Čo s úrodou jabĺk? Použite ich na jablčný ocot či ako základ do cesta

Čo s úrodou jabĺk? Použite ich na jablčný ocot či ako základ do cesta

Mávate na záhrade stromy obsypané šťavnatými jablkami, ale miesto v pivnici vám už dochádza? Skúste jablká spracovať tak, aby ste sa nepripravili o hodnotné živiny.

Jablká ako zdroj dôležitých živín a vitamínov

Z tuzemských plodín je jablko doslova poklad. Je bohaté na vitamín C, antioxidanty i minerály, a preto ho oceníte práve pri budovaní imunity. Ale nielen kvôli nej.

Denne si jablko doprajte pri diéte aj zlom trávení – vďaka vláknine podporuje činnosť čriev, zasýti, rýchlo zaženie hlad a pomáha tiež lepšie spaľovať tuky. Dajte si ho aj keď máte pocit, že na vás niečo “lezie”, jablká majú protizápalové účinky a pomôžu telu v boji s infekciou. Po chorobe zas vďaka obsahu probiotík vráti črevnú mikroflóru do formy. Svedčí aj kráse – látky v nich zvláčňujú a spevňujú pokožku a vitamín C spomaľuje starnutie pleti.

Sušené jablká

Ak máte vlastné jablká zo záhrady, oplatí sa vám investovať do sušičky ovocia. Stojí pár desiatok eur a sušením si ovocie zachováva väčšinu hodnotných látok. Sušené jablká sú ideálne ako malá desiata alebo napríklad ako ľahké občerstvenie k televízoru či pre návštevu. Narozdiel od cukroviniek dodajú telu cukor len v prirodzenej forme. Ak máte radi sušené banány, kokos alebo iné exotické ovocie, vymeňte ho na jeseň za jabĺčka. Exotické ovocie totiž telo ochladzuje, čo je v chladnejšom počasí kontraproduktívne.

Základ do cesta

Jablká môžete tiež nastrúhať alebo rozmixovať a vzniknutú hmotu zmraziť. Oceníte ich pri príprave omáčok na mäso, do tvarohových dezertov, ale hlavne ako základ do sladkého cesta. Muffinom alebo koláčom na plech dodajú krásnu vôňu, sladkú chuť a ľahkosť.

Jablčný ocot

Jablká môžete využiť aj na prípravu octu. Ten dochutí omáčky a dresingy a má tiež pozitívny vplyv na chudnutie. Môžete ho pridať do pohára so smoothie alebo vypiť pohár vody s dvoma lyžicami octu ráno nalačno pre povzbudenie metabolizmu. Jablčný ocot tlmí hlad a potrebu maškrtiť, pretože spomaľuje trávenie škrobu. Dajte si pohár vody s lyžičkou octu pred obedom, a po jedle nebudete cítiť potrebu dopriať si ešte sladkú bodku.

Ocot si pripravíte ľahko, a dokonca skoro zadarmo. Môžete použiť nastrúhané jablká, ale pokojne postačia len jablčné šupky. Natlačíme ich do vhodnej nádoby. V prevarenej vode rozpustíme cukor (100 g na 1 l vody) a zalejte tak, aby boli všetky šupky ponorené. Zakryte utierkou a nechajte tri týždne v teple, ale nie na priamom slnku. Premiešavajte denne drevenou vareškou. Potom zlejte a niekoľkokrát preceďte a zbavte kalu. Výsledná farba octu zodpovedá zvoleným šupkám, zo žltých a zelených je svetlý, z červených ružovkastý.

Jablková pleťová maska

Ak vám trocha jablčného pyré zostane, použite ho pokojne ako pleťovú masku. Jablká totiž obsahujú rutín, ktorý posilňuje cievy a pomáha proti červeným škvrnám a praskajúcim žilkám v tvári, na ktoré pleť trpí hlavne v chladné mesiace.

Sladká domáca chuťovka

Pripravte si domácu chuťovku. Recept je jednoduchý. Jablká ošúpte a zbavte jadrovníkov, nakrájajte na kocky, vložte do hrnca, podlejte vodou a duste domäkka. Potom rozmixujte dohladka a ochuťte škoricou, podľa chuti môžete pridať cukor. Potom v pohári rozmiešajte vanilkový puding, pridajte ho k jablkám, dobre premiešajte a nechajte prevariť do zhustnutia. Maškrtu prelejte do zaváraninových skiel a dvadsať minút zavárajte.

Jablká v karameli

Najprv do väčšieho hrnca dáme variť vodu s cukrom. Varíme asi 10 minút, kým nám sirup neskaramelizuje. Jablká napicháme na špajdle a jedno po druhom namáčame v teplom karamelovom sirupe.

Alobal pomastíme maslom a vyskladáme naň jablká. Jablká môžeme dať vychladnúť von do zimy. Poleva tam rýchlejšie stuhne. Vianočné jablká v karameli podávame ako výbornú sladkosť k rôznym príležitostiam.

Ak sa vám článok na využitie jabĺk páčil, prečítajte si tiež, ako využiť a spracovať brusnice.

Urýchľujú dozrievanie

Na konci leta sa zbierajú nedozreté paradajky zelenej farby a nechávajú za dozrieť na parapete, v skle alebo papierovom vrecku. Ak do vrecka pridáte zrelé jabĺčko, proces dozrievania výrazne urýchlite.

Krmivo pre vtáky

V zime môže jablko slúžiť aj ako pomoc pre našich operených priateľov. Stačí ak v zime prekrojíte jablko na polovicu a položíte ho na kŕmidlo, kde bude maškrtou pre vtáky.

Univerzálna jablčná srvátka

Jablčný mušt alebo víno zmiešame s kvalitnou pramenitou vodou a s mliekom v rovnakom pomere a zahrejeme na 90 °C. Prítomné kyseliny mlieko vyzrážajú a tekutinu odfiltrujeme cez plátno. Nápoj užívame vlažný, možno ho trochu prisladiť medom.

Je to výživný nápoj, ktorý podporuje chuť do jedla, čistí jazyk, podporuje trávenie, čistí zakalený moč, znižuje horúčku, uvoľňuje hlieny, tlmí kašeľ, zlepšuje krvný obraz a celkovo zlepšuje priebeh výživy. Preto sa užíva pri chorobách dýchacích ciest, pri chorobách tráviacich orgánov, pri krvných chorobách, ako aj pri celkovom oslabení či pri infekčných chorobách spojených s odmietaním jedla a v období rekonvalescencie. V chladničke vydrží 2 až 3 dni. V ťažkých stavoch sa podáva po lyžiciach, neskoršie po pohároch, a to vždy medzi jedlami, najviac asi 4 dcl denne v 3 dávkach.