Záhradkári, pozor: Toto potrebujú vaše jahody práve teraz!

Záhradkári, pozor: Toto potrebujú vaše jahody práve teraz!

Nestihli ste na jar vysadiť jahody? Alebo majú vaše staré jahody už najlepšie obdobie za sebou? Prišiel čas vysádzať nové sadenice. Poradíme vám, ako pripraviť pôdu a ako sa o rastliny postarať, aby bola ďalšia úroda čo najbohatšia.

Starostlivosť o jahody

Sezóna jahôd je ochvíľu za nami

Aby váš jahodový záhon budúci rok pekne plodil, treba mu venovať náležitú starostlivosť už teraz: vysádzajte nové rastliny a starajte o staršie jahody.

Pripravte si sadeničky

Skúsení záhradníci hovoria, že jahodový záhon treba raz za dva tri roky omladiť. Plody zo starších rastlín už totiž nebývajú tak sladké a šťavnaté.

Ak plánujete omladenie alebo rozšírenie svojho záhonu, môžete si vypestovať mladé sadenice z odnoží. Jahody sa totiž ľahko množia samy. Vyberte si zdravé odnože, odstrihnite ich od dospelej rastliny a zasaďte do malých kvetináčov. Počas niekoľkých týždňov si vytvoria vlastné korene, takže ich budete môcť presadiť na záhon.

Mladé rastliny sa môžu “objaviť” aj samy – staršie jahody púšťajú výhonky, ktoré aj zakoreňujú, a záhon sa tak rozrastá. Skultivujte ho: nové rastlinky opatrne vykopte a vysaďte tam, kde ich chcete mať.

Prečítajte si tiež: Bio záhrada: Ako pestovať drobné ovocie bez chémie

Ak svoje vlastné jahody ešte nemáte, ale susedovi za plotom bujnejú, neváhajte ho požiadať o odnože – ušetríte pomerne dosť peňazí.

Jahody a slnko

Aby sa plody urodili veľké a sladké, dajte si záležať na výbere stanovištia. Najlepšie im bude na slnečnom a vzdušnom mieste. Zvoľte preto záhon orientovaný na juh alebo juhozápad a nevysádzajte ich na rovnaké miesto, kde boli – pôda by si mala päť rokov odpočinúť. Pre augustovú výsadbu môžete zvoliť plochy prázdne po zbere šalátu, kalerábu alebo cibule.

Pôdu dobre pripravte

Jahodám sa bude dariť v kyprej, vzdušnej a dobre živenej zemine. Podľa jej typu môžete zvoliť i druh jahôd. Ľahké a vzdušné pôdy, ktoré do seba budú hneď zjari vpíjať slnečné lúče, sú vhodné pre skoré odrody.

Hlinité a vlhkejšie pôdy prenechajte neskorým odrodám. Siahnuť môžete i po stáleplodiacich alebo mesačných jahodách.

Stáleplodiace plodia dvakrát do roka – plody z druhej úrody získate asi o päť týždňov od tej prvej. Mesačné jahody rodia celú sezónu a dozrievajú až do jesene – avšak úroda je skromnejšia. Hodí sa pre balkónové pestovanie.

Nezabúdajte na hnojenie

Pretože sú jahody náročné na živiny, obohaťte pôdu o kompost a hnoj. Kompost do pôdy zaryte asi tri týždne pred výsadbou. Na meter štvorcový záhonu budete potrebovať približne päť kíl konského alebo kravského hnoja.

Potom už rastliny vysaďte, použiť môžete aj čiernu netkanú textíliu, ktorá bráni prerastaniu burinou a priťahuje slnečné lúče. Zalievajte, nech sa rastlinky dobre ujmú. Pozor však na preliatie, aby nezhnili!

Jahody po sezóne

Nezabudnite ani na jahody, ktoré vám tento rok dali šťavnaté plody. Pokiaľ si budúci rok chcete úrodu zopakovať, rastlinám doprajte starostlivosť. Niekto jahodové listy po zbere zreže úplne, iný ich necháva.

Jahodám nakyprite zem, vytrhajte burinu, pridajte kompostovanú zeminu a hnoj. Nezabudnite ich výdatne zaliať a tešte sa na budúci rok. 🙂

Prečítajte si tiež: Základy pestovania: jahody