Vianočná ruža – ako sa o ňu starať, aby vydržala čo najdlhšie?

Vianočná ruža – ako sa o ňu starať, aby vydržala čo najdlhšie?

K Vianociam patrí mnoho symbolov. Jedným z nich je tiež krásna rastlina poinsettia, zvaná vianočná ruža. Viete ale, kedy je pravý čas na jej nákup a ako by ste o ňu mali správne starať? Táto neodmysliteľná súčasť adventného obdobia a Vianoc je v predaji často už koncom novembra. Pestovateľský úspech sa začína už správnym výberom rastliny. Poradíme vám, ako na to.

Vianočná ruža

Táto slávnostná kvetina vďaka svojim červeným listeňom zdobí počas sviatkov nejednu domácnosť. Avšak nie všade sa jej darí tak dobre, ako by ste chceli. Ak vám už teda niekedy opadali listy skôr, než nastal Štedrý deň, alebo sa zmenila ich farba, najskôr ste urobili niečo zle. Máme pre vás teda pár rád, ako sa o túto kvetinu dobre starať, aby vám vydržala čo najdlhšie.

V predajni si môžeme vybrať z veľmi širokej ponuky

Okrem klasiky, teda rastlín s červenými listeňmi, to môžu byť aj kultivary s listeňmi bielymi, lososovými, staroružovými, bordovými či netradične oranžovými. Zaujímavosťou sú kultivary s jemne kučeravými a menšími listeňmi. Tie vždy obklopujú a chránia drobné žlté kvietky uprostred. A práve na tie sa treba pri kúpe zamerať najskôr. Ideálne je, ak sú kvietky nerozkvitnuté, teda uprostred listeňov sú len zelené puky. Takáto rastlina vám vydrží v domácnosti dlhšie.

Ako si ju správne vybrať?

Rastlina musí byť zdravá a vitálne pôsobiaca. Listy prýštca by mali pevne sedieť na stonke, nepoškodené a neskrútené. Ak rastlina opadáva, je to signál, aby sme sa jej vyhli. Farebné listene by mali byť rovnomerné a pravidelne sfarbené. Vyhnime sa nákupu zvädnutých rastlín. Pozor dajme aj na substrát. Nemal by byť premáčaný, s plesňami na povrchu. Ideálne je rastlinu kupovať okolo poludnia, keď nemrzne a je slnečno.

Vianočná ruža neznáša mráz!

Ak sa chystáte na nákup vianočnej hviezdy už teraz, dajte si pozor predovšetkým na to, kde je vystavená. Táto rastlina totiž nemá rada mráz, a preto ju určite vyhľadávajte vnútri kamenných priestorov, nie niekde vonku pri stánkoch. Vianočná ruža je citlivá na mráz, a ak namrzne, po prinesení domov vám do druhého dňa listy zvädnú a opadajú.

Strážte aj umiestnenie kvetiny v interiéri

Má rada svetlé miesta, takže sa bude vynímať niekde pri okne, na parapete i presvetlenej poličke. Pozor však, aby oknom neprechádzal studený prievan a aby ste na ňu nevetrali, zvlášť, ak je vonku okolo nuly či pod nulou. Rastlina totiž pochádza z Mexika, a preto má rada teplo a pokojne aj vlhkejší vzduch. Neuškodí jej ani občasné rosenie či prítomnosť odparovačov. Ale! Vianočná ruža takisto nesmie byť umiestnená v blízkosti radiátorov, často otváraných okien či dverí a rôznych ventilácií.

Neprelievať!

Rastlina je citlivá na preliatie, skôr znesie sucho než premokrenie. Svedčí jej teda pravidelná, ale mierna zálievka. Ak je rastlina naopak preschnutá, je vhodné ju nechať napiť v nádobe s vodou. V takom prípade plne ponorte celý kvetináč a nechajte ju tak po dobu 10-20 minút.

Vianočnú ružu je dobré zalievať vlažnou vodou, v najlepšom prípade dažďovou. Samozrejme, že túto možnosť ale všetci nemajú, a preto postačí odstáta voda z domácnosti. Vianočná ruža je suchomilná rastlina, a preto by sa mala zalievať vrchom, ale prebytočná voda by sa mala z misky asi po 20 minútach vyliať.

Vianočná ruža: Ako ju uchovať do budúcich Vianoc?

Veľa ľudí si kupuje vianočnú ružu každý rok novú. Vy si však pokojne tú tohtoročnú môžete nechať aj dlhšie a pokojne ju pestovať aj po sviatkoch. Dôležité je rastlinu presadiť, pravidelne hnojiť a zalievať. Sfarbené listene rastline postupne opadajú a z paží po listoch začnú odrážať nové výhony, ktoré už budú iba zelené. Od jari ju môžete pestovať pokojne vonku a na jeseň ju opäť presunúť dovnútra.

Ak sa vám tento článok páčil, prečítajte si aj o tom, Ako bezpečne zazimovať oleander.