Zelerová vňať? Nevyhadzovať! Nechajte sa prekvapiť jej univerzálnym využitím

Zelerová vňať? Nevyhadzovať! Nechajte sa prekvapiť jej univerzálnym využitím

Zelerová vňať: Ak už ju doma máme, pravdepodobne ju využijeme tak maximálne do vývaru, a práve preto sme si dnes pre vás nachystali rad zaujímavých tipov, ktoré vám umožnia zeler spracovať naozaj do posledného kúska.

Zelerová vňať

Zeler ako taký je veľmi univerzálna potravina. Dá sa spracovať naozaj od buľvy až po list. Zelerová vňať navyše veľmi dlho vydrží a bez vady na kráse ju možno aj mraziť. A to ako v surovom, tak aj v spracovanom stave.

Môže sa tiež chváliť mnohými cennými látkami. Ide najmä o kyselinu listovú. Ďalej sú potom listy zeleru bohaté na vitamíny skupiny B (hlavne B1, B2 a B6), vitamín C a vitamín A. Z minerálov dominuje draslík, horčík, vápnik, sodík, fosfor a železo, pričom samozrejme nesmieme zabudnúť ani na množstvo aminokyselín.

Prečítajte si tiež: Zeler a tajomstvá jeho pestovania. Čo urobiť, aby vyrástol veľký a chutný?

Zeler je typický svojim vysokým množstvom éterických olejov, ktorými sa počas rastu bráni voči rôznym ochoreniam. Pôsobí antimykoticky, antibakteriálne a čistí celý tráviaci systém. Baktérie ničí aj v iných častiach tela – v obličkách, močových cestách aj v dýchacích cestách. Pomáha tiež v boji proti depresii a stresu. Zeler podporuje tvorbu moču a pôsobí aj proti zápche. Čistí organizmus a pomáha odplavovať škodliviny z tela. Ak vás trápi reuma, dna alebo artritída, zaraďte do svojho jedálneho lístka viac zeleru, najmä surového. Pomôže aj diabetikom, a ľuďom s vysokým krvným tlakom, zlepšuje trávenie a chráni pred žalúdočnými vredmi.

Zelerovo-petržlenové pesto na cestoviny i do polievok

Základný recept nie je nijako zložitý. Potrebujete len niekoľko základných surovín.

Ingrediencie:

  • 1 diel zelerovej vňate
  • 1 diel petržlenovej vňate
  • olivový olej
  • soľ a korenie

Prečítajte si tiež: Recept na poctivé feferónkové pesto – účinný v boji proti vírusom

Obe vňate dobre prepláchnite a pokrájajte najemno, predtým ich ale dobre prezrite. Zvlášť tá zelerová by na sebe nemala mať žiadne hnedé fliačky. Následne vňate rozmixujte s olivovým olejom. Pridávajte ho postupne tak, aby ste získali požadovanú konzistenciu. Na cestoviny sa hodí pesto skôr hustejšie, naopak do polievok a omáčok sa vám bude lepšie dávkovať v tekutejšej konzistencii.

Pesto môžete využiť hneď, alebo ho uskladniť v chladničke, kde vydrží asi 3-4 dni. Oveľa bezpečnejším spôsobom jeho dlhodobého skladovania je preto jednoznačne zamrazenie. Rozdeľte ho na malé porcie, napríklad za pomoci formičiek na ľadové kocky. Vďaka tomu neskôr z mrazničky vyberiete presne také množstvo, aké aktuálne potrebujete.

Zelerovo-petržlenové pesto na cestoviny i do polievok
Zdroj: iStockphoto

Zeleninová šťava zo stoniek zeleru

Ingrediencie:

  • 6 listov kapusty
  • 6 stoniek zeleru
  • 1 uhorka
  • 1 citrón
  • 2 hrušky

Listy kapusty zbavíme tvrdých stoniek a žíl, opláchneme a natrháme na kúsky. Zelerové stonky, uhorku a hrušku umyjeme a nakrájame na kúsky. Citrón olúpeme a rozkrojíme na štvrtky. Kapustové listy prekladáme ostatnými ingredienciami. Odšťavíme.

Prečítajte si tiež: Recepty z čierneho koreňa a tipy na jeho pestovanie. Objavte túto netradičnú zeleninu!

Smoothie zo zelerovej vňate

Možno to neviete, ale zeler má veľmi priaznivý vplyv na hladinu cukru a cholesterolu, naše telo čistí a zbavuje ho prítomnosti toxínov a ďalších škodlivých látok. Znižuje tiež vysoký krvný tlak, dokáže vám uľaviť od zápchy a ďalších ťažkostí tráviaceho systému, podporuje správne fungovanie obličiek a v neposlednom rade je skvelý aj na potenciu a plodnosť.

Ingrediencie:

  • 1 veľká stonka zeleru
  • veľká lyžica baby špenátu
  • 1 hrnček vody
  • 1/2 zeleného jablka
  • podľa chuti citrónovú šťavu (stačí len pár kvapiek)

Zeler olúpte. Predtým ho samozrejme starostlivo umyte, rovnako ako špenát. Jablko zbavte jadrovníka a všetko dohromady nakrájajte na také kúsky, ktoré sa pohodlne zmestia do mixéra. Všetko starostlivo rozmixujte a na záver dochuťte citrónovou šťavou.

Zelerové smoothie
Zdroj: iStockphoto

Recept na odstránenie vlasových lupín

Pokrájajte niekoľko čerstvých stvolov zelerovej vňate a varte v 3 litroch vody pri miernom vare 15 minút. Preceďte a odvarom oplachujte vlasy a pokožku hlavy. Používajte 2-krát týždenne.

Ak vám nevadí jej špecifická chuť, jednoducho ju pokrájajte naozaj nadrobno a pridajte ju do nátierky, šalátov alebo polievok.

Prečítajte si tiež: Čo na jeseň do skleníka? Stavte na šaláty, reďkovky a čínsku kapustu