Chystáte sa na jar začať pestovať napríklad zeleninu? Aby ste mali kam vložiť semienka, založte si záhon včas. Kompost a hnoj sa dobre rozložia a na jar bude pôda nedočkavá a plná sily plodiť. Ako na to?
Ako založiť záhon na jarné sadenie
Záhradníčenie nie je zložité. Potrebujete dobrú pôdu, vodu, slnko a trochu času. Pohyb na čerstvom vzduchu navyše posilňuje imunitu a čerstvá zelenina je ako čerešnička na torte. Pestovanie vlastnej zeleniny sa tak zdá ako dobrá prevencia proti rôznym virózam.
Najlepšie miesto pre zeleninový záhon
Miesto, ktoré ste si pre záhon vyhliadli, pozorujte v rôznu dennú dobu, aby ste zistili, ako sa točí slnko: je naozaj veľký rozdiel medzi úrodou na slnečnom a na tienistom záhone. Výhodná je predovšetkým južná, juhozápadná alebo juhovýchodná orientácia.
Pozor si tiež dajte na poveternostné podmienky. Vietor, mráz, dážď a sneh – to všetko množstvu rastlín rozhodne neprospieva. Preto by mal byť záhon, pokiaľ to ide, aspoň trochu chránený.
Pre úspešné pestovanie zeleniny je tiež dôležitá kvalita zeminy
Ílovitý podklad nie je príliš vhodný. Ak však nemáte inú možnosť, nechajte si zo záhradníctva priviezť dobrú zeminu alebo kompost.
K záhonu musíte mať prístup zo všetkých strán
Každý nový záhon by mal do vašej záhrady esteticky zapadnúť – aj zeleninový záhon môže byť pekný a zaujímavý. Medzi zeleninu sem tam vysaďte kvetinu – napríklad nechtík, ktorý láka včely a motýle, alebo afrikán, ktorý pomáha chrániť rastliny pred niektorými chorobami (napríklad paradajky pred plesňou).
Predovšetkým ale myslite na praktickú rovinu. K záhonom by ste mali mať prístup z rôznych strán: až budete voziť kompost alebo hnoj, až budete ryť, až budete okopávať a plieť, až budete zalievať… Nezakladajte ho preto tesne pri susedovom plote alebo pri múriku.
Pre prácu si vyberte suchšie počasie, krajina by však nemala byť úplne vyprahnutá
Záhon vymerajte pomocou obyčajných kolíkov a špagátu. Potom z vymeraného priestoru strhnite drn – ide to motykou alebo rýľom. Z mačiny oklepte zeminu, nechajte oschnúť a odvezte na kompost, kde sa rozloží. Základ záhonov máte hotový!
Najlepšia šírka záhona a cestičky
Zeleninový záhon si najprv vymerajte. Optimálna šírka záhona je 60 centimetrov (ak máte prístup z jednej strany), prípadne 100 až 120 centimetrov (ak máte prístup z oboch strán). Spolu s tým myslite aj na cestičky medzi záhonmi, zvlášť keď ich zakladáte viac vedľa seba – ideálna šírka cestičky je 45 centimetrov.
Dĺžku záhonu zvoľte podľa potreby. Na jednom záhone môžete pestovať aj viac druhov zeleniny spolu – niektoré sa dokonca podporujú a vzájomne si prospievajú. Dĺžku možno zvoliť aj podľa rozmerov netkanej textílie, ak ju chcete použiť. Netkaná textília vám ušetrí prácu s plením, priťahuje slnko a pomáha zadržiavať vodu v pôde. Väčšinou sa vyrába v dĺžke 250 metrov.
Pripravte si pôdu
Zeminu, z ktorej ste strhli drn, zrýľujte, odstráňte veľké kamene a korene burín. Do záhonov môžete navoziť kompost alebo pridať maštaľný hnoj, ktorý sa cez zimu dobre rozloží a zemine dodá živiny. Pri prvom pestovaní to ale nie je väčšinou nutné, pretože pôda je oddýchnutá a plná života.
Pri príprave pôdy myslite na to, že pre úspešné pestovanie zeleniny bude potrebná dostatočná vrstva zeminy – ideálne okolo 30 až 50 centimetrov. Do takej hĺbky by mala byť zemina zrýľovaná.
A na záver tip pre tých, ktorí majú malé záhrady alebo si nechcú poničiť trávnik založením záhonov – veľmi dobre môžete zeleninu pestovať aj vo vyvýšených záhonoch alebo nádobách. Konštrukciu na ne ľahko vyrobíte z použitých paliet alebo starých dosiek.
Ak sa vám tento článok páčil, prečítajte si článok o tom, ako zistiť pH pôdy na záhrade: ktoré rastliny pestovať a ktoré vám neporastú.