Čo s úrodou mäty? Vyrobte si domáci sirup, tinktúru či olej

Čo s úrodou mäty? Vyrobte si domáci sirup, tinktúru či olej

Mäta pieporná (Mentha piperita) je jedna z najaromatickejších bylín. Má dezinfekčné účinky a rieši problémy s trávením. Práve v tomto období, spravidla od júna až do septembra, hojne rastie i v našich záhradách či na balkónoch, celoročne je ju však možné pestovať aj v kuchyni na okennom parapete. Ak máte plnú záhradu alebo balkón voňavej mäty a nové lístky stále pribúdajú, vyrobte si z nich do zásoby podľa našich receptov domáci mätový sirup, mätový olej a mätovú tinktúru. Ručíme, že vynaloženú námahu nebudete ľutovať.

Mäta pieporná obsahuje predovšetkým mentol, ktorý vyvoláva pocit chladu a znecitlivuje, ďalej potom mentón, mentofurán, terpény a rad iných látok. Pomáha pri problémoch s trávením, mierni žalúdočnú nevoľnosť, kŕče a nadúvanie, povzbudzuje chuť k jedlu. Využíva sa pri nádche, kašli, prechladnutí, zápaloch hrtanu a priedušiek ako inhalácia alebo kloktadlo. Pomáha pri zápaloch ďasien alebo bolesti zubov. Svieže mätové lístky dokážu znížiť stres a zlepšiť náladu, pomáhajú pri bolestiach hlavy.

Recepty z mäty

Najčastejšie sa u nás pestuje mäta pieporná, ktorá je krížencom mäty vodnej a klasnatej. Skúsiť môžeme i mätu citrónovú, jablčnú, jahodovú, ananásovú, čokoládovú či banánovú. Skoro všetky mäty rastú dosť bujne, takže hravo zaplavia záhon. Praktické je preto pestovanie vo veľkej nádobe nielen na balkóne, ale aj na záhrade.

Čerstvé lístky mäty sa skvele hodia do nátierok, uhorkového a ovocného šalátu, k dezertom, na varené zemiaky, k jahňaciemu mäsu a do plniek. Nezaobíde sa bez nej obľúbené mojito, kokteil z bieleho rumu, trstinového cukru, limetky, ľadu a hŕby čerstvej mäty. Skvelá je v lete v ľadovej vode s citrónom alebo s uhorkou.

Mätový sirup do čaju a limonády

Ingrediencie:

20 až 25 stoniek mäty piepornej
1 kg cukru
2 litre studenej prevarenej vody
čerstvo vytlačená šťava z 1 väčšieho citróna alebo limetky
prípadne 20 g kyseliny citrónovej

Postup:

Mätu opláchneme, lístky otrháme (môžeme nasekať na malé kúsky) a zalejeme ich 2 litrami studenej prevarenej vody a necháme v chlade zhruba 36 hodín macerovať. Potom scedíme cez husté sitko do hrnca. Pomaly zahrievame a postupne za stáleho miešania pridávame cukor. Až sa rozpustí, ochutíme sirup citrónovou či limetkovou šťavou. Ak chceme sirup dlhodobejšie skladovať, odporúčame pridať 20 g kyseliny citrónovej. Ešte teplým sirupom naplňte čisté poháre a dobre uzavrite. Uchovávajte v chlade a tme.

Mätový ocot

Ingrediencie:

500 ml jablčného octu
veľká hrsť mäty
veľká hrsť medovky

Postup:

Bylinky vložíme do nádoby a zalejeme ich octom. Nádobu uzavrieme a odložíme na chladné a tmavé miesto. Doba lúhovania by mala byť jeden až dva týždne. Potom mätový ocot zlejeme do čistej sklenej nádoby. A na čo je takýto ocot vhodný? Je perfektným pomocníkom pri starostlivosti o vlasy. Používame ho na preplachovanie vlasov po umytí. Asi 50 ml octu vždy zriedime litrom vody a použijeme na opláchnutie vlasov po ich umytí šampónom. Potom ich už len zľahka osušíme uterákom. Môžeme opakovať raz či dva razy týždenne. Vlasy budú po použití lesklé, silné a bez otravných lupín.

Domáci mätový olej pre lepšie trávenie

Ingrediencie:

1 zväzok čerstvej mäty piepornej (zhruba 20 stoniek)
500 ml kvalitného oleja

Postup:

Lístky mäty otrháme, podrvíme medzi prstami a vložíme do uzatvárateľného pohára s objemom 750 ml. Zalejeme olejom (mäta musí byť asi 1 cm pod hladinou). Pohár dobre uzavrieme a vložíme na 30 minút do vodného kúpeľa s teplotou max 60 °C. Vyberieme a necháme zhruba 10 dní macerovať. Potom olej scedíme do fľaše a skladujeme na tmavom mieste.

Použitie – na upokojenie tráviacich ťažkostí užívame 1-2 lyžičky mätového oleja denne, zmierňuje nadúvanie a plynatosť. Navyše zrýchľuje metabolizmus a pomáha pri chudnutí. Kloktanie mätového oleja zlepšuje zdravie ústnej dutiny a príjemne osvieži dych. Keď sa cítime bez energie, masírujeme si mätovým olejom spánky a zápästia.

Mätové želé

Ingrediencie:

1 bal. želatíny
1 lyžicu mätového sirupu
225 ml vody
3 lyžice kryštálového cukru

Postup:

125 ml vody zmiešame s cukrom a sirupom. 100 ml vody použijeme na napučanie želatíny. Následne napučanú želatínu zahrievame, kým sa želatína nerozpustí. Podávame hneď.

Domáce mätová tinktúra proti kašľu a nádche

Ingrediencie:

500 ml 40% alkoholu, najlepšie vodky
150 g čerstvých lístkov mäty piepornej

Postup:

Mätové lístky podrvíme medzi prstami alebo nasekáme nadrobno. Lístky vložíme do pohára s viečkom, zalejeme vodkou alebo iným alkoholom tak, aby boli všetky listy ponorené. Starostlivo premiešame. Pohár uzavrieme a na svetlom a teplom mieste necháme najmenej šesť týždňov. Každý deň dobre pretrepeme. Potom scedíme cez kávový filter. Tinktúru skladujeme na tmavom a chladnom mieste.

Použitie: takto využitá mäta sa používa ako obklad pri svrbivých vyrážkach, pomôže po uštipnutí hmyzom. Pri bolestiach hlavy ním potierame spánky. Pri nádche a kašli pridáme asi 35 kvapiek do inhalačného kúpeľa, inhalujeme dvakrát denne.

Mätový džem

Ingrediencie:

350 g mäty
2 citróny
1 kg cukru
500 ml vody

Postup:

Mätu umyjeme a prebytočnú vodu necháme odkvapkať. Potom mätu nakrájame nadrobno. Citrón dôkladne umyjeme a nakrájame aj s kôrou. Mätu a citrón dáme variť spolu s vodou. Privedieme do varu a varíme 10 minút. Potom zložíme z plameňa, necháme úplne vychladnúť a scedíme. Do tejto zmesi pridáme cukor a varíme na slabom plameni po dobu 2 hodín. Nezabúdame na miešanie, keďže zmes bude postupne stále viac hustnúť. Horúcu zmes nalejeme do sterilizovaných pohárov a pevne zavrieme.