Jeseň je pred nami, no kolíky, motyky a lopatky ešte nemusíte vešať na klinec. Skrátka nečakajte až na jar a začnite vysádzať! Vaše nové prírastky do záhrady to určite ocenia. Prinášame vám hneď niekoľko tipov, aká zelenina sa oplatí zasadiť práve teraz.
Niektoré druhy stromov, okrasných rastlín a kríkov sa lepšie uchytia na jeseň ako na jar. Stihnú zakoreniť a získajú tak náskok pred začiatkom jari. Po roztopení snehovej pokrývky a výdatných jarných dažďoch tak môžu svojim koreňovým systémom bez problémov prijímať vlahu a rásť.
Čo sa dá sadiť v jeseni? Zelenina!
Možno vás to prekvapí, ale aj zelenina sa dá vysádzať na jeseň. Trebárs taký šalát, reďkovky, mrkva alebo špenát. Sadenice týchto rastlín sa pritom vysádzajú najlepšie už v priebehu septembra alebo začiatkom októbra, aby zvládli zakoreniť a na jar vám urobili radosť v podobe čerstvej úrody. Rovnako tak sa na jeseň sa vysádzajú cibuľoviny ako cibuľa alebo cesnak.
Jesenný hlávkový šalát
Šalát je potrebné na jeseň vysádzať do pareniska alebo fóliovníka. Keďže rastlina cez zimu v pôde prezimuje, je potrebné vysadiť ju najneskôr v polovici októbra, aby sa stihla zakoreniť. Onedlho po tom, ako sa roztopí sneh, možno zbierať šťavnaté a osviežujúce hlávky, ktoré sú po zime veľmi žiaducim spestrením stravy.
Špenát – zelený aj v zime
Aj počas zimných mesiacov si môžeme dopriať čerstvú listovú zeleninu priamo zo záhrady. Úplne ideálnou plodinou na splnenie tohto sna je špenát – ten sa dá vysievať niekoľkokrát do roka a žať prakticky po celý rok; do šalátov si môžeme dopriať aj jeho čerstvé mladé lístky. Je bohatým zdrojom vitamínu A vo forme beta-karoténu, vitamínov skupiny B a vitamínu C a E. Čerstvý špenát je ideálnou potravinou pri chudokrvnosti alebo únave a strese. Pre októbrové siatie vyberajme mrazuvzdorné odrody (napríklad Matador). Vysievame asi 1 cm hlboko do riadkov, ktoré sú od seba vzdialené asi 30 cm. Touto dobou zasiatý špenát nám zaistí bohatú úrodu hneď začiatkom jari.
Mangold
Mangold sa podobá špenátu a podobne sa aj pripravuje. Dobre prezimuje a na jar je k dispozícii ako jedna z prvých zelenín.
Petržlen a mrkva
Jesennú vegetáciu koreňového petržlenu vystrieda v zime vegetačný pokoj. Zo zeme však možno petržlen vyťahovať podľa potreby aj v zime. Svojpomocne si tak zabezpečíme čerstvú zeleninu na kuchynskú prípravu. Skoro na jar budeme mať úžitok z petržlenovej vňate, ktorá slúži pri dochucovaní mnohých jedál.
Poľníček alebo Valeriánka poľná – šalát bez slimákov
Zásobárňou čerstvej zelene môžu byť aj zimné šaláty. K nim patrí nenáročná valeriánka s drobnými, krehkými lístkami, v ktorých sa skrýva vitamín C, karotén a železo. Sadiť ho môžeme ešte do októbra, skvelé je, že rastie aj v nepriaznivom počasí, kedy záhradníčenie nekomplikujú choroby a škodcovia, napríklad toľko obávaní slimáci. Semená vysievame do zhruba centimetrovej hĺbky do 15 až 20 cm vzdialených riadkov. Postupne jednotíme tak, aby rastlinky boli vzdialené 5 cm od seba. Poľníček je výborný všade tam, kde používame hlávkový šalát, ideálny je aj do ľahkého zemiakového šalátu.
