Zelenina v tieni: Čo vám porastie aj bez priameho slnka?

Zelenina v tieni: Čo vám porastie aj bez priameho slnka?

Aj keď na vašu záhradu padá tieň, nemusíte sa vzdávať svojich záhradníckych ambícií. Väčšina rastlín síce potrebuje dosť slnka, niektoré sú ale skromnejšie. Pozrite sa, aká zelenina a bylinky bude rásť aj v tieni.

Niekedy si nepomôžeme. Tešíme sa, že máme záhradku, ale časť z nej, či dokonca väčšina, je tienená domom, inou stavbou, plotom, stromami. Ako využiť tienistú oblasť?

Niektorá zelenina v tieni je kvalitnejšia a bohatšia na vitamíny

Potešíme vás, že aj v záhradke, na ktorú nesvieti slnko osem hodín denne, je možné dopestovať chutné a zdravé plody. Dôležité je vybrať si vhodné druhy zeleniny, myslieť na dostatok živín dopĺňaných hnojením a pravidelnú zálievku. Šikovnou pomôckou je reflexná fólia, ktorú umiestňujeme okolo rastlín – odráža slnečné lúče a znásobuje svetlo aj v polotieni.

Nie je tieň ako tieň

Myslíte si, že vám v tieni nič neporastie? Mýlite sa. Nie je tieň ako tieň. Niektorý je pre rastliny dokonca príjemný! V priebehu roka sa navyše podmienky na záhrade menia: kým skoro na jar je lepšie pestovať šalát na slnkom zaliatych záhonoch, v sparných letných dňoch mu vyberte radšej polotieň, pretože bude nahorklý.

Inými slovami, niektorá zelenina pestovaná v tieni je kvalitnejšia a bohatšia na vitamíny, než keby vyrastala na slnku, ktoré by ju zbytočne vyčerpávalo a vysúšalo. Keď dobre spoznáte svoju záhradu a zistíte, ako sa točí slnko, môžete podmienky využiť pre svoje záhradnícke úspechy.

Druhy tieňov

Pre záhradnícke potreby by ste sa mali naučiť rozlišovať typy tieňov – existujú tri. Ako polotieň býva označovaná plocha, kde rastliny nie sú lúčom vystavené celý deň. Päť až šesť hodín sem svieti slnko, najviac okolo poludnia. Ráno a neskoro popoludní slnečných lúčov ubúda.

Mozaikový alebo tiež svetlejší tieň znamená, že záhony sú tienené korunami stromov a tieň na rastliny dopadá podľa toho, ako sa točí slnko. Tento typ polotieňa býva považovaný za najprirodzenejší a pre rastliny je najpríjemnejší.

Posledným typom je plný hlboký tieň, ktorý ide napríklad od hustého živého plota alebo múrika. Ak sa na tieto miesta slnečné lúče nikdy nedostanú, býva tu vlhko. Tu sa zelenine nedarí, porastú tu len vybrané druhy okrasných rastlín.

Zelenina do tieňa a polotieňa

Medzi druhy zeleniny, ktoré potrebujú veľa slnka, patria paradajky, papriky alebo tekvice. V polotieni možno po čase dozrejú, ale nebude to žiadna sláva. Prečo sa teda nezamerať na zeleninu, ktorá si vystačí aj s polotieňom alebo mozaikovým tieňom?

Pozorujte záhradu a zistite, koľko času na nej slnko strávi. Vôbec najmenej slnečného žiarenia, napríklad len dve hodiny denne, potrebujú ázijské druhy listovej zeleniny. Príkladom je mizuna, ktorá sa veľmi podobá rukole – tá si vystačí len s tromi až štyrmi hodinami slnka denne. Platí to aj pre šalát, kel alebo špenát, ktorých listy sú potom šťavnatejšie a chrumkavejšie.

Štyri až päť hodín slnka je tak akurát pre mrkvu, petržlen, zeler, reďkovky, hrášok, repu alebo fazuľu. Zvlášť koreňová zelenina môže ťažiť z vlahy, ktorú záhony v polotieni lepšie zadržiavajú, napríklad mrkva je šťavnatejšia. Keby však mala slnečných lúčov málo, nebude až tak sladká.

Päť až šesť hodín slnka bohato stačí kapustovitej zelenine. Smelo preto v polotieni pestujte karfiol, brokolicu, ružičkový kel či kapustu. Polotieň prospeje tiež póru.

Bylinky vhodné na tienisté miesta

V polotieni porastú aj niektoré bylinky. Stredomorské rastliny, ako je levanduľa, tymián alebo rozmarín, nedostatkom slnka netrápte. Polotieň bude svedčiť trebuľke, ktorá pripomína petržlen a jeho zelené listy chutia ľahko sladkasto. Keď na neho bude svietiť slnko len niekoľko hodín, budú jeho listy voňavejšie a šťavnatejšie.

Podobné podmienky vyhovujú aj ligurčeku. Je veľmi aromatický a používa sa hlavne na dochutenie polievok. Zvládne aj plné slnko, ale lepšie mu bude v polotieni – listy zostanú chutnejšie.

Polotieň alebo tieň ocení tiež mäta, ktorej vyhovuje vlhké stanovište. Pokojne ju vysádzajte okolo múrikov alebo v kútoch záhrad, kde by iné rastliny prežívali len s veľkým úsilím. Zvoliť môžete viac druhov mäty naraz a vytvoriť si tak zaujímavú zelenú mozaiku.