Recepty z čierneho koreňa a tipy na jeho pestovanie. Objavte túto netradičnú zeleninu!

Recepty z čierneho koreňa a tipy na jeho pestovanie. Objavte túto netradičnú zeleninu!

Čierny koreň, scorzonera hispanica, čiže hadomor španielsky nepatrí k rozšíreným druhom. Ale prečo ho neskúsiť? Táto mrazuvzdorná a nedocenená zelenina sladkastej chuti, ktorá je ľahko stráviteľná, môže spestriť váš jedálniček.

Tvrdí sa, že každý z nás by mal spotrebovať pol kilogramu čierneho koreňa za rok. Obsahuje totiž veľa sacharidov s prevahou inulínu, ktorý dobre znášajú diabetici. Z vitamínov v ňom nájdete šesť až osem miligramov vitamínu C na sto gramov zeleniny. Ďalej horčík, železo a sodík. Ľahko sa trávi a vďaka asparagínu, lactucinu a levulinu podporuje činnosť žliaz s vnútornou sekréciou.

Recepty z čierneho koreňa

Jesť môžete čierny koreň surový, varený, zapekaný, vyprážaný alebo obalený ako rezeň. Vyskúšajte si niektorý z ponúkaných receptov. A nezabudnite, že pri kuchynskom spracovaní musíte najprv korene oškrabať alebo uvariť v šupke a potom veľmi ľahko olúpať. Aby vám ďalej nečernali, dajte ich pred varením do mierne okyslenej vody, t.j. na jeden liter vody – 2 lyžice octu.

Čierny koreň v syrovej omáčke

500 g čierneho koreňa
125 g masla
3 lyžice hladkej múky
0,5 l mlieka
4 lyžice strúhaného syra
2 tavené syry v črievku
1 kyslú smotanu
soľ
mleté biele korenie
muškátový oriešok
nasekaná vňať petržlenu alebo koriandra

Očistené čierne korene nakrájajte na menšie kúsky a uvarte v slanej vode. Syrovú omáčku pripravte tak, že múku vsypete do rozpusteného masla a za stáleho miešania postupne pridávajte teplé mlieko. Miešajte dovtedy, kým hmota nie je hladká. Potom ju 3 až 5 minúty povarte.

Pridajte tavené syry, nastrúhaný tvrdý syr a kyslú smotanu. Dobre rozmiešajte. Ochuťte soľou, mletým bielym korením a muškátovým orieškom. Na záver do omáčky vmiešajte odkvapkané čierne korene a ozdobte nasekanou vňaťou.

Čierny koreň s vajcami

0,5 kg očistených koreňov
kúsok masla
1 lyžica strúhanky
4 vajíčka
pažítka

Korene nakrájajte na kolieska a desať minút varte v slanej vode. Potom ich duste na masle. Keď sú mäkké, zahustite ich lyžicou strúhanky a pridajte vajíčka. Podľa potreby osoľte a posypte jemne nakrájanou pažítkou.

Polievka z čierneho koreňa 1.

300 g čierneho koreňa
50 g masla
1 vajce
petržlen podľa chuti
citrón na ochutenie
trochu smotany
soľ

Korene očistite, nakrájajte na plátky a varte v osolenej vode alebo v mäsovom vývare domäkka, pridajte svetlú zápražku. Polovicu koreňových plátkov vylisujte cez sito, pridajte rozsekaný zelený petržlen, žĺtok a trochu smotany. Nakoniec môžete ešte pridať kúsok masla. Ochuťte citrónom.

Polievka z čierneho koreňa 2.

750 g čierneho koreňa
2 PL extra panenského olivového oleja
150 ml smotany na šľahanie
1 žemľa
mleté biele korenie podľa chuti
1 cibuľa
2 PL masla
1 PL citrónovej šťavy
soľ podľa chuti

Do väčšej misy pripravíme dostatok vody a rozmiešame v nej citrónovú šťavu. Čierny koreň ošúpeme, nakrájame na kolieska a ihneď presunieme do misy, aby nezhnedol. Cibuľu nakrájame na kocky. V hrnci rozohrejeme olivový olej s lyžicou masla a speníme na ňom cibuľu. Pridáme odkvapkané kolieska čierneho koreňa a po chvíľke opekania zalejeme litrom vody. Osolíme, prikryjeme pokrievkou a varíme domäkka. Žemľu nakrájame na kocky a opečieme na panvici na zvyšnom masle. Potom dáme bokom. Uvarenú polievku rozmixujeme tyčovým mixérom a precedíme cez sito, aby sme odstránili prípadné vlákna. Vrátime späť do hrnca, prilejeme smotanu a necháme prejsť varom. Potom dochutíme soľou a troškou bieleho korenia. Hotovú polievku podávame s opečenými kockami žemle.

