Zelenina, ktorú môžete pestovať zo zvyškov stále dokola

Zelenina, ktorú môžete pestovať zo zvyškov stále dokola

Mať doma záhradku, ktorá plodí zeleninu zo zvyškov? Ide to! A my vám poradíme, ako na to a ktorú zeleninu môžete pestovať stále dokola.

Zelenina zo zvyškov

Sú určité druhy zeleniny, ktoré môžete pestovať zo zvyškov, ktoré by ste inak zahodili do koša. Ktoré zvládne aj úplný záhradník začiatočník?

Jarná cibuľka

Nie je nič ľahšie, než si doma pestovať jarnú cibuľku. Stačí vziať odkrojené biele konce (tie väčšina z nás tak či tak do jedla nedáva), na ktorých sú zárodky korienkov, a z polovice ich ponoriť do pohára s vodou. Zhruba po 3 až 5 dňoch spozorujete, ako sa korienky zväčšujú a množia. A po 10 dňoch môžete žať prvú zelenú jarnú cibuľku! Nesmiete však zabúdať vodu v pohári každý deň meniť.

Jarná cibuľka
Zdroj: iStockphoto

Mrkva

Postup je rovnaký ako u vyššie menovanej koreňovej zeleniny – proste odkrojte vrchnú časť koreňa, ponorte ju čiastočne do vody a po nejakej dobe žnite novú mrkvičku.

Mrkva
Zdroj: iStockphoto

Stopkový zeler

Odkrojte spodnú časť zeleru (tú, ktorú rovnako nejete a pravdepodobne by skončila na komposte alebo v koši). Tú umiestnite do misky s vodou tak, aby voda dosahovala približne do tretiny zeleru (každý deň ju meňte). Približne po 5 dňoch začnú od stredu vyrastať nové lístky. Keď trochu podrastú, je najlepší čas presadiť zeler do kvetináča – zakryte ho zeminou až po nové výhonky. Pravidelne zalievajte. Nebude trvať dlho a odmení sa vám novými.

Stopkový zeler
Zdroj: iStockphoto

Bazalka

Bazalku si opätovne vypestujete pridaním bazalkových stoniek s listami do pohára vody, ktorý umiestnite na slnečné miesto. Vyčkajte, kým z bazalky vyrastú korene približne 5 cm dlhé a následne ju zasaďte do kvetináča.

Koriander

Koriander si vypestujete, ak jeho stonky uložíte do vody. Ak korene vyrastú do dostatočnej dĺžky, koriander zasaďte do pôdy a kvetináč umiestnite na svetlé miesto. Prvý zber úrody bude až po pár mesiacoch.

Koriander/foto: Pixabay
Zdroj: iStockphoto

Rímsky šalát

Aj rímsky šalát je vlastne takou “recyklovateľnou” zeleninou. Stačí, keď odkrojíte jeho spodnú časť, zasadíte ju do kvetináča a pravidelne zalievate. Po niekoľkých dňoch tejto jednoduchej starostlivosti môžete pozorovať, ako zo stredu začínajú vyrastať nové šalátové listy. A o ďalších pár dní môžete žať chrumkavý čerstvý šalát.

Rímsky šalát/foto: Pixabay
Zdroj: iStockphoto

Petržlen

Nabudúce, až budete odkrajovať konce z koreňa, ten vrchný, z ktorého rástla vňať, si schovajte. Umiestnite ho do mištičky s vodou (mala by dosahovať približne do tretiny petržlenu), pravidelne ju meňte a potom už len pozorujte, ako začínajú “vyliezať” nové lístky. Po niekoľkých dňoch ich máte späť!

Šampiňóny

Nemusíte na huby do lesa – vyrastú vám aj v kvetináči. Vezmite šampiňóny a oddeľte klobúčiky (tie zužitkujete pri varení) a konce zasaďte do vlhkej pôdy tak, aby im vykúkali len vŕšky. Huby začnú pri pravidelnej zálievke o niekoľko dní opäť rásť a vy môžete celý proces opakovať.

Cesnak

Cesnak si vypestujete aj z jedného strúčika. Klíčiaci cesnak jednoducho vložte do misky s trochou vody a počkajte, kým výhonky podrastú. Strúčiky môžete zasadiť aj rovno do pôdy.

Pestovanie cesnaku zo zvyškov
Zdroj: iStockphoto

Batáty

Dokonca aj batát si dokážete vypestovať sami. Ako? Umiestnite ho do džbánu s vodou na priame slnko a nechajte ho vyklíčiť. A potom šup s ním do zeme!

Pestovanie batátov
Zdroj: iStockphoto

Zázvor

Vypestovať doma si môžete aj chutný a voňavý zázvor. Nabudúce, až ho zas budete kupovať, kus koreňa schovajte – najlepšie nejaký, na ktorom sú nejaké “púčiky”. Taký koreň zasaďte do kvetináča tak, aby púčiky vykukovali na povrch. Umiestnite na svetlé stanovište a pravidelne zalievajte. Čoskoro sa objavia výhonky a zázvor začne tvoriť tiež nový koreň. Až príde čas zberu, jednoducho vyberte celú rastlinu, časť koreňov zužitkujte a časť opäť zasaďte.

Pestovanie zázvoru
Zdroj: iStockphoto