Netkaná textília na vylepšenie záhonov? Určite áno! Ako na to?

Netkaná textília na vylepšenie záhonov? Určite áno! Ako na to?

Na netkanú textíliu nedajú skúsení záhradníci dopustiť. Šetrí im prácu s burinou, pomáha zavlažovať a chráni rastliny pred prvými mrazíkmi. Ako sa dá netkaná textília na záhonoch na jeseň použiť?

Netkaná textília ako pomocník na zeleninových, kvetinových aj okrasných záhradách

Použiť ju môžete na skalkách, na jahodovom záhone, pri pestovaní cibule alebo cesnaku, môžete ju položiť okolo stromov, a dokonca ju použiť aj ako prikrývku rastlín.

Akú farbu?

Začneme pri farbe. Biela netkaná textília sa vám bude hodiť najmä s prichádzajúcimi mrazmi. Ľahká textília dokáže pred mrazom uchrániť poslednú úrodu. Pre rovnaký účel sa hodí aj na jar, kedy opatruje semenáčiky. Rastliny vie chrániť tiež pred nepríjemným vetrom, nadmerným slnkom alebo pred náletmi vtákov. Prehodiť ju môžete napríklad cez kríky s bobuľami, ako sú kanadské čučoriedky alebo ríbezle.

Kým biela textília sa používa na zakrývanie rastlín, čierna netkaná textília je určená priamo na záhony. Slúži na zakrytie pôdy. Zabraňuje prerastaniu buriny, výborne prepúšťa vodu a vzduch, znižuje odpar vody, odoláva slnečnému žiareniu. Inými slovami, skracuje čas údržby záhonov.

Ako vybrať netkanú textíliu

Keď budete netkanú textíliu vyberať, riaďte sa pri tom niekoľkými parametrami – dôležité sú rozmery, hmotnosť, odolnosť a kvalita. Dobre vybranú netkanú textíliu totiž môžete na záhrade používať opakovane.

Pokiaľ chcete bielu textíliu použiť ako “perinu” a zakryť napríklad ruže, bylinky alebo iné rastliny, vyberte si vyššiu gramáž, okolo 30 až 50 gramov na meter štvorcový. Vyššiu gramáž voľte aj u čiernej textílie, ktorá príde na záhony. Zvoľte medzi 40 až 100 gramov na meter štvorcový. Takáto textília vydrží niekoľko sezón.

Dĺžku a šírku netkanej textílie vyberte s ohľadom na rozmery záhonov. Textília sa predáva spravidla v šírke 1,6 metrov a v dĺžke 5 alebo 10 metrov, čo je pre potreby bežnej záhrady dostačujúce. Pri troche šťastia nájdete v záhradníctvach či hobby marketoch aj širšie a dlhšie textílie. Vždy pamätajte na to, že textília by mala presahovať okraje záhonu, pretože je nutné ju upevniť.

Natiahnutie netkanej textílie

Spolu s textíliou si rovno kúpte aj plastové úchyty (vyzerajú ako veľké klince, ktoré do pôdy zatlačíte alebo zatlčiete palicou). To ale predbiehame. Najskôr si dobre upravte záhon, ktorý zakryjete čiernou netkanou textíliou. Vyplejte ho, zrýľujte, odstráňte ostré kamene, ktoré by mohli textíliu prerezať. Zeminu pohrabte.

Na okrajoch si ju môžete pridržať tehlami alebo kameňmi. Zafixujte ju a prebytky odrežte ostrým nožom alebo odstrihnite nožnicami. Až potom použite plastové úchyty. Upevnenie musí byť dostatočné, aby vietor nemohol s textíliou voľne pohybovať, inak sa môže potrhať.

Teraz môžete vysádzať rastliny alebo navážať mulčovací materiál. Napríklad rozsadenie jahôd si môžete najskôr nakresliť kriedou (urobiť jednoduché značky) a až potom textíliu v označenom mieste narezať (stačí krížik ostrým nožom).

Netkaná textília sa bude hodiť aj na jar – môžete ňou zakryť záhon určený pre šaláty, reďkovky, kaleráby, kapustu, cuketu aj tekvicu.