Brusnice – vypestovať si ich môžete na záhrade aj v kvetináči

Brusnice – vypestovať si ich môžete na záhrade aj v kvetináči

Brusnice – veľmi lahodné a zdraviu prospešné ovocie, ktoré môžete pestovať na záhrade a rovnako tak aj v klasickom kvetináči. Veď predsa, kto by si nechcel vypestovať prírodný zdroj antioxidantov? Záleží už na každom, aké má možnosti a akej variante dá prednosť. V záhradníctve či na internete je na výber brusnica veľkoplodá, kanadská či pravá.

Ako pestovať brusnice?

Ideálny čas pre výsadbu brusníc

Aj keď doba pre vysádzanie nie je striktne daná, jarné obdobie je najvhodnejšie. Ak budete pestovať brusnice na záhrade, je potrebné vybrať vhodné stanovište. Ideálne je polotienisté miesto, bez priameho slnka. Pôda by mala byť priepustná, dostatočne vlhká a najmä kyslá. Tu je aj dôležité pravidelné odstraňovanie buriny, ktorá by zbytočne rastlinu dusila. Rastlina sa hodí do okrasných záhonov i vresovísk. Rastlina ocení mulčovaciu kôru, lebo tá sa postará o potrebné udržanie vlahy.

Pred samotným sadením je potrebné pripraviť dostatočne veľkú jamku, ktorá by mala byť na každej strane zhruba o päť centimetrov väčšia, než je bal z kontajnera. Jamku vysypte čistou rašelinou alebo aspoň pôdou zmiešanou s rašelinou.

Prečítajte si tiež: Ako správne pestovať citrusy? Poradíme, ako na to

Čo sa týka hnojenia, tak sú vhodné hnojivá, ktoré neobsahujú vápenatú zložku. Ak budete vysádzať len výhonky, prvú úrodu je možné očakávať o dva roky.

Orezávanie

Brusnica nepotrebuje rez. Iba rastliny staršie ako šesť rokov je vhodné hneď na začiatku jari zrezať. Tento druh ovocia je mrazuvzdorný, na zimu ich však pre istotu možno prikryť čečinou či zahrnúť lístím. Ak niektoré vetvičky premrznú alebo polámu, na začiatku jari stačí takto poničené časti zrezať. Omrznutia plodov sa netreba obávať, keďže po prvých mrazoch bývajú plody ešte viac sladšie.

Pestovanie brusníc v kvetináči

Ak sa rozhodnete pre pestovanie v črepníku či v akejkoľvek inej nádobe, je nutné nezabudnúť na drenáž. Rastlina korení plytko, čo môže byť problém pri odstraňovaní buriny, preto ako vhodná a efektívna možnosť je mulčovacia kôra.

Nutné je stráženie vlhkosti, lebo rastlina zle znáša preliatie. Ak k tomu dôjde, odumierajú nové výhonky a následne odumrie celá rastlina. Brusnicu neokopávajte, lebo ako je uvedené vyššie, rastlina plytko korení a do okolia sa rozrastajú podzemné odnože.

Burinu iba vytrhávajte. Pozitívne je, že rastlina nebýva napadnutá chorobami ani škodcami. Jediné, čo môže rastlinu ohroziť, sú hubové choroby, ktoré zapríčiňujú opadávanie listov, ale na kvalitu plodov nemajú vplyv. Ovocie dozrieva od augusta do októbra. Zbierajú sa len dostatočne vyzreté červené plody.

Prečítajte si tiež: Ako pestovať ríbezle? Toto sú základy ich pestovania

Liečivé a blahodarné účinky brusníc

Predovšetkým sa jedná o jeden z najsilnejších prírodných antioxidantov. Ďalej brusnice obsahujú kyselinu citrónovú a jablčnú, karotenoidy, flavonoidy, triesloviny, pektín, vitamíny a ďalšie prospešné látky pre ľudský organizmus.

Konzumáciou ovocia zlepšíte prekrvenie dolných končatín a je aj účinnou prevenciou proti kŕčovým žilám. Brusnice sú odporúčané aj pri diabete, hypertenzii, chorobách sietnice oka. Ak budete jesť brusnice, tak dôjde k zníženiu množstva cholesterolu v krvi, k podpore pružnosti ciev, sú tiež prevenciou proti mozgovej mŕtvici a infarktu. O tomto ovocí je známe, že má močopudný účinok a dezinfikuje močové cesty.