Zimné záhonové rastliny: ktoré to sú a ako ich správne pestovať

Zimné záhonové rastliny: ktoré to sú a ako ich správne pestovať

Na jeseň je na záhrade veľa práce a môže sa zdať, že všetka príroda zaspí a preberie sa až s jarným slnkom. Sú ale výnimky, ktoré potešia záhradkárov aj počas zimného obdobia. Doplňte kvetinové záhony o tieto rastliny a budete sa mať čím kochať aj v zime. O ktorých v zime kvitnúcich rastlinách je reč?

Prečítajte tiež: Najlepšie izbové rastliny, ktoré čistia vzduch a zlepšujú spánok

Zimná záhrada a záhony

V zime môžete záhon ozvláštniť kvitnúcimi kríkmi či rastlinami. Patria medzi ne vresy, čemerice, jazmín nahý či krásne hamamely. Všetky tieto rastliny a kríky kvitnú počas zimného obdobia. Vaša záhrada aj záhony si určite zaslúžia niekoľko takýchto zimných krások. Aj chladné a mrazivé dni na záhrade môžu byť plné kúzelných pohľadov do kvitnúcej zelene. Ak túžite po kvetoch v zime, teraz je posledná možnosť ich zasadiť.

Vres
Zdroj: iStockphoto

Vresy a vresovce potešia na začiatku aj počas zimy

Vresovec sa hodí na slnečné stanovištia, vresy do polotieňa. Vresy budú ozdobou po celú neskorú jeseň a mrazuvzdorný vresovec začiatkom zimy. Kvitnú často aj pod snehom skoro z jari. Oba druhy tvoria krásne koberčeky, ale sú veľmi pekné aj do zimných kvetináčov na okná. Zaujmú krásnou staroružovou farbou, ale aj bielou alebo zelenkavou. Vresovce aj vresy potrebujú vhodnú kyslú zeminu a dostatok vody, no pozor, nezalievajte ich v čase mrazov.

Čemerica
Zdroj: iStockphoto

Zimnou kvitnúcou kráskou je čemerica

Čemerice sú v zime kvitnúce rastliny, ktoré môžete obdivovať od januára až do mája. Majú naozaj pekné pevné listy aj kvety a na snehu vyzerajú až neuveriteľne. Najviac im to pristane pospolu a najefektívnejšie pôsobí kombinácia rôznych farebných variantov. Nájdite čemericiam pekné miesto v tieni či polotieni a pamätajte aj na to, že sa bujne rozrastú. Vysaďte ich preto od seba vo vzdialenosti okolo 30 centimetrov.

Prečítajte tiež: Trvalky pre krásnu záhradu na jeseň

Čemerica zvyčajne dorastie na výšku 30 až 60 centimetrov. Po novom roku môžete očakávať krásne zelené lístky s jednoduchými bielymi, zelenými, ružovými či purpurovými kvetmi. Čemerice môže trpieť na múčnatku, tak ako zvyšok vašej záhrady. Preto je potrebné ju sledovať koncom leta a prípadne ošetriť postrekom.

Jazmín nahý
Zdroj: iStockphoto

Zimnú záhradu rozžiari jazmín

Záplavou žltých kvetov môže vašu záhradu rozžiariť tiež jazmín nahý. Pretože je to popínavý ker, vyberte mu vhodné stanovisko s oporou alebo v blízkosti plotu či múrika. Svojim vzhľadom pripomína zlatý dážď, ale vykvitá už v januári.

Tento jazmín miluje oslnené stanovište so suchšie piesčitou pôdou. Aj tento druh jazmínu má príjemnú sladkú vôňu, a dokonca aj chuť. Používa sa v tradičnej čínskej medicíne, pretože z tejto východnej časti sveta tiež pochádza.

Hamamely
Zdroj: iStockphoto

V zime kvitnúce rastliny s názvom hamamely

Hamamely pôsobia veľmi krehko a svojimi kvetmi uprostred zimy prekvapia. Hamamely kvitnú od januára do marca, takže ich strapaté žlté či oranžové kvietky dobre vyniknú na okolitom snehu. Hamamely sú na pestovanie nenáročné a rovnako ako vresy majú aj hamamely rady kyslú pôdu.

Dôležitá je aj dobrá priepustnosť pôdy na svetlom alebo ešte lepšie slnečnom stanovišti. Dajte si pozor na dostatok miesta, pretože hamamely sa rozrastajú dosť do široka a presádzanie im nerobí dobre.

Prečítajte tiež: 10 balkónových kvetov, ktoré sú krajšie než muškáty