Jedlá sóda na záhrade: zatočí so slimákmi i mravcami

Jedlá sóda na záhrade: zatočí so slimákmi i mravcami

Chcete odpudiť mravcov, zbaviť sa slimákov či škodcov na ružiach, alebo sa tešiť z krásnych kvetov pelargónií a sladších paradajok? Nebudete potrebovať žiadne drahé prípravky. Stačí vám látka, ktorú už určite doma máte. Jedlá sóda má mnohostranné využitie nielen doma, ale aj na záhrade.

Bez jedlej sódy sa nezaobíde žiadna kuchyňa – a čo záhrada?

V prípade núdze dokáže nahradiť napríklad prášok do pečiva, Íri s jej pomocou dokonca pečú chlieb. Rovnako tak poslúži ako dobrý čistič na najrôznejšiu špinu v domácnosti a skvele pohlcuje pachy. Ak vás páli záha, stačí troška jednej sódy a je po probléme. Avšak nechávať si jedlú sódu len v kuchyni je trochu škoda. Tento zázračný biely prášok vie byť totiž dobrým pomocníkom aj na záhrade. Hocikedy nám pomôže nahradiť drahé chemické postreky. Pritom vrecúško jedlej sódy kúpite v každej samoobsluhe doslova za pár “korún”.

Chemicky je jedlá sóda hydrogénuhličitan sodný, pokiaľ ju rozpustíte vo vode, vznikne zásaditý roztok. Práve preto tak dobre funguje na pálenie záhy, znižuje totiž kyslosť žalúdka. Mimochodom, z rovnakého dôvodu sa tiež pridáva do kŕmnych zmesí pre zvieratá. Napríklad u kráv totiž pomáha stabilizovať pH bachora. Schopnosti vytvoriť zásaditý roztok môžeme veľmi úspešne využívať aj na záhrade.

Preč so škodcami

Ak vaše rastliny napadli vošky alebo vlnatky, rýchlo do kuchyne pre jedlú sódu! Prevarte liter vody a pridajte do neho približne pol lyžičky sódy. Dôkladne rozmiešajte, nechajte dobre vychladnúť a prelejte do mechanického rozprašovača. Potom už môžete striekať priamo na rastliny. Veľmi dobre funguje hlavne na ochranu ruží, na ktorých si vošky pochutnávajú s obľubou.

Ružiam jedlá sóda prospieva celkovo. Ešte výdatnejšiu zálievku získate, ak k roztoku pridáte lyžičku cukrárskeho droždia. Takýto elixír podporí rast rastlín a zaručí bohatstvo kvetov.

Vlnatkám sa zase ani trochu nepáči zmes vody, jedlej sódy a alkoholu

Urobte roztok podobnej sily ako na postrek proti voškám, ale pridajte ešte dve čajové lyžičky liehu. Pokojne využite i nejaký čistý alkohol – vodku, gin, prípadne francovku. Opäť naplňte do ostrekovača a môžete rovno používať. Vlnatky budú preč behom pár dní.

A čo mravce?

Aj keď majú mravce v prírode svoje nezastupiteľné miesto, ak sa premnožia na záhone, nadšení z nich sme len málokedy. Skúste miesto, kde si práve urobili hniezdo, posypať jedlou sódou. Keď postup niekoľkokrát zopakujete, mravce sa radi odsťahujú.

Preč so zápachom a hrdzou

Zaujímavé uplatnenie nájde jedlá sóda tiež na komposte. Aspoň v okamihu, keď ho máte ako súčasť obytnej záhrady. Akokoľvek je to totiž pre záhradu takmer poklad, zápach z rozkladajúcich sa rastlín nemusí byť úplne príjemný. Preto skočte do kuchyne a posypte kompost jedlou sódou. Sóda zafunguje spoľahlivo a zápach vzápätí zmizne. Môžete ju pokojne používať aj preventívne a posypať povrch kompostu zakaždým, keď pridáte väčšiu vrstvu biologického odpadu zo záhrady alebo z kuchyne.

A keď už bola v úvode reč o skvelých čistiacich schopnostiach sódy, nebojte sa ich využiť aj na záhrade. Výborne poslúži pri čistení hrdzavejúceho záhradného náčinia. Stačí zhrdzavené miesta navlhčiť a posypať jedlou sódou. Nechajte chvíľku pôsobiť a potom poriadne vydrhnite. Veľmi dobre sóda zafunguje aj pri odstraňovaní špiny na rukách, jednoducho ju skúste použiť namiesto mydla.

Dobre účinkuje tento biely prášok tiež na všade prítomné slimáky

Možno ste už skúšali ich telíčka posoliť. Sóda účinkuje podobne, len je to pomalšie. Napriek tomu povrch ich tela naruší a slimák postupne hynie a vyschne.

Vylepšite sódou pôdu a odstráňte burinu

Pre zálievku rastlín, ktoré preferujú zásaditejšie prostredie sa nebojte do krhly či kanvičky pridať trochu jedlej sódy. Stačí zhruba lyžica na liter. Roztok jedlej sódy s vodou sa dá dobre použiť aj pre reguláciu kyslosti pôdy. Hodí sa všade tam, kde je pôda príliš kyslá. Takéto prostredie vyhovuje napríklad čučoriedkam či ďalším “lesným” rastlinám. Na kyslej pôde sa obzvlášť darí aj machu, ten ale na väčšine plochy záhradky určite nechcete. Pripravte si silnejší roztok jedlej sódy: na liter prevarenej vody dajte asi dve polievkové lyžice prášku. Dobre rozmiešajte a naneste rozprašovačom či kanvičkou všade, kde sa chcete machu zbaviť. Pokiaľ bude mach predsa len vzdorovať, postup pokojne po pár dňoch opakujte.

Rovnako ako machu nevyhovuje zásaditejšia pôda, ani ďalším rastlinám. Ak vám teda chodníček zarastá burinou, môžete roztok určený na hubenie machu aplikovať aj na neho. Stačí nastriekať do miest, kde rastliny prerastajú dlažbou či povrchom chodníka. Niekedy sa odporúča do postreku pridať aj trochu kuchynského octu. Tu je ale treba počítať s tým, že potom už nebude roztok o toľko zvyšovať zásaditosť pôdy, ocot je totiž kyselina.

Pomôže s plesňou na rastlinách

Spozorovali ste na rastlinách v záhrade či izbovkách bielu pleseň? Skúste si pripraviť roztok z vody a sódy. Na jeden liter vody stačí lyžička sódy. Tú dobre rozmiešajte a naplňte ňou fľaštičku s rozprašovačom. Roztok potom aplikujte na postihnuté listy či iné časti rastlín.