Vermikompost – alebo domáce dážďovky

Vermikompost – alebo domáce dážďovky

Vermikompost je voľba, ak chcete efektívne využiť organický odpad, ale máte obmedzené podmienky. Dážďovky v nádobe sa vám postarajú o výživné hnojivo.

Dážďovky dokážu z kuchynského odpadu vytvoriť hnojivo, ktoré zlepšuje výnosy takmer o štvrtinu, podporuje klíčenie a rast rastlín a je „hotový“ štyrikrát rýchlejšie ako pri bežnom komposte. Vermikompostovaním zredukujete odpad v domácnosti až o 30 %. Stačí mať vhodnú nádobu, pár stoviek dážďoviek a pár minút týždenne na kŕmenie a odoberanie kompostu. Navyše je vermikompostovanie vhodné aj v bytoch a malých záhradách. Nezapácha, nezavadzia, ani o ňom neviete.

Aký je rozdiel medzi kompostom a vermikompostom?

Pri kompostovaní dochádza za účasti pôdnych mikroorganizmov a živočíchov k prirodzenému rozkladu častí rastlín. Pri rozklade vzniká teplo až 70 °C, pri ktorom sa likvidujú mnohé choroboplodné zárodky. Kompost je biologicky čisté minerálne hnojivo, použiteľné v záhrade, ale aj pre bytové rastliny.

Vermikompostovanie je forma kompostovania, pri ktorej sa na spracovanie organického odpadu po prebehnutí tepelnej fázy používajú dážďovky. Vermikompostovanie je vhodné aj do malých záhrad, dokonca aj do bytov. Vermikompost podobne ako kompost neobsahuje žiadne toxíny, zato množstvo živín, enzýmov a dokonca aj látok, preventívne pôsobiacich proti chorobám rastlín. Z vermikompostu dokážu rastliny využiť až 90 % výživných látok, zatiaľ čo z kompostu len polovicu.

Nie každá dážďovka je vhodná na vermikompostovanie

Niektorí záhradkári dážďovky vidia neradi. Veria fáme, že dážďovky obhrýzajú korienky rastlín, čím ich ničia. Pravda je taká, že dážďovky zuby nemajú, takže obhrýzanie čohokoľvek u nich nepripadá do úvahy. Dážďovky sú užitočné, pretože pôdu prevzdušňujú a obohacujú o vlastné enzýmy. Dážďovky v pôde vytvárajú chodbičky, ktoré uľahčujú mladým rastlinám zakorenenie. Cez chodbičky dážďoviek sa po daždi voda ľahšie dostane ku korienkom, a zároveň prebytočná voda odteká a korene nezaplavuje.

Dážďovky do vermikompostu nenazbierate len tak na poli. Na tieto účely sú vhodné pažravé a rýchlo sa množiace dážďovky hnojové a dážďovky kalifornské. Kalifornské dážďovky sú vyšľachtené práve na život vo vermikomposte, pretože sú menšie ako bežné druhy a vážia asi 1 gram. Kúpite ich bežne na internete.