Vyprážaný čierny koreň

1 kg čierneho koreňa
500 ml vývaru (bujónu)
150 g múky
220 ml svetlého piva
50 g masla
1 citrón
soľ
mleté čierne korenie
olej na vyprážanie

Múku rozšľaháme v pive, pridáme zmäknuté maslo a šľaháme, kým sa maslo dobre nerozpustí a nevytvorí jemnú hmotu. Osolíme, okoreníme a necháme najmenej 30 minút odpočinúť. Koreň ošúpeme, nakrájame na kúsky a uvaríme vo vývare do polomäkka. Vychladnutý koreň poprášime múkou, obalíme v cestíčku a vo fritéze usmažíme dozlatista. Podávame so zemiakmi a s omáčkou (holandskou, karí, tatárskou, cesnakovou, bylinkovou alebo napríklad domácim kečupom).

Zapečený čierny koreň

800 g čierneho koreňa
60 g masla
ocot
200 g šunky alebo salámy
4 vajcia
2 dl mlieka
petržlenová vňať
soľ
100 g syra

Čierny koreň oškrabte a prevarte v okyslenej vode. Nakrájajte ho na kolieska, narovnajte do maslom vymasteného pekáča, pridajte nadrobno nakrájanú šunku či údeninu a vložte do vyhriatej rúry. Po piatich minútach rozšľahajte vajcia s mliekom, petržlenovou vňaťou, soľou a nastrúhaným syrom. Nalejte na zmes koreň s údeninou a zapečte doružova. Podávajte ľubovoľne, najlepšie so zemiakmi a šalátom.

Čierny koreň môžete tiež len povariť a podávať ho so strúhankou orestovanou na masle.

Čierny koreň zapečený s tofu

600 g čierneho koreňa
80 g masla
100 g tofu
120 g tvrdého syra
4 ks vajcia
1 dl mlieka
citrónová šťava
soľ
olej na vymastenie
strúhanka

Umytý čierny koreň očistíme, hneď vložíme do vody s octom, aby nezhnedol, potom ho nakrájame na hrubšie kolieska a dáme variť do osolenej vody. Uvarený scedíme. Zapekaciu misku vymastíme a vysypeme strúhankou. Do pripravenej misky nasypeme uvarený čierny koreň, na kocky nakrájané tofu, zalejeme vajíčkami rozšľahanými v mlieku a dáme upiecť do rúry. Pred dopečením posypeme postrúhaným syrom, pokvapkáme maslom a krátko zapečieme.

Jednoduché kuracie medailóniky so zemiakovou kašou, čiernym koreňom, šalviou a šampiňónmi

Suroviny na 10 porcií:
1000 g kuracie prsia chladené
soľ
korenie (podľa chuti)
80 g olivového oleja
1500 g zemiakov
500 g mlieka
150 g čerstvého masla
10 g čerstvej šalvie
300 g čierneho koreňa
1/2 citrónu
6 ks čerstvých šampiňónov

Čierny koreň si očistíme, varíme v osolenej vode, do ktorej sme vytlačili 1/2 citróna cca 15 min. Potom vyberieme a odložíme bokom. Kuracie prsia si umyjeme a osušíme, nakrájame na medailónky, osolíme a okoreníme. Pečieme na panvici s olivovým olejom, dbáme na to, aby mäso bolo dostatočne prepečené.

Mäso vyberieme a na panvičku si dáme maslo, pridáme umyté a nakrájané šampiňóny, lístky šalvie a uvarený čierny koreň, zľahka to všetko orestujeme, podľa potreby môžeme dochutiť soľou a korením. Hotové mäso podávame teplé, posypané orestovanými šampiňónmi, čiernym korením a šalviou. Ako prílohu podávame zemiakovú kašu. Taktiež zemiakovú kašu môžeme nahradiť aj zeleninovým pyré.