Aj slivky môžu byť liekom! Čo obsahujú, na čo sa používajú a ako sa o nich starať?

Aj slivky môžu byť liekom! Čo obsahujú, na čo sa používajú a ako sa o nich starať?

Slivky a ringloty sú veľmi chutným jesenným ovocím a opäť platí, že najlepšie chutia tie, ktoré si vypestujete sami. Ak dodržíte základné zásady pestovania, môžete sa tešiť na chutnú úrodu, džemy či obľúbené slivkové gule.

Slivky

Čo slivky obsahujú?

Slivky obsahujú najmä vlákninu, bielkoviny, sacharidy, vitamíny skupiny B, vitamín C, E, A, K, H, minerálne látky draslík, vápnik, mangán, horčík, sodík, fosfor, chlór, železo, meď, zinok a bór. Zaujímavé je, že sušené slivky síce strácajú vitamín C, ale zato obsahujú niekoľkonásobne viac antioxidantov ako slivky čerstvé.

Na čo sa používajú?

Sušené sa môžu používať aj pri redukčných diétach, zasýtia lepšie ako čokoláda, ale hlavne spomaľujú vstrebávanie cukrov a obmedzujú ukladanie tukov. Ďalej pôsobia antibakteriálne, posilňujú našu obranyschopnosť, pomáhajú pri nachladnutí, chráni kostné tkanivo pred zápalovými ochoreniami kĺbov a kostí. Pomáhajú pri zápche, pretože sú veľmi šetrné, môžu ich používať aj deti (pri zápche pomáhajú ako plody, tak šťava z nich – tá je vhodná zvlášť pre bábätká). Slúžia tiež ako prevencia rakoviny hrubého čreva. Dokážu znižovať krvný tlak aj vysoký cholesterol. Môžu slúžiť ako prevencia cukrovky, pomáhajú obnovovať pečeňové bunky a čistia telo. Vďaka hormónu serotonínu pomáhajú pri strese, nervozite a posilňujú pamäť. Okrem toho zlepšujú stav pokožky, vlasov i nechtov a bránia predčasnému šediveniu a starnutiu.

Ako pestovať slivky?

Pestovanie sliviek nie je nijak zvlášť náročné, ak im dáte všetko, čo potrebujú. Na prvom mieste je dostatok slnečného žiarenia, dobre odvodnená piesočnatá pôda s pH medzi 5,5 až 6,5. Hnojenie je potrebné v marci prvého a druhého roku života stromu. Použite organické hnojivo alebo dobre vyzretý hnoj.

V máji pridajte dusičnan vápenatý. Mladé stromčeky potrebujú dostatok vody, oplatí sa okolo nich rozsypať mulčovaciu kôru, ktorá pomáha udržiavať potrebnú vlhkosť. Na to, aby slivky každoročne prinášali zdravú a chutnú úrodu, ich prerezávajte tesne nad zdravými púčikmi, odstraňujte odumreté a poškodené drevo a ovocie.

Ako si slivky uchovať?

Slivky môžeme nasušiť – umyjeme ich, rozpolíme, vyberieme kôstky a naukladáme na plech vyložený papierom na pečenie a môžeme sušiť v rúre na 30 °C s pootvorenými dvierkami (zasunieme do nich varešku), aby odchádzala prebytočná vlhkosť.

Slivky tiež môžeme zamraziť – opäť ich radšej rozpolíme a vykôstkujeme, vyhodíme tie červivé, naukladáme do mraziaceho vrecka a dáme do mrazničky. Tak vydržia určite najmenej rok.

Lekvár – lekvár pečieme v rúre. Najprv upečieme vykôstkované slivky asi na 250 °C asi 20 minút. Potom pridáme cukor (500 g na 2 kg sliviek) a pečieme ďalších 30 minút. Po upečení pridáme 4 polievkové lyžice rumu, mletú škoricu a mleté klinčeky. Všetko premiešame a rozmixujeme ponorným mixérom. Plníme do čistých vyvarených pohárov a na chvíľu otočíme hore dnom. Toto je jeden z najrýchlejších receptov, ale pochopiteľne môžete vyskúšať aj ďalšie.

Časté choroby sliviek

Šarka sliviek

Toto ochorenie spôsobuje Plum pox virus, ktoré ohrozuje aj marhule a broskyne. Príznaky sú badateľné na všetkých častiach rastlín – na kvetoch, plodoch, kôre, ale najčastejšie na listoch. Skoro na jar možno na listoch spozorovať svetlozelené kruhovité škvrny, pričom príznaky sú najvýraznejšie na výmladkoch. Plody napadnutých stromov dozrievajú predčasne a opadávajú.

Ak chceme ochoreniu predísť, dôležité je uvedomiť si, že sa prenáša mechanicky, vrúbľovaním, očkovaním a semenom. Prenášajú ho aj niektorí škodcovia: voška slivková, voška slamihová, voška broskyňová a voška chmeľová. Ošetrujte stromy proti voškám, ktoré sú potenciálnym zdrojom nákazy. Poškodené časti rastlín spáľte, pretože vírus sa ničí až pri teplote 66 stupňov Celzia.

Hrdza sliviek

Mnohí pestovatelia sliviek majú skúsenosť s hrdzou sliviek. Je to nebezpečná choroba, ktorá sa prejavuje náhlym opadnutím napadnutých listov. Hrdza je tiež častým ochorením marhúľ, trnky, či mandle. Na to, aby sa rozvinula, potrebuje dva druhy rastlín. Najskôr sa na vrchnej strane listov objavia fialové alebo žlté škvrny v smere žiliek.

Preventívnou ochranou pred hrdzou je včasná likvidácia napadnutých stromov, zlikvidovanie medzihostiteľských rastlín a dobrá výživa. Chemické riešenie problému odborníci odporúčajú len v oblastiach, kde je problém evidovaný každoročne.

Pokiaľ Vás tento článok o zaujímavostiach o pestovaní sliviek zaujal, zdieľajte ho aj svojim priateľom! Prečítajte si tiež, ako ochrániť Vaše čerešne pred vrtivkou čerešňovou.