Zeler a tajomstvá jeho pestovania. Čo urobiť, aby vyrástol veľký a chutný?

Zeler a tajomstvá jeho pestovania. Čo urobiť, aby vyrástol veľký a chutný?

Zasadili ste zeler a tešíte sa na jeho zber? Aby vás neprekvapil drobnými buľvami, dobre sa o rastlinu postarajte už teraz. Potrebuje živiny, slnko, vodu, a ešte niečo navyše.

Zeler

Zeler je obľúbenou aromatickou koreňovou zeleninou. Do slovenskej kuchyne jednoznačne patrí, a ak sa vám ho podarí vypestovať na záhonoch, budete nadšení z jeho vône i chuti, ktorá je výraznejšia než u toho kupovaného. Čo mu prospeje?

Zeler okopávajte

Počas leta zeler raz alebo dvakrát okopte. Okolo rastliny odhrabte trošku zeminy, aby ste vytvorili priehlbiny alebo akési misky. V nich sa bude ľahšie zadržiavať voda, buľvy budú lepšie rásť a zaguľacovať sa.

Záhon zbavte buriny, ktorá si robí nárok na životný priestor zeleniny a berie jej živiny aj vodu. Buďte dôslední a vyťahujte burinu aj s korienkami.

Otrhajte listy

Počas okopávania zeleru z neho rovno opatrne otrhajte staršie listy – najmä tie, ktoré rastú po okraji. Buľva sa čoskoro zahojí a znova obrastie. Tento krok opakujte pokojne dvakrát-trikrát za sezónu.

Platí však, že všetko s mierou. Na rastline musí zostať dostatok plochy na listy, aby mohla rásť a prosperovať. Preto vždy zachovajte stredové listy. Otrhané listy nevyhadzujte na kompost, zužitkujete ich ešte v kuchyni. Hodia sa do polievok alebo nátierok.

Hnojenie a zálievka

Zeler je pomerne dosť náročný na zálievku i na živiny. Koreňová zelenina potrebuje najmä v júli a auguste veľa piť. Pôdu preto udržujte vlhkú, nedopustite ale premokrenie – na záhonoch sa nesmú tvoriť kaluže. Zalievajte ho skoro ráno alebo podvečer dažďovou či odstátou vodou.

Počas vegetácie je potrebné zeler prihnojovať dusíkom alebo aj viaczložkovým hnojivom – v záhradníctve kúpite hnojivo priamo určené na koreňovú zeleninu. Prihnojovať môžete tiež prírodnými hnojivami.

Ochrana zeleru pred chorobami

Ak zeler nemá dostatok živín, je náchylnejší k chorobám. Nedostatok draslíka spôsobuje, že rastlina trpí žltnutím a postupným zasychaním listov, nedostatok bóru sa prejavuje hnilobou. Správna výživa je preto skvelou prevenciou.

Pokiaľ objavíte škvrny, pomôže už len špeciálny postrek, ktorý kúpite v záhradníctve. Na záhony, kde rástli napadnuté zelery, by mali prísť ďalšie sadenice zeleru najskôr po štyroch rokoch. Inú zeleninu tu pestovať môžete, nebojte sa vysievať napríklad fazuľu, hrášok, cibuľu alebo cesnak.

Kedy zberať zeler

Na prvom zeleri si môžete pochutnať už na sklonku leta, kedy je možné zberať menšie buľvy. Na uskladnenie ho ale nechajte dozrieť až do októbra. Za suchého počasia ho opatrne vytiahnite zo zeme, zrežte prebytočné korienky aj listy (nechajte asi centimeter vňate). Skladujte ho v piesku, najlepšie v chladnej, nie vlhkej pivnici.

Zeler inak: Ako vyrobiť zelerový džús?

Silné aromatické silice a éterické oleje zeleru významne chránia náš organizmus. Ale priznajme si, ukrojíme si kus zeleru a zjeme ho miesto jablka, keď je tak zdravý? Asi málokto z nás. Ale keď zeler za surového stavu rozmixujeme s ďalším ovocím a zeleninou, získame úžasný nápoj, ktorý skvele chutí. Urobte si výborný zelerový džús podľa nášho receptu aj podľa vašej inšpirácie. Ovocie aj zeleninu môžete nakombinovať podľa toho, čo máte doma práve po ruke.

Postup prípravy krok po kroku

Pripravíme si všetky suroviny, zeler – ktorý tvorí základ zelerového džúsu – a ostatné ovocie a zeleninu. Všetko dôkladne umyjeme a očistíme, zeler obrežeme, najlepšie škrabkou. Umytý zeler krájame na pracovnej doske na kocky. Ak budeme používať na zelerový džús odšťavovač, nemusíme si dávať pozor na veľkosti rezu, kocky môžu byť väčšie.

Očistíme a nakrájame ostatnú zeleninu a ovocie. Jablká, broskyne, mrkvy, mandarínky, citrón, zázvor, banán – množstvo si môžeme upraviť podľa našich možností, ktoré máme k dispozícii. Ovocie môžeme nahradiť iným, podľa našej chuti. Všetko je v surovom stave, takže hodnotový obsah zelerového džúsu je výdatný.

Všetky nakrájané a pripravené ingrediencie dáme do odšťavovača, kde získame kvalitný a hotový zelerový džús. Vodu pridávame v prípade, že nechceme zelerový džús hustý a bude nám vyhovovať redší. Pokiaľ nepoužijeme odšťavovač, všetko rozmixujeme v mixéri a prípadne môžeme ešte precediť cez sitko.