Každý šikovný záhradkár, ktorému záleží na zdraví svojej rodiny, sa dnes snaží používať čo najmenej chémie pri pestovaní plodín. Samozrejme, úrodu treba chrániť pred škodcami, ináč by sme o ňu prišli. Ponúkame vám niekoľko tipov na výrobu domácich biologických prípravkov na vošky.
Vošky sú početná skupina malého hmyzu s typickým hladkým, výrazne lesklým alebo matnejším telom, ktorá vie v záhrade narobiť veľké škody. Je to hmyz, ktorý môžeme nájsť na celom svete a v takmer všetkých klimatických pásmach. Existuje viac ako 4 000 druhov vošiek rôznych tvarov a farieb, z ktorých 250 zaraďujeme ku škodcom. Niektoré druhy sa špecializujú na určité druhy rastlín, zatiaľ čo iné nie sú také vyberavé. V našich záhradách vedia napadnúť takmer akúkoľvek rastlinu vrátane ovocných a okrasných stromov a krov, zeleniny či okrasných rastlín. Najbežnejšie ich môžeme pozorovať na jabloni, na paprike a pri okrasných rastlinách môžeme nájsť najčastejšie vošky na ružiach a ibišteku.
Ako odstrániť vošky v záhrade aj v domácnosti?
Cibuľa a cesnak
Rozotrite 40 g cesnaku, pridajte 100 g nadrobno pokrájanej cibule a tiež šupku z cibule. Vložte do nádoby, prilejte 10 l vody, povarte asi 10 minút a nechajte vychladnúť. Odvar je účinný proti voškám, húseniciam a hubovým chorobám.
Papraď samčia
Zaobstarajte si 1 kg čerstvých alebo 100 g sušených listov paprade samčej a zalejte ich 10 l vody. Nechajte máčať 3 až 4 dni. Po zriedení výluhu v pomere 1:10 vznikne prírodný postrek ovocných stromov. Pôsobí proti voške krvavej, štítničkám i pukliciam.
Rebarborový výluh
Proti voškám a škvrnitosti ruží môžete použiť rebarborové listy. Stačí, ak ich nahrubo narežete, uvaríte vo vode a postrek je hotový.
Univerzálne mydlo na vošky a škodcov
Niekedy stačí rastliny napadnuté voškami, strapkami, roztočmi alebo inými škodcami postriekať mydlovým roztokom. Pripravíte ho z jednej alebo dvoch lyžičiek tekutého mydla a štyroch litrov vody. Použiť môžete prípadne aj kúsok tuhého mydla.
Aksamietnica
Tento kvet je známym odpudzovačom škodlivého hmyzu. Môžete ju buď vysadiť priamo na riadok alebo použiť výluh. Ako ho pripravíte? Približne tri kilogramy celých rastlín zalejte v čase kvitnutia 10 l teplej vody a nechajte ich lúhovať 48 hodín. Preceďte a pridajte 40 g pracieho mydla. Týmto prípravkom ochránite bobuľoviny a iné druhy rastlín proti voškám.
Ostrá čili paprika
50 až 60 g papriky povarte v 1 l vody asi 10 minút. Nechajte lúhovať 24 hodín, potom prefiltrujte. Používajte ako postrek proti voškám a žravým škodcom.
Prípravok na všetko
Pomeľte tri štipľavé papriky, tri cibule a celú hlavičku cesnaku. Zmes zalejte vodou a nechajte cez noc stáť. Nasledujúci deň tekutinu zlejte a zrieďte ju tak, aby ste mali štyri litre postreku. Prípravok je účinný na všetkých škodcov balkónových rastlín, dokonca funguje aj na mravce.
Bylinný repelent
Pažítka a cesnak takisto voškám nevoňajú. Ak strúčiky cesnaku zapichnete do substrátu, nemusíte sa báť, že vám narastie z neho veľká rastlina. Okolité letničky mu to nedovolia.
Pŕhľava na vošky
100 g pŕhľavy zalejte jedným litrom vody a nechajte lúhovať 24 hodín. Získate tak vynikajúci postrek proti voškám.
Púpava lekárska
Aj nevinná púpava, ktoré je všade plno môže byť dobrým pomocníkom na vošky. Stačí 200 až 300 g rozdrvených koreňov alebo 400 g rozdrvených zelených listov. Tie zalejte 10 l vody a nechajte jeden deň lúhovať. Postrek slúži proti voškám a roztočom, najvhodnejšie je ošetrenie ovocné stromy v čase pučania a po odkvitnutí v 10 až 15 dňových intervaloch.
Okamžitý účinok na vošky
Sušený tabak zaberá na vošky. Zalejte ho vriacou vodou a nechajte lúhovať do druhého dňa. Vzniknutým výluhom utierajte alebo postriekajte napadnuté listy.
Rajčiak jedlý
Z rajčiaka je tiež možné vytvoriť účinný postrek. 4 kg čerstvej rastliny – výhonky a listy zalejte 10 l vody a pomaly varte 30 minút. Môžete pridať aj 40 g mazľavého mydla. Po vychladnutí preceďte a zrieďte v pomere 1:2. Postrek funguje proti voškám, roztočom, bzdochám, húseniciam mlynárika kapustného a skočky.
Aké rastliny treba vysadiť, aby odpudili vošky a iných škodcov?
Ďalším biologickým spôsobom, ako zabrániť premnoženiu škodcov, je chrániť úrodu rastlinami, ktoré ich prirodzene odpudzujú. Napríklad, ak umiestnite medzi ruže a pod ovocné stromy cesnak a cibuľu, postaráte sa o prirodzené odpudzovanie vošiek. Dobrou ochranou proti voškám je, keď je hriadka zeleniny obklopená pažítkou a rumančekom. Vošky z kalerábu, mrkvy a kapusty vyženie podľa odborníčky saturejka, rozmarín, šalvia, palina. Papriku a hlúboviny ochránite pred škodcami kombináciou so zelerom.
Ak Vás tento článok zaujal a zároveň Vás trápia aj slimáky či mravce, prečítajte si článok: Jedlá sóda na záhrade: zatočí so slimákmi i mravcami.