Domáci bylinkový ocot je výborná prísada do jedla – ako ho vyrobiť doma?

Domáci bylinkový ocot je výborná prísada do jedla – ako ho vyrobiť doma?

Bylinkový ocot u nás nie je až tak rozšírený. S tým, ako sa zväčšoval trh a do regálov sa postupne dostávali aj zahraničné výrobky, sa povedomie o bylinkovom dochucovadle predsa len rozšírilo. Je to vynikajúca a zdravá prísada do jedla. Milovníci bylinných chutí a vôní rýchlo objavili nenahraditeľnú arómu a variabilitu tohto produktu. Vyrobiť je možné veľké množstvo variácií a zvládne to každý. Ako a z čoho sa dá vyrobiť bylinkový ocot?

Bylinkový ocot: aké bylinky použiť?

Výber nie je ničím obmedzený, záleží na vašej chuťovej preferencii a dostupnosti. Väčšinou siahneme po najbežnejších a najobľúbenejších druhoch. Vhodné sú napríklad: kôpor, bazalka, saturejka, bobkový list, cibuľa, cesnak, oregano, fenikel, klinček, rasca, chren, ligurček, majorán, mäta, levanduľa, petržlen, rozmarín, šalvia, tymián, nové korenie, ligurček, chilli papričky.

Postup:

  • Vybrané bylinky umyjeme, osušíme a nakrájame (najlepšie keramickým nožom) alebo natrháme na menšie kúsky, aby sa do octu uvoľnilo čo najviac látok. Cesnak prelisujeme, chren alebo cibuľu nastrúhame.
  • Pripravíme si fľašu, ktorá musí byť čistá. Naplníme ju bylinkami a korením do tretiny a až po okraj zalejeme ohriatym octom. Na fľašu dáme viečko a necháme 2-3 týždne stáť. Nádobu nedávame na priame slnko.
  • Po uplynutí doby precedíme a nalejeme do suchých fliaš. Skladujeme v chlade a tme. Pre ozdobu môžeme do fliaš dať niekoľko kúskov byliniek alebo korenia, ktoré sme využívali pri macerácii.

Využitie bylinkového octu

Bylinkový ocot sa predovšetkým využíva v studenej kuchyni na dochutenie čerstvých šalátov, ale aj napríklad do polievok, omáčok, marinád, dipov, zálievok alebo majonéz. Chuť bylinkového octu môže byť niekedy veľmi intenzívna, vtedy ho možno zriediť čistým octom alebo napríklad vodou.

Nie je ocot ako ocot

U nás sa tradične používa biely destilovaný ocot, ten však samozrejme nie je úplne najvhodnejší. Ideálny je na konzerváciu zeleniny, ale na priame dochutenie veľmi nie. Navyše, keď vyskúšate iné druhy octov, zistíte, že vôňa a chuť je úplne niekde inde.

Prečítajte si tiež: Domáce provensálske korenie s použitím tymiánu, rozmarýnu a ďalších byliniek

Dobrým tipom je vínny ocot, má príjemnú arómu. Dobrou voľbou je aj jablčný ocot, ten je prospešný nášmu zdraviu. Ak chcete naozaj iba domáce suroviny, môžete si jablčný aj vínny ocot vyrobiť doma:

Vínny ocot

Jeden liter vína nalejeme do sklenenej alebo keramickej nádoby so širokým hrdlom. Prekryjeme ho látkou, aby sme zabránili nečistotám. Nádobu necháme stáť pri izbovej teplote (ideálne 24-28 ºC), o pár dní sa vo víne rozmnožia octové baktérie a na povrchu sa objaví šedý, lepkavý povlak.

Víno nepretrepávame ani nemiešame, ale takto ho necháme pracovať 6 týždňov. Následne ho precedíme cez plátno. Ocot umiestníme do chladu a tmy (napr. chladnička, pivnica), čím sa zastaví ďalšie kysnutie octu.

Jablčný ocot

1 kg chemicky neošetrených jabĺk nakrájame na malé kocky alebo nastrúhame na hrubom strúhadle s jadrovníkom i šupkou. Hmotu dáme do veľkej nádoby, ideálne do päťlitrovej fľaše. Zalejeme 3 l vody, zaviečkujeme a necháme pri izbovej teplote zhruba týždeň pracovať. Každý deň premiešame.

Po týždni obsah scedíme a tekutinu vrátime do fľaše, kde ju ponecháme ďalšie tri týždne v tme zrieť. Po uplynutí doby scedíme cez látku a uchovávame v chladnom prostredí. Takto možno vyrobiť octy aj z iného druhu ovocia.