Ríbezľa patrí medzi obľúbené a výživovo veľmi hodnotné bobuľovité ovocie. V posledných rokoch jej venujú zvýšenú pozornosť záhradkári i veľkovýroba. Pokiaľ v minulosti sa rozširovali najmä červené a čierne ríbezle, v súčasnom období, najmä zavedením a povolením nových úrodných kultivarov vystupujú do popredia tiež biele ríbezle.
Ako pestovať ríbezle?
Nároky na pôdu
Ríbezľa si vyžaduje hlboké, hlinité, piesočnatohlinité až hlinitopiesočnaté, primerane vlhké pôdy zásobené humusom s mierne kyslou až neutrálnou pôdnou reakciou. Veľmi vápenaté pôdy s nevhodné. Trpí na nich chlorózou. Škodí jej aj vysoká hladina podzemnej vody.
Príprava pôdy
Najvhodnejšie predplodiny sú okopaniny a strukoviny. Ríbezle pestujeme v každej záhradke. Po zbere predplodiny pôdu zrýľujeme a súčasne do nej zapracujeme 200 – 300 kg maštaľného hnoja alebo kompostu na 100 m2. Najvhodnejšie je pripraviť pôdu 3-4 týždne pred vysadzovaním.
Umiestnenie ríbezle v záhradke
V záhradkách sa stretávame s najrozmanitejšími kombináciami. Ríbezľové kríky môžeme vysadzovať okolo chodníka, a to v kombinácii so stromčekovými ríbezľami alebo egrešmi. S ucelenou výsadbou sa v záhradke stretávame zriedkavejšie.
Čas a spôsob sadenia ríbezlí
Najvhodnejší čas na sadenie je jeseň. Takto ríbezle dobre využijú zimnú vlahu a cez rok sa dobre vyvinú. Kríky sadíme na vzdialenosť 1,5-2 m, stromčeky na vzdialenosť 1 m od seba. Pred sadením je dôležité skrátenie korienkov o asi 1/3. Nadzemnú časť upravíme rezom v predjarnom období. Výhonky skrátime na 2-3 púčiky a dáme tak základ budúcej korunke. Sadíme do jamiek 0,25 x 0,3 m. Kríky dávame radšej hlbšie o 30-50 mm.
Výživa a ošetrovanie ríbezlí
Prvú okopávku si naplánujeme skoro na jar so súčasným prihnojením. Druhý raz okopávame hneď po odkvitnutí a tretí raz po zbere úrody. Ďalšia okopávka sa predpokladá ešte v septembri. Na jeseň pôdu okolo kríkov zrýľujeme so súčasným prehnojením. Ríbezľa je veľmi vďačná za zálievku odstátou, mierne teplou vodou, a to nie len po vysadení, ale aj pred rozkvitnutím a krátko po odkvitnutí.
Zber plodov
Zber ríbezlí si zariadime podľa toho, na čo ich chceme v domácnosti použiť. Ak dáme časť úrody na ďalšie spracovanie, dbáme na správny čas zberu. Bobule nesmú byť prezreté, ale naopak pružné, pretože pri odstopkovaní by sa značne znehodnotili. Ak potrebujeme ríbezle na sirup, prípadne víno, necháme ich dobre vyzrieť. Najvhodnejšie je zberať ríbezle ráno alebo v podvečer, najmä pri plnej zrelosti plodov. Nazberané ovocie dáme do tieňa, aby sa na priamom slnku nesparilo. Stratilo by farbu a nebolo by už vhodné na kompóty. Podobne postupujeme aj pri zbere egrešov, malín i ostružín.
Tipy ako úspešne vypestovať jahody, sa dozviete tu: Základy pestovania: jahody.