Trvalky pre krásnu záhradu na jeseň

Trvalky pre krásnu záhradu na jeseň

Na jesennej záhrade si užívame hlavne pestré kombinácie farieb, ktoré vykúzlia rôzne skupiny drevín. Vo farebnom súboji ale nezaostávajú ani trvalky. Ukážeme vám výber druhov, ktoré by v jesennej elegantnej výsadbe nemali chýbať a s akými rastlinami si v kompozícii obzvlášť rozumejú. Krásu si užijete vo forme farebných kvetov alebo elegantných listov, ktoré na svoju pôsobnosť ešte len čakajú.

Trvalky k záhrade rozhodne patria

A čo si budeme nahovárať, práve ony sa starajú o premenlivosť počas roka a vďaka rýchlemu rastu dodajú záhrade aj po krátkej dobe po založení trvalkových záhonov elegantný vzhľad.

Aké trvalky ale vybrať pre jesenné obdobie?

Aké farby kvetov v sortimente prevažujú a na čo by sme sa mali zamerať?

TIPY PRE TVORBU záhonu s jesennými trvalkami:

  • Určite sa nezameriavajte výhradne na jesenný sortiment, záhony by mali kvitnúť od jari do mrazu, jesenné trvalky sú teda iba jedným z dielikov tejto skladačky.
  • Pre vytvorenie jesenného efektu sa zaujímajte o trvalky so zaujímavými listami, čo sa týka farby aj ich štruktúry, dobrú službu odvedú tiež okrasné trávy.
  • Skvelým sprievodom pre jesenné trvalkové záhony budú tiež neskoré cibuľoviny, tak napríklad jesienky zoženiete v mnohých krásnych druhoch aj odrodách.
  • Myslite tiež na zimu, veľa trvaliek sa môže pochváliť aj efektnými semenníkmi. Tie navyše hrajú aj dôležitú ekologickú úlohu, sú totiž zdrojom potravy pre zrnožravé vtáctvo, ktorým tak elegantne vyriešite zimný jedálniček.
  • Všimli ste si, že pomerne veľa druhov trvaliek kvitnúcich koncom sezóny sa pohybuje v palete studených farieb? Áno, aj modrá či staroružová k jeseni patria, zaujímavo kontrastujú s pestrými farbami všade okolo.

Dajte zelenú okrasným trávam

Okrasné trávy sú skvelou investíciou pre každú okrasnú záhradu. Jediným obdobím výpadku v pôsobnosti tvorí asi jeden alebo dva jarné mesiace, kedy odstránime odumreté listy, ktoré ale čoskoro zase nahradia nové zelené.

Medzi osvedčený sortiment patrí napríklad obyčajná metlica trsnatá (Deschampsia caespitosa), perovec psárkovitý (Pennisetum alopecuroides), bezkolenec belasý (Molinia caerulea), ozdobnica čínska (Miscanthus sinensis), imperáta valcovitá (Imperata cylindrica), rôzne druhy ostríc (Carex) alebo kavyľ chvostíkový (Stipa tenuissima). Posledný spomínaný druh sa môže v ílovitej pôde správať trochu nevyspytateľne, môže tiež vymrznúť, preto ho vysádzajte len do dobre priepustnej pôdy na slnečnom stanovišti. Okrasné trávy sa na jeseň väčšinou farbia.

Echinacea purpurová (Echinacea purpurea)

Tento druh radíme medzi trvalky, ktoré vyžadujú slnečné stanovisko s dobre priepustnou pôdou. Kvety sú atraktívne pre hmyz, takže sa echinacea často vysádza do ekologicky ladených záhrad. Nachádza ale uplatnenie aj v záhradách liečivých, jej koreň má protirakovinové účinky a používa sa aj ako prírodný prípravok na podporu imunity.

Rozchodníkovec nádherný (Sedum spectabile)

Od augusta do novembra rozkvitajú kvety rozchodníka, ktorý dorastá do výšky okolo 50 cm. Farebná paleta kvetov sa pohybuje v odtieňoch ružovej, fialovej až mierne striebristej. Dostupný je tiež rozchodníkovec s purpurovými listami. Kvety sú lákavé pre hmyz.

Flox metlinatý (Phlox paniculata)

Niektoré odrody môžu kvitnúť ešte začiatkom októbra, väčšinou ale kvitnú od júla do septembra. Na kvetoch oceníte krásne farby od čisto bielej po temne fialovú. Môžu byť aj viacfarebné a ako bonus vám prevoňajú celú záhradu zaujímavú vôní. Tá je lákavá aj pre nočné motýle. Dobre prosperuje výhradne v kvalitnej pôde bohatej na humus, je náročná aj na zálievku. Počas sucha rýchlo vädne a všeobecne neprospieva.

Astra krovitá (Aster dumosus)

Astry kvitnú od augusta do konca októbra a sú tak typickými predstaviteľkami jesenného sortimentu trvaliek. V niektorých rokoch môžu trpieť múčnatkou.

Helénium jesenná (Helenium autumnale)

Túto trvalku trochu neprávom sprevádza nepríliš lichotivý názov, rozhodne sa nespráva a ani nepôsobí ako burina. Kvitne od augusta do októbra a farebná škála kvetov, ktoré pokrývajú takmer celú rastlinu, sa pohybuje od čisto žltej cez oranžovú až po tehlovo hnedú. Helénium pestujte v kvalitnej živnej pôde na plnom slnku.