlažnej, no stále ešte tekutej hmoty, primiešajte olivový olej. A čo si počať s cesnakom? Ten dobre olúpte, vylisujte a nakoniec spojte so soľou. Teraz už zostáva len všetko pridať k feferónkovému základu a dobre premiešať.

Ako predĺžiť trvanlivosť pesta?

Akonáhle máte zmes hotovú, jednoducho ju naplňte do menších pohárikov. Dobre ich vyparte, ale nič viac nie je potrebné. Ak pesto dobre zaviečkujete, vydrží bez problémov pol roka. Zdá sa vám to málo? Potom ho jednoduchým spôsobom sterilizujte. Bude mu stačiť dvadsať minút v horúcom kúpeli s teplotou 120 °C. Potom v tme a chládku vydrží pokojne aj dva roky. Akonáhle však pohár otvoríte, skladujte ho v chladničke – pre istotu.

Na čo si dať pri príprave pozor?

Najmä na kvalitu surovín! S obyčajným olivovým olejom alebo nekvalitnou masťou nepochodíte. Soľ vezmite obyčajnú, nie tu s jódom alebo morskú, máva niekedy tendenciu nepríjemne zhorknúť. A to by bola rozhodne škoda.

Prečítajte si tiež: Ako pestovať chilli papričky doma a v kvetináči?