Milované RUŽE: Rady ako sa o nich starať počas celého roka

Milované RUŽE: Rady ako sa o nich starať počas celého roka

Ruža ako kráľovná kvetov si svoje prvenstvo vydobyla nielen vďaka prekrásnym kvetom, ale aj kvôli neprekonateľnej vôni. Aby však tieto rastliny fungovali a prospievali podľa našich predstáv, treba im venovať počas celého roka dostatok pozornosti. Ako sa o nich starať?

Starostlivosť o ruže

Zatiaľ čo hlavný rez vás bude čakať na jar alebo v predjarí, občas budete musieť vziať nožnice do ruky aj počas leta. V tomto období vás na ružiach navyše môžu potrápiť aj rôzne choroby a škodcovia, s ktorými treba začať bojovať zavčasu.

Jar

V tomto období sa zanedbanie starostlivosti naozaj veľmi nevypláca, pretože práve vtedy sa robí pomerne radikálny rez. Ak by ste ho vynechali, kríky by boli prerastené a zahustené starým drevom, ktoré je často zdrojom chorôb a škodcov. Každoročne vykonávaným rezom naopak ruže “omladnú”, takže potom počas leta bohato kvitnú.

Charakter rezu sa odvíja od typu ruže. Pri kríkových a popínavých ružiach sa zasahuje do štruktúry pomerne hlboko, aby sa podporila tvorba mladých výhonov. Režeme vždy niekoľko milimetrov nad očkom, ktoré smeruje smerom von z kríka. Tým docielime pravidelné rozloženie výhonov do priestoru, ker sa teda potom zbytočne nezahusťuje. Na jar tiež vykonajte prvé hnojenie hnojivom určeným pre ruže.

Prečítajte si tiež: Domáca výživa pre ruže – organické a efektívne hnojivo z morských rias

Leto

Ani v lete práca nekončí. Pri popínavých ružiach vyväzujte nové bujné výhony, niektoré je možné skrátiť asi na tretinu výšky, aby sa spevnili a rozvetvili. Pri veľkokvetých odrodách odstraňujte odkvitnuté kvety. Ďalej nezabudnite na pravidelnú zálievku a hnojenie.

V lete tiež nastáva čas na kontrolu zdravotného stavu. Na ružiach sa môže objaviť múčnatka či iná hubová choroba, ale aj roztoče a vošky. Pokiaľ nechcete ruže ošetrovať bežne dostupnými syntetickými prípravkami, môžete využiť prípravky biologickej ochrany, ktoré sú po zriedení účinné napríklad na múčnatku.

Jeseň a zima

V tomto období odstraňujte skôr odkvitnuté kvety, pokiaľ ste tak už neurobili. O ruže sa postarajte kompostom a ihličím, aby počas zimy nenamrzli.

Čo vás bude počas roka čakať:

  • jarný či predjarný rez
  • letné odstraňovanie odkvitnutých kvetov na veľkokvetých odrodách
  • letná redukcia bujných výhonov pri popínavých ružiach
  • zálievka počas sucha
  • hnojenie špeciálnym hnojivom na ruže
  • v lete nutné stráženie výskytu chorôb a škodcov

Prečítajte si tiež: Vianočná ruža – ako sa o ňu starať, aby vydržala čo najdlhšie?