Tiež nedáte dopustiť na ríbezle, na tieto lahodné plody plné chuti, vitamínov a antioxidantov? Potom by ste mali vedieť, akú starostlivosť vaše ríbezle potrebujú, aby boli aj počas budúcej sezóny v dokonalej kondícii.
Starostlivosť o ríbezle
Väčšinou sa o ríbezle intenzívne staráme v období kvetu a tak trochu aj vo chvíli, keď dozrievajú plody. Avšak potom na nich zabúdame a ďalšiu starostlivosť im venujeme až na jar. To je však chyba. Ako by mala vyzerať celoročne dokonalá starostlivosť o ríbezle?
Na druhu ani tak nezáleží
Je jedno, či sú vašim favoritom ríbezle čierne (Ribes nigrum) alebo ste si naopak viac obľúbili ríbezle červené (Ribes rubrum). Oba tieto druhy potrebujú rovnakú starostlivosť. A čo biele ríbezle? To je vlastne varieta červených ríbezlí, takže aj pre nich platí to isté.
Všetky ríbezle potrebujú najmä fosfor a draslík. A túto dávku živín by mali dostať ešte pred kvetom, pokiaľ to teda stihnete.
Prečítajte si tiež ako pestovať ríbezle – Toto sú základy ich pestovania
Čo je potrebné na poliatie?
Pripravte si 10 litrov odstátej vody. Najlepšia je dažďová, ale vystačíte si s tou bežnou, ktorú ste nechali 24 odstáť kvôli vyprchaniu chlóru. V tomto množstve vody rozpustite jednu polievkovú lyžicu superfosfátu a pridajte rovnaké množstvo síranu draselného. Všetko starostlivo rozmiešajte a kríky výdatne zalejte. Uvedená dávka vystačí na jeden vyrastený ker.
Toto hnojenie je veľmi výdatné, takže vystačí na celú sezónu iba jedenkrát. Viac aplikácií nie je treba. Vyberajte si na jeho použitie daždivé dni alebo predtým kríky výdatne zalejte. Predídete tak popáleniu koreňov.
Namiesto chémie môžete použiť drevený popol
Aj tu sa prvýkrát oplatí jeho použitie už pred kvetom. Na jednu rastlinu budete potrebovať asi pol kila kvalitného dreveného popola. Ale pozor, nestačí ho okolo len tak rozhodiť. Naopak. Dôležité je jeho zapracovanie do pôdy, a to asi vo vzdialenosti 25 centimetrov od centrálneho kmienka. Práve tu nájdete najviac vlásočnicových koreňov, ktoré si s využitím všetkých živín v popole poradia.
Prečítajte si tiež ako vám drevený popol pomôže k bohatej úrode aj zelenému trávniku
Avšak na rozdiel od fosfátu a draslíka len jedna aplikácia popola nestačí. Tá druhá by mala prísť na konci leta, teda najlepšie v auguste. Uplatníte ju aj pri kríkoch, ktoré ste predtým jednoducho pohnojiť zabudli. Podmienka je jediná – počkajte, až kompletne odplodí, upracte úrodu a potom ich vyživte popolom. Budú vám vďačné. Nasledujúcu jar potom môžete pokračovať vo vyššie navrhnutej schéme. Oplatí sa to.
Ako ešte ríbezliam pomôcť k lepšej plodnosti
Oplatí sa venovať pozornosť aj ich okoliu. V ich blízkosti preto rozhoďte dostatočnú dávku mulča. Môže ísť aj o pokosenú trávu, slamu alebo drobné odštiepky kôry. To všetko ochráni zeminu pred nadmerným výparom vlhkosti a zaistí ríbezliam toľko potrebnú vlahu. Len kombináciu s netkanou textíliou skôr neodporúčame, ríbezliam to obvykle príliš nesvedčí.