Oleander – ako ho bezpečne zazimovať?

Oleander – ako ho bezpečne zazimovať?

Oleander, ktorý počas sezóny dominoval vašej terase či balkónu, potrebuje v pokoji prezimovať, aby na rok opäť krásne zakvitol. Ako mu však zabezpečiť ideálne podmienky?

Ak túžime pestovať oleander viac rokov, potom by sme mali už dopredu zvážiť, či budeme mať dostatočné podmienky k jeho prezimovaniu. Problémy môžu nastať predovšetkým s urastenými exemplármi. Nielen, že nám zaberú veľa miesta, ale aj ich sťahovanie býva náročné.

Kde oleander najlepšie prečká našu zimu?

Vytrvalé rastliny pestované v nádobách, ktoré pochádzajú z teplejších oblastí stredozemia či subtrópov, v lete výrazne skrášľujú balkóny, terasy či záhrady. Našu mrazivú zimu však vonku neprežijú a ani pobyt v teplej izbe im neprospeje – aj v ich domovine teplota v zime klesá, nie však pod bod mrazu. Tým sa musí riadiť aj naša zimná starostlivosť o ne – lepšie potom prospievajú, kvitnú, prípadne plodia.

Veľké a ťažké nádoby s urastenými rastlinami sa dajú pomerne ľahko sťahovať na podložkách s kolieskami. K dostaniu sú rôzne typy, drevené i kovové, ktoré dobre vyzerajú a kvetináčik na nich môže byť umiestnený celoročne.

Aká je ideálna teplota?

Oleander obyčajný (Nerium oleander) je dekoratívny ker až strom a jediný zástupca rodu oleander (Nerium). Oleandru v zime vyhovuje teplota medzi 5-15 °C, u citlivejších kultivarov by nemala klesať pod 8 °C. Pri teplote okolo 5 °C sa rastlina dostáva do hlbokého odpočinku, všetky životné procesy obmedzuje na minimum. Vtedy znesie nedostatok svetla bez problémov. Pri teplote nad cca 15 °C si rastlina neodpočinie, a je to jeden z najčastejších dôvodov, prečo potom nekvitne. Nádherné kvety oleandra sú pritom hlavným dôvodom, prečo je pestovaný.

Pri vyšších teplotách (10 – 15 °C) však už treba myslieť na dostatočné osvetlenie. A práve to býva v našich podmienkach pomerne problematické. Krátke a sychravé dni predsa neposkytujú toľko slnečných lúčov ako tie letné.

Problémom býva nedostatok svetla

Ak je teplota do 5 °C, znášajú menší prísun svetla lepšie, lebo sa ich životné pochody veľmi spomalia. Lepšie je však miesto blízko okna, pomôžu aj také maličkosti, ako biele steny či zrkadlo, ktoré svetlo odráža. Riešením je tiež špeciálna, takzvaná fotosyntetická žiarovka či žiarivka.

Zlepšiť svetelné podmienky dokážete aj pomocou malých trikov. Pritom ide o úplne prirodzené javy – bledá stena svetelné lúče reflektuje, a tak obklopí rastlinu väčším množstvom svetla ako tmavá stena, ktorá lúče pohltí.

Ako na škodcov?

Príliš suchý, príliš vlhký alebo zle vetraný vzduch je ideálnym prostredím pre škodce a choroby, ktoré by ste na svojom oleandri rozhodne nevideli radi. Preto, aby ste rastlinu pred takýmito hrozbami ochránili, nezabúdajte na primerané a pravidelné vetranie.

V zime rastliny výrazne znižujú svoju aktivitu, preto ich zalievajte veľmi opatrne, len tak, aby substrát úplne nevyschol. V podmiske nesmie voda stáť. Týka sa to aj vlhkomilných druhov, ktoré cez leto vyžadujú zálievku výdatnú, ako je napríklad oleander.

Rastliny, ktoré zimujú na svetle a stále majú listy určitú, hoci skromnú vlahu potrebujú. Ale ak zimujú v bezlistom stave v tme, nespotrebujú vlahu takmer žiadnu. Prebytok vody vedie k hnitiu koreňov.
V čase zimného odpočinku sa tiež rastliny nikdy nehnoja.

Zazimovanie oleandra v exteriéri

Zazimovanie oleandra v exteriéri si môžu dovoliť len teplé oblasti, ktorých zimné teploty neklesajú pod 10 °C. Najlepším variantom je aplikácia železnej konštrukcie o veľkosti oleandra s prídavkom plastového balu. Vďaka tejto konštrukcii je vďaka skleníkovému efektu teplo v jej vnútri stále, a oleander je zároveň ochránený pred nepriaznivým počasím.