Recepty z LEVANDULE, ktoré si dokážete ľahko pripraviť aj u Vás doma

Recepty z LEVANDULE, ktoré si dokážete ľahko pripraviť aj u Vás doma

Pokiaľ ste niekedy mali možnosť ochutnať bylinkový čaj, v ktorom bola namiešaná okrem iných bylín aj levanduľa, potom ste iste o jej prítomnosti nepochybovali. Táto trvalka totiž čaj aj iné nápoje alebo pokrmy výrazne ochutí a dodá im krásnu vôňu. Obsahuje totiž celý rad aromatických látok, vďaka ktorým je vlastne tak obľúbená. V tomto článku vám ukážeme niekoľko skvelých receptov z levandule.

Levanduľa

Pokiaľ sa chystáte na vyskúšanie niektorých receptov s levanduľou, je potrebné upozorniť, že sa to s touto liečivkou, čo sa množstva týka, nemá príliš preháňať. Dokáže totiž úplne prekryť chuť či vôňu ostatných surovín, čo môže byť často nežiaduce. Buďte s ňou opatrní aj v obľúbenom provensálskom korení, ani tam by totiž nemala byť cítiť len levanduľa. Na mäsitých pokrmoch, na ktorých ochutenie sa táto zmes používa, by to nebolo práve vítané.

Informácie o levanduli

Nech používate levanduľu s akýmkoľvek zámerom, mali by ste o nej vedieť aspoň základné informácie. Pre tehotné a dojčiace ženy sa levanduľa nehodí, a ak áno, tak iba po porade s lekárom a vo veľmi nízkej koncentrácii. Bola totiž predtým používaná ako potratová bylina. V liečivých zmesiach sa využívajú jej schopnosti tlmiť bolesti hlavy, u citlivých jedincov však môže vo vyššej dávke bolesti naopak spôsobiť.

Prečítajte si tiež: Levanduľa proti hmyzu, nespavosti i úzkosti. Ako ju pestovať?

Na levanduli však naopak oceníte jej čistiace účinky, blahodárne pôsobí aj na horné dýchacie cesty, podporuje trávenie, čo vysvetľuje aj to, že sa používa ako korenie, ďalej upokojuje a podporuje spánok. Vo forme obkladov funguje ako liek na hojenie rán.

Pri výrobe domácej kozmetiky ju hojne používajú brunety na podporu prirodzenej farby vlasov, proti svrbeniu vlasovej pokožky, aj ako dezinfekčný prostriedok vo vlasových vodách.

Recepty z levandule

Provensálske korenie bez soli

Na výrobu koreniacej zmesi použite rovnaké množstvo všetkých byliniek:

 • olistená vňať pamajoránu obyčajného
 • kvitnúce vňať majoránu záhradného
 • listy rozmarínu lekárskeho
 • olistená vňať tymiánu obyčajného
 • olistená vňať saturejky horskej
 • listy paliny estragónu
 • kvety aj listy levandule lekárskej

Soľ si samozrejme môžete pridať, náš recept s ňou však nepočíta, pretože by sa ťažko stanovilo jeho správne množstvo. Každý pokrm treba totiž osoliť iným množstvom.

Bylinkový čaj na dobré trávenie

Na prípravu čaju s objemom 1 l budete potrebovať 2 PL tejto zmesi:

 • 2 polievkové lyžice kvitnúcej vňate levandule lekárskej
 • 1 polievková lyžica olistenej vňate mäty piepornej
 • 1 polievková lyžica listov pamajoránu obyčajného
 • 1 polievková lyžica kvitnúcej vňate materiny dúšky

Bylinný čaj na upokojenie

Na prípravu čaju s objemom 1 l budete potrebovať 2 PL tento zmesi:

 • 1 polievková lyžica kvitnúcej vňate levandule lekárskej
 • 1 polievková lyžica listov medovky lekárskej

Prečítajte si tiež: Domáci bylinkový ocot je výborná prísada do jedla – ako ho vyrobiť doma?

Levanduľový cukor

 • 500 g bieleho alebo hnedého cukru
 • 10–20 g sušených levanduľových kvetov

Postup výroby:

Levanduľový cukor je surovina pre milovníkov pečenia sladkých múčnikov. Jeho výroba je jednoduchá a zaberie naozaj krátku chvíľku. V prvom rade si zo stoniek odrhnite kvietky, ktoré spoločne s cukrom rozmixujte na jemný piesok. Cukor uchovávajte v zaváracom pohári, ktorý uchová výraznú vôňu. Na výrobu cukru používajte iba dobre usušenú levanduľu. Pokiaľ by predsa len bola usušená nekvalitne, cukor by sa zlepoval do hrudiek, čo je nežiaduce. Množstvo kvetov si môžete zmeniť ľubovoľne podľa vlastnej chuti. Pokiaľ by ste však použili viac levandule, než by ste vo finále potrebovali, je možné ho nariediť čistým cukrom.

Levanduľový masážny olej

 • 250 ml mandľového oleja
 • 5 polievkových lyžíc sušených levanduľových kvetov

Postup výroby:

Najemno odtrhnuté kvety zalejte v zaváracom pohári olejom a nechajte macerovať 1 až 2 týždne pri izbovej teplote. Každý deň zmesou zatraste, aby sa byliny a olej premiešali. Po uplynutí doby olej preceďte cez plátno a uchovávajte v čistom zaváracom pohári. Na zvýraznenie vône je možné prikvapnúť 3 kvapky stopercentného esenciálneho oleja z levandule. Olej je skvelý na poranenú pokožku, lieči zapareniny, ale dobre poslúži aj na masáž boľavých a unavených svalov a chrbta.

Prečítajte si tiež ďalší recept na domáce provensálske korenie s použitím tymiánu, rozmarýnu a ďalších byliniek