Trápia vás riasy v záhradnom jazierku? Poradíme, ako sa im vyhnúť

Trápia vás riasy v záhradnom jazierku? Poradíme, ako sa im vyhnúť

So záhradným jazierkom sa na záhradách stretnete pomerne často, pretože ide o príjemné spestrenie záhradného ekosystému a vhodné miesto pre odpočinok či posedenie s priateľmi. Majitelia záhradných jazierok nám však určite dajú za pravdu, že bez pravidelnej údržby to skrátka nejde. Ako sa vyhnúť riasam?

Záhradné jazierko vs. riasy

O jazierko sa treba starať celoročne, a obzvlášť v teplých mesiacoch, kedy sa vo vode s prvými slnečnými lúčmi začínajú objavovať riasy a voda postupne mení farbu na zelenú.

Riasy, na ktoré môžete naraziť v záhradnom jazierku

V záhradnom jazierku sa môžete stretnúť najmä s dvoma druhmi rias. Prvým druhom je tzv. riasa vláknitá, s ktorou sa majitelia jazierok stretávajú pomerne často. Ide totiž o riasu, ktorá je súčasťou vodného ekosystému odjakživa. V prípade jej premnoženia riskujete nielen nepríjemný zelený kal, ale v ohrození môžu byť tiež ryby, a to či už kvôli spomínaným výkyvom pH či nevhodnej distribúcii kyslíka. Vláknitá riasa sa vyskytuje v mnohých druhoch a farebných variantoch.

Zelenkavá, hnedá či zakalená voda v záhradnom jazierku vzniká taktiež premnožením kokálnej (jednobunkovej) riasy alebo siníc, k čomu dochádza vinou vysokého obsahu živín vo vode. Nadmerný výskyt jednobunkových rias môže v krajnom prípade viesť až k usmrteniu rýb v jazierku.

Prečítajte si tiež: Dobre odvodnená pôda – čo sa skrýva pod týmto označením a prečo je dôležitá pre pestovanie?

Riasy v záhradnom jazierku sa ľahko premnožia

Riasy patria medzi veľmi staré a pomerne jednoduché organizmy, ktoré sa dokážu ľahko prispôsobiť akémukoľvek prostrediu. Vodné riasy ako také však riziko nepredstavujú, naopak sú veľmi prospešné, pretože sa okrem iného podieľajú na zlepšovaní kvality vody či znižovaniu obsahu škodlivín.

Problém nastáva vo chvíli, keď sa začnú riasy v jazierku nekontrolovane rozrastať, čo môže mať na vašu vodnú plochu celý rad nepriaznivých vplyvov. Náhodne môžeme spomenúť napríklad kolísanie pH, nadmernú spotrebu kyslíka, uvoľňovanie amoniaku či vznik prostredia, v ktorom sa darí rybím parazitom.

Likvidácia rias v záhradnom jazierku

Na každú riasu platí niečo iné – napríklad vláknitú riasu treba likvidovať mechanicky, zatiaľ čo s tzv. zelenou vodou vám pomôže skôr špeciálna UV lampa, ktorej žiarenie narúša bunkovú stenu rias.

S riasami je možné bojovať aj s pomocou baktérií proti riasam – jedná sa o vybrané bakteriálne kultúry, ktoré obmedzujú tvorbu rias a vodného kvetu na princípe fermentačného rozkladu živín. Tieto prípravky sa okrem iného starajú o rovnováhu vodného biotopu a napomáhajú obmedziť výskyt fekálnych baktérií.

Prečítajte si tiež: Ako zadržiavať vodu v záhrade a efektívne s ňou hospodáriť

Základom je prevencia

V ideálnom prípade by ste premnoženiu rias v jazierku mali predchádzať, a to napríklad obstaraním dostatočne kvalitnej filtrácie, ktorej súčasťou je biologická i mechanická zložka. Biologická zložka slúži k množeniu štartovacích baktérií, zatiaľ čo tá mechanická sa stará o záchyt nečistôt.

Ak sa chcete vydať skôr prírodnou cestou, môžete do jazierka nasypať vulkanický minerál zeolit. Ten vďaka svojej pórovitej štruktúre umožňuje výmenu nežiaducich amónnych iónov za ióny vápnikové, horčíkové a sódne. V praxi to znamená, že pohlcuje nečistoty a zápach, vyrovnáva hladinu pH a pôsobí zároveň ako dezinfekcia aj okrasný prvok.

Všeobecná rada znie, že záhradné jazierko treba pravidelne udržiavať v čistote. To obnáša napríklad pravidelný výlov nečistôt a listov z vodnej hladiny – najlepšie s pomocou hladinového zberača nečistôt – tzv. skimmeru. Rovnako ako o hladinu, by ste mali dbať aj o čistotu dna, kde sa držia rôzne usadeniny či rybie výlučky – na tento účel slúži napríklad jazierkový vysávač.

Pozor na vodu zo studne aj slnečné lúče

Výslednú čistotu ovplyvňuje aj kvalita vody, ktorú do jazierka dopúšťate. Voda zo studne totiž môže obsahovať zvyšky splaškov či hnojív. V ideálnom prípade by ste preto mali jazierko dopúšťať vodou z vodovodného kohútika.

Na kvalite vody v jazierku sa podieľajú aj vonkajšie vplyvy. Patria medzi ne napríklad slnečné lúče, ktoré nadmerne zahrievajú vodu, čím vytvárajú vhodné prostredie pre množenie rias, ktorým sa v teplom prostredí nadmieru darí. Záhradné jazierko preto umiestňujte do tieňa či polotieňa, inými slovami sa vyhnite tým častiam záhrady, na ktoré celý deň svieti slnko.

Prečítajte si tiež: Jazierko ako pýcha záhrady. Ako sa oňho starať?