Špargľa
Ak máte dostatok miesta, môžete si na jeseň vysadiť permanentný záhon špargle. Pestovanie špargle však nie je jednoduché. Špargľa potrebuje minimálne 2 roky, pokým začne prinášať úrodu, no ak sa vám to podarí, jedna rastlina vyprodukuje viac ako 20 výhonkov ročne a bude ich produkovať až 25 rokov.
Cesnak
Cesnak patrí medzi odrody, ktoré absolútne milujú jesennú výsadbu. Najlepší krok urobíme, ak ho zasadíme až na konci jesene. Teda v rozmedzí od konca novembra po december. Je dobré si pamätať, na ktorom mieste sme cesnak minulú sezónu pestovali, nemali by sme ho totiž vysádzať znova na to isté miesto. Nie je dobré ho sadiť ani tam, kde v minulosti rástol pór či cibuľa. Strúčiky cesnaku by sme mali začať vysádzať vo chvíli, keď sa teplota pôdy ustáli pod hranicou 9 °C. Nie je to bezdôvodné – ak by sa táto zelenina zasadila do pôdy teplejšej, nezabránili by sme tak jeho napadnutie fusariumom. Ide o nebezpečnú hubovú chorobu, ktorá spôsobuje hnilobu. Neexistuje žiadny účinný chemický prostriedok na obranu proti tejto chorobe, čiže správna výsadba je to jediné, čo cesnak spoľahlivo ochráni.
Cibuľa a šalotka
Jesenné vysádzanie cibule je veľmi jednoduché. Cibuľoviny majú dlhé vegetačné obdobie a pri jesennej výsadbe dozrejú až počas leta, takže si treba ich umiestnenie dobre naplánovať. Vysadený záhon by mal byť dobre označený aby ste ho nenarušili jarnou výsadbou. Pri výsadbe jesenných variet cibule a šalotky postupujeme podobne ako pri cesnaku. Na jesennú výsadbu sa hodia aj viaceré jarné variety, no musíte ich prekryť dostatočne hrubou vrstvou izolačného materiálu.
Žerucha i na záhone
Ešte koncom októbra a začiatkom novembra môžeme priamo do záhonu alebo do kvetináča na balkóne vysiať drobnú, ale neskutočne zdravú žeruchu záhradnú. Rastie takmer raketovou rýchlosťou, spomeňme si na školské roky a naše záhradníčenie na kúsku mokrej vaty. Semienka husto rozprestrieme do substrátu, zalejeme a tiež nasledujúce dni strážime, aby rastlinky nevyschli. Žať môžeme, keď táto zelenina dorastie do výšky zhruba 4 centimetrov. Žerucha okrem iného posilňuje imunitu a dobré trávenie, je výborná do šalátov, polievok i nátierok.
Bôb
Bôb vysadený na jeseň vyprodukuje prvú úrodu zhruba o mesiac skôr, ako bôb vysadený na jar. Jednou z najlepších ozimných variet bôbu je “Aquadulce”.
Hrach
Čerstvý hrach si môžete užiť už aj počas jari, ako hrach vysadíte na jeseň. Na jesennú výsadbu sú vhodné napríklad odolné variety Kelvedon wonder alebo meteor.
Reďkovky
Táto zelenina sa pestuje v mnohých farebných variantoch. Zaobstarať si môžete biele, fialové, červené, červenobiele aj žlté reďkovky. Pre jesenné pestovanie zvoľte napríklad odrody granát, tercia, kvinta alebo duo.
Jarná cibuľka
Chladu odolné variety jarnej cibuľky rastú pomerne rýchlo a jesenná výsadba vám zabezpečí úrodu už počas jari. Odolné variety sú u nás bežne dostupné, takže nie je problém s ich výberom.