Tri okrasné kríky, ktoré urobia parádu a plodia aj výborné ovocie

Tri okrasné kríky, ktoré urobia parádu a plodia aj výborné ovocie

Prečo pestovať kríky len na okrasu? Zasaďte a starajte sa o rastliny, ktoré budú nielen dobre vyzerať, ale budete z nich mať aj úžitok – inšpirácia na tri okrasné kríky, ktoré plodia výborné ovocie!

Okrasné kríky

Ríbezle, maliny a egreše má na záhrade dnes takmer každý. Plody majú tieto kríky výborné, ale kríky ako také veľa parády neurobia. Pritom to ide aj inak a postupom času sa môžete celú jar a leto tešiť z krásnych kvetov, na jeseň potom môžete zožať aj chuťovo veľmi zaujímavé plody. Stačí vyskúšať niektorú z nasledujúcich rastlín.

Arónia

Ker, ktorému sa hovorí tiež arónia či jarabina čierna, je cenený najmä kvôli svojim plodom. Tie sú doslova preplnené zdravím – obsahujú vysoké množstvo antioxidantov, antokyanínov, bioflavonoidov, vitamínov A, B, C, P, ale tiež veľké množstvo minerálov a ďalších biologicky dôležitých aktívnych látok. Sú bohaté na rutín, ktorý spevňuje cievne steny, preto sa hodí na prevenciu kŕčových žíl.

Plody sú však veľmi trpké a aj keď dozrievajú v polovici leta, zberáme ich až s prvými mrazíkmi, keďže vtedy svoju trpkosť strácajú. Pozor si však musíte dať na vtáky: pre nich sú bohatým zdrojom potravy, a tak ich “vyďobú” hneď, ako dozrejú. Pokiaľ chcete ich benefity využiť, musíte ich zakryť sieťou či starou záclonou, a tak ich pred vtáctvom uchrániť. Z plodov možno urobiť sirupy, džemy, kompóty, ale aj džúsy, víno a ďalší alkohol.

Arónia má mimoriadne priaznivé účinky na kardiovaskulárny systém, znižuje vysoký krvný tlak, priaznivo ovplyvňuje pružnosť a pevnosť ciev, pomáha pri kŕčových žilách a prečisťuje krv. Arónia má taktiež protisklerotický účinok, je žlčopudná, má protizápalový účinok, zvyšuje vylučovanie nežiaducich solí z organizmu, znižuje emocionálnu nerovnováhu, odporúča sa pri doliečovaní žltačky, je vhodná na detoxikáciu organizmu, pri liečbe reumy a pri podpore pečeňových a ľadvinových funkcií. Farbivá, ktoré sa nachádzajú v plodoch, pomáhajú pri liečbe Parkinsonovej choroby. Arónia je vhodná aj pre diabetikov.

Pestovanie arónie je nenáročné, rastie aj v polotieni pod stromami, je odolná voči suchu, škodcom, chorobám a znáša priemyselné znečistenie. Kvitne na jar bielymi kvetmi, na jeseň zase vynikne výraznými oranžovými až červenými listami.

Drieň obyčajný

Vzhľadom pripomína malý strom, pretože dospelý môže dosahovať výšku až 7 metrov s priemerom kmeňa až 25 centimetrov. Drieň je pôvodná tuzemská rastlina, takže jeho pestovanie nie je príliš zložité. Navyše jeho vlastnosti využíva mnoho šľachtiteľských staníc, takže vzniká mnoho odrôd, ktoré vynikajú veľkosťou svojich plodov. Tie trochu pripomínajú čerešne. Sú červené, rastú na stopke a majú kôstku. Tá je ale kratšia ako u čerešní a plody nie sú okrúhle, ale skôr sudovité.

Rastlina kvitne drobnými žltými kvetmi v marci a apríli, niekedy dokonca skôr. Patrí medzi vôbec prvé kvitnúce druhy, žlté kvety sa objavujú ešte pred olistením. Drieň obyčajný vyžaduje ľahkú a teplú, neutrálnu alebo zásaditú pôdu. Dokáže dobre hospodáriť s vodou, takže sa bude hodiť do suchších rokov, ktoré nás čakajú. Driene zvyčajne netrpia chorobami a vyhýbajú sa im aj škodcovia. Plody drieňa sa nazývajú drienky a sú veľmi nutrične cenné. Majú vysoký obsah vitamínu C, obsahujú aj vitamín P, provitamín A, vysoký je tiež obsah flavonoidov. Veľmi významný je obsah draslíka, horčíka, vápnika a fosforu. Najlepšie sú čerstvé, ale dá sa z nich robiť aj alkohol či marmeláda. Možno ich zamraziť, zavariť či naložiť.

Dulovec japonský

Okrasný ker pôvodom z ďalekej Ázie – to je dulovec japonský. Ide o opadavý ker s tŕňmi a podlhovasto vajcovitými listy. Na jar kvitne nádhernými kvetmi, ktoré vďaka šľachteniu doslova hrajú farbami. Môžete vybrať ker s bielymi, ružovými aj sýto červenými kvetmi. Výnimkou nie je ani kombinácia niekoľkých farieb na jednej rastline. Všetky sú však nádherné a pripomínajú kvety jabloní. Kry kvitnú pred olistením alebo súčasne s klíčením listov, teda od marca do mája, pričom hlavná doba je v apríli.

Dulovec je nenáročný ker, ktorý bude prospievať v bežnej záhradnej pôde. Aby sa mu dobre darilo, potrebuje ale slnečné stanovište. Dobre znáša sucho, takže ide o rastlinu vhodnú do meniaceho sa podnebia.

V jeseni na dulovcoch nájdete malvice. Majú hrubú a jemne chlpatú šupku, pod ňou sa ukrýva dužina, ktorá je plná vitamínov a minerálov. Vitamínu C má dokonca viac ako citrón. Bohužiaľ sú plody na chuť veľmi trpké, jedlé sú teda až po tepelnej úprave. Dužinu je nutné povariť do úplného zmäknutia, potom sa s ňou dá ďalej pracovať. Hodí sa najmä na prípravu džemov a marmelád, môžu byť skvelým doplnkom ďalšieho ovocia. Plody zároveň silne voňajú, možno ich zavesiť všade tam, kde chcete mať príjemnú vôňu. Skôr sa používali tiež na navoňanie bielizne v skrini.

Ak vás tento článok na 3 okrasné kríky zaujal, inšpirujte sa tiež Tipmi na záhradné skleníky.