Kráľovná jesennej gastronómie – tekvica Hokkaido. Aké je jej využitie?

Kráľovná jesennej gastronómie – tekvica Hokkaido. Aké je jej využitie?

Jeseň patrí tekviciam, a to nielen tým halloweenskym, ale najmä tým jedlým, z ktorých môžeme pripraviť veľa lahodných pokrmov. Medzi najobľúbenejšie druhy patrí hokkaido. Zrejme je to pre jej univerzálne využitie, ale aj pre jej jemnú chuť.

Tekvica hokkaido

Kráľovnou jesennej gastronómie je tekvica hokkaido. Ako napovedá jej názov, tekvica pochádza z Japonska, kde ju farmári pestovali a pestujú na ostrove Hokkaido. Postupne sa rozšírila do Ameriky a pred niekoľkými rokmi si získala obľubu aj v našej kuchyni.

Tekvice sú veľmi zdravé, obsahujú totiž veľké množstvo vitamínu C, E, provitamín A, ale aj minerálne látky, ako je draslík. Sú vhodnou potravinou napríklad pre diabetikov, ale ocenia ich aj tí, ktorí majú ťažkosti s trávením, problémami s pankreasom či žalúdkom.

Vďaka svojej lahodnej chuti, ktorú má každá odroda trochu inú, majú tekvice široké využitie v kuchyni, a to pri príprave sladkých i slaných jedál. Hokkaido sa vyznačuje sýtou sladkou chuťou a tiež krásne sýtou červenou farbou, ktorá dodá výsledným pokrmom šmrnc.

Tekvica hokkaido ako zdroj zdraviu prospešných látok

Okrem vyššie uvedených zdraviu prospešných látok však dužina tejto tekvice obsahuje tiež horčík, selén, železo a látky, ktoré majú preventívny protirakovinový účinok. Semienka z hokkaido tekvice sú skvelou zásobárňou železa, zinku, fosforu či vitamínu B.

Podľa vedeckých poznatkov pri pravidelnej a dlhodobejšej konzumácii tekvicovej dužiny aspoň 100 g denne významne klesá riziko vzniku nádorových ochorení v tele.

Okrem nepochybných zdravotných účinkov je však hokkaido nesmierne obľúbené práve pre svoju univerzálnu skvelú chuť a tiež preto, že ako jediný druh tekvíc sa nemusí lúpať. Bola by to veľká škoda, lebo aj šupka je plná vitamínov. Pri kuchynskej úprave šupka z hokkaido rýchlo zmäkne, takže odpadá veľké množstvo práce s oklepávaním.

Tekvicu môžeme pripravovať na sladký spôsob do dezertov, koláčov, tekvicového pyré či kompótov a pod., no ešte väčšie uplatnenie nájde pri príprave slaných pokrmov. Možno ju zapekať, vyprážať, ale tiež dusiť so zeleninou a potom z nej vytvoriť skvelý šalát.

V zime nás zahreje skvelá tekvicová polievka a ako veľmi lahodná príloha k mäsu zase môže byť tekvicovo-zemiakové pyré.

Pestovanie

Dobre uskladnená tekvica vám doma vydrží aj tri-štyri mesiace, ak máte pre ňu vhodné podmienky. Okrem toho, ak máte možnosť, tekvicu je pomerne ľahké si vypestovať na záhrade.

Vyžaduje stredne ťažkú zeminu s dostatkom živín, a to najmä v čase nasadenia plodov, ďalej slnečné stanovisko a pravidelnú bohatú zálievku. Ideálnym miestom, kde sa všeobecne tekviciam veľmi darí, je kompost, ktorý im poskytuje dostatok živín po celú dobu rastu aj v dobe plodenia.

Pri pestovaní je potrebné, aby tekvica mala okolo seba dostatok miesta, na jednej rastline sa spravidla urodí od päť do osem kúskov (môže byť samozrejme aj menej, alebo naopak viac), a preto im nesvedčí úzke pestovanie s ďalšími rastlinami. Zálievku vykonávame priamo ku koreňom, nie na listy.

Tekvice hokkaido sa zberajú v čase od septembra až októbra, kedy sú nádherne vyfarbené a zrelé. Pri odstraňovaní od rastliny ponecháme aspoň niekoľko centimetrov dlhú stonku, ktorá zaschne a plod chráni pred vniknutím hnilobných či choroboplodných zárodkov.

Uskladňujeme ju v temnej, chladnej a dobre vetranej miestnosti.