Ako na krásny TRÁVNIK? Dbajte na túto starostlivosť od jari do zimy!

Ako na krásny TRÁVNIK? Dbajte na túto starostlivosť od jari do zimy!

Ako sa správne starať o trávnik, aby plnil svoj účel či už chcete mať krásny, takmer anglický trávnik alebo klasický? Každý má svoje výhody i nevýhody, svoje čaro. No existuje niekoľko zásad, ktoré sa oplatí dodržiavať počas roka, aby ste boli čo najviac spokojní.

Starostlivosť o trávnik

Starostlivosť o trávnik – to je aj správny výber hnojiva a jeho rozhodenie. Zavlažovanie, vertikutácia trávnika, jeho kosenie a dosievanie holých miest. Správna starostlivosť o trávnik zahŕňa aj rozpoznávanie problémov ako hubové ochorenia, škodce, nežiadúce rastliny v trávniku, a následné riešenie.

Ak si prajete krásne zelený a hustý porast, v starostlivosti pokračujte po celý rok.

Jar

Z trávnika odstráňte všetko napadané alebo naviate lístie, konáre, prípadne kamene. Ostrejšími, najlepšie vertikutačnými hrabľami prerežte prerastenú zeminu do hĺbky tri až päť milimetrov. Trávnik tak prevzdušníte, odstránite z neho mach a vznikajúcu plsť.

Ak tráva žltne alebo hnedne, porast je pravdepodobne príliš utužený, premokrený, chýbajú mu živiny a niekedy ho môžu ničiť hubové choroby. V tejto situácii sa odporúča vykonať aerifikáciu a plochu zasypať kremičitým pieskom – dávkujte zhruba kilogram na meter štvorcový.

Trávnik prihnojte takzvaným plným kombinovaným hnojivom – množstvo na meter štvorcový je tridsať gramov. Pre rýchlu regeneráciu poškodeného porastu možno na plochu niekoľkokrát rozhodiť i malú dávku liadku vápenatého. Na silne poškodené miesta dosejte trávnu zmes, použitú pri založení trávnika – poškodené miesta rýchlo zaplní. Koncom jari chemicky alebo mechanicky odstráňte širokolisté buriny.

Leto

Trávnik v pravidelných intervaloch koste. Dodržujte pravidlo, že pri teplotách vyšších ako 25 stupňov sa skracuje porast o tretinu dĺžky, pri 20 až 25 stupňoch o jednu polovicu a v chladnejších dňoch ho možno “skrátiť” až o dve tretiny.

Trávnik nesmie nikdy preschnúť. Preto ho pravidelne zalievajte. Ak máte automatický zavlažovací systém, púšťajte ho každý deň skoro ráno alebo po západe slnka. Ak používate klasickú hadicu či kanvu, odborníci odporúčajú zalievať každé tri až štyri dni – odporúčaná dávka na meter štvorcový činí dvadsať litrov. Nikdy nezavlažujte za plného slnka, spôsobili by ste úpal rastlín a v poraste by sa začali objavovať trávne huby a plesne. Raz za dva až tri týždne mu doprajte dusíkaté hnojivo.

Jeseň

Na začiatku jesene je vhodné zopakovať jarné zásahy – vertikutáciu, prípadne i aerifikáciu a hnojenie, aby trávnik zosilnel pred zimou. September je vhodným mesiacom pre likvidáciu dvojklíčnolistých burín, použite k tomu bežne dostupné chemické prípravky. Podľa počasia koste až do novembra, súčasne odstraňujte z plochy napadané lístie a iné organické zvyšky.

Zima

Na začiatku zimy odstráňte odumretú hmotu z trávnika, inak mu hrozí silné napadnutie hubovými chorobami. Pri snehu, srieni a mraze platí: Stúpať po trávniku je zakázané! Trávniky pozostávajú až z 80% z vody, ktorá pri nízkych teplotách v listoch zamŕza. Pri zošľapovaní trávnika alebo inej mechanickej záťaži v mrazivom počasí sa lámu.

Hubové ochorenie, napríklad pleseň snežná, ktorá je aktívna v takýchto podmienkach, môže cez zlomené miesta preniknúť do tkaniva a spôsobiť škody, ktoré sa v jarných mesiacoch prejavia ako otlačky nôh.

Venujeme sa čisteniu, brúseniu a opravám kosačky, motorovej vymeníme aj olej, prípadne sviečky; opravíme a nabrúsime aj ďalšie náradie.

Ak sa Vám tento článok o celoročnej starostlivosti o trávnik páčil, prečítajte si tiež Skvelé tipy na skrášlenie vašej záhradky: Zasaďte kvetinu do kmeňa stromu.