Citrusy zatočia s nachladnutím a jednoducho ich vypestujete aj doma

Citrusy zatočia s nachladnutím a jednoducho ich vypestujete aj doma

V období, keď sa to vírusmi len tak hemží, by sa mali citrusy stať každodennou zložkou našej stravy. A ak sa chystáte pestovať ich doma, s našimi radami to bude hračka.

Citrusy ako spôsob boja proti vírusom

Zima je tu a chorobami sa to len tak hemží. Proti nachladnutiu, ale aj pochmúrnej nálade účinne bojujú citrusové plody. Citrusy sú doslova nabité vitamínmi. Najdôležitejším vitamínom je “céčko”, ktoré je jednoducho všeliek. Je to silný antioxidant a ako taký pomáha liečiť nádchu aj kašeľ a pôsobí aj ako ich prevencia, ďalej podporuje látkovú výmenu a znižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Citrusy obsahujú aj dôležitý betakarotén, ktorý stimuluje imunitný systém, urýchľuje hojenie rán a predchádza vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Ďalšími dôležitými vitamínmi sú béčko a éčko. A benefitom sú potom minerály ako draslík, horčík, fosfor, vápnik, meď a železo. Citrusy sú aj zdrojom vlákniny, ktorá nám čistí črevá a môže pomôcť aj pri chudnutí.

Čo všetko teda patrí medzi citrusy?

Citróny

Ich žiarivo žlté plody sú známe svojou kyslosťou a trochu ostrou vôňou. Pomáhajú práve proti nachladnutiu, ale vďaka svojej typickej aróme majú nezastupiteľné miesto v teplej a studenej kuchyni. Citrónovníky sú krásne rastliny, ktorých pestovanie je jednoduché aj v domácich podmienkach.

Grapefruit

Vznikol pravdepodobne ako kríženec citrónu. Jeho plody sú menej sladké a majú horkastú chuť. Grapefruit je zdrojom antioxidantov a vitamínu C. Ako rastlina nie je grapefruit žiadny “zakrslík”, nakoľko stromy dorastajú až do výšky šiestich metrov.

Kumkvat

Veľmi málo známe ovocie pochádza z Číny. Jeho jemne horkastá chuť má svoje miesto hlavne v gastronómii. Výborne sa totiž hodí k mäsu, na výrobu dezertov aj k príprave výborného likéru. Plody sú malinké, dorastajú maximálne do dvoch až troch centimetrov.

Limetky

Sú kyslé ako citróny, ale majú niečo navyše. Ich chuť je jemnejšia a má charakteristický nádych, ktorý u iného ovocia nenájdete. Limetky sú nenahraditeľné napríklad pri príprave miešaných nápojov.

Pomaranče

Okrem vitamínu C pomaranče obsahujú aj vitamíny skupiny B, a to hlavne biotín (B7), ďalej vysoké množstvo kyseliny pantoténovej a kyseliny listovej, ktorú potrebujeme pre krvotvorbu a rast. Plody sú sladké a podľa druhu je dužina oranžová až červená.

Cedrát

U nás sú síce menej známe, ale z histórie vieme, že ich jedli už starí Rimania. Ich plody sú zvrásnené a pripomínajú obrie citróny. Niektoré odrody sú sladké, iné kyslé. Používajú sa pre kandizovanie a vyrábajú sa z nich sirupy. Z kôry sa potom získavajú esenciálne oleje. Ich stromy dorastajú do výšky okolo štyroch metrov.

Mandarínky

Majú malé a veľmi sladké plody. V dávnych dobách boli v Číne pokrmom pre vyvolených. Obľúbené sú hlavne bezkôstkové odrody, ktoré dobre znášajú aj pestovanie napríklad v obývačke. Medzi druhy mandarínok patria tiež tzv. klementínky, ktoré sú bezkôstkové a menšie ako klasické mandarínky, a potom tangerínky, ktoré sú naopak väčšie a guľatejšie a majú svetlejšiu kôru, ktoré sa zle lúpe.

Pomelo

Za jeho vznikom stojí kríženie pomaranča a grapefruitu, po ktorom má horkastú chuť i vôňu. Pomelo je rozšírené hlavne v Číne, kde sa jeho plody používajú aj do mnohých liekov.

Bergamot

Ovocie je veľké asi ako pomaranč a má výraznú vôňu. Bergamotové plody nie sú jedlé, ale zo silne aromatickej kôry sa získavajú extrakty, ktoré sa využívajú napríklad pri výrobe marmelád. Hojné je využitie v kozmetike, bergamotové silice nájdete napríklad v mnohých parfumoch.

A ako citrusy pestovať? Je to jednoduché!

Vždyzelené stromčeky vám urobia veľa radosti. A nebojte sa domáceho pestovania, s trochou šikovnosti to zvládne každý. Pozri tiež: Tajomstvá pestovateľov: Ako správne pestovať citrusy v kvetináčoch?

Ideálne pre pestovanie doma sú mandarínka, pomaranč a citrón. Ak ste sa rozhodli vypestovať ich z kôstky, zbavte kôstky dužiny a naložte na dve hodiny do vody. Potom opatrne pinzetou stiahnite šupku a kôstky zase vložte do vody, pokojne aj na niekoľko dní. Po vytiahnutí z vody semená hneď zasaďte do vopred zvlhčenej zeminy. Zeminou zasypte len väčšiu časť nádoby a semienka na ňu rozprestrite.

Navrch potom nasypte tenšiu vrstvu drobných kamienkov alebo substrátu. Vhodné je vysievať viac semienok do jedného kvetináča. Keď začnú pučať listy, presaďte rastlinky každú zvlášť do malých kvetináčov a postupne presádzajte do väčších.

Citrusy vyžadujú slnečné miesto na južnej strane bytu a ďaleko od kúrenia

V zime chcú pokoj, takže vhodná teplota je maximálne do pätnástich stupňov. Trošku opadajú, ale nenechajte sa zaskočiť. Približne vo februári sa rastlinky prebúdzajú, budú pučať lístky a čoskoro sa objavia aj kvety. Citrusy neprenášajte na iné miesto, udržujte nízku teplotu, maximálne o stupeň viac ako v zime, inak by kvety opadali a nerodili by plody. Len citrónovník znesie v lete až 22 stupňov.

Zalievajte ich len zľahka, aby ste ich nepreliali, ale aby bol substrát stále mierne vlhký. V zime sa vyhýbajte hnojeniu, ale ak ich už prihnojujeme, tak maximálne raz za mesiac. To sa zmení na jar, kedy stromčeky potrebujú správnu výživu. Používajte výhradne hnojivo špeciálne určené pre citrusy. Nezabúdajte ani na rosenie, rastlinky vám budú vďačné. Ak dodržíte tieto rady, určite sa dočkáte svojej prvej úrody citrónov alebo mandarínok.