Ovocie Kaki: chuťou a účinkami vás očarí. Ako ho pestovať?

Ovocie Kaki: chuťou a účinkami vás očarí. Ako ho pestovať?

Žiarivo oranžové plody niektorí milujú, iní ich nemusia. Výrazne sladká chuť sa prejaví až u prezretých plodov, ktoré však v obchodoch nedostanete. Priaznivci ovocia kaki alebo hurmikaki, si ich však môžu vypestovať aj doma. Ako na to?

Kaki, hurmikaki alebo tomel

Možno sa vám do uší skôr dostali názvy ako hurmi, tomel japonský, kakichurma, sharon, churma, diovo ovocie, ázijské mango, čínska slivka, medové jablko alebo hurmikaki. Neľakajte sa, stále hovoríme o jednom a tom istom druhu ovocia. Prečo ho vyskúšať?

Kaki sú plody stromu ebenovníku paradajkového (Diospyros kaki), ktorý vyniká veľmi tvrdým a ťažkým drevom – čiernym ebenom. Hoci plod pripomína paradajku, nemá s nimi nič spoločné. Má ovocnú sladkú chuť, ktorá pripomína jablko, melón a marhule.

Kaki je v súčasnosti neodmysliteľnou súčasťou japonskej kuchyne

Má hladký povrch, plod meria približne šesť centimetrov (môže byť aj o trochu väčší) a vonia krásne vanilkovo.

Je vďačným ovocím do ovocných šalátov, kaše či jogurtu. Kaki obsahuje vysoký podiel vitamínu A a C. Za zmienku stojí aj obsah vlákniny, prírodných cukrov, flavonoidov, antioxidantov, draslíka, fosforu, horčíka a vápnika. A toto sú najvýznamnejšie účinky kaki na zdravie: má silné protizápalové a protirakovinové účinky (vďaka kyseline betulinovej), napomáha zdraviu očí a podporuje trávenie – to všetko, samozrejme, pri pravidelnej konzumácii.

Kaki či hurmikaki má stovky odrôd: Ktorú pestovať?

Kaki má veľa odrôd – do súčasnosti ich bolo popísaných takmer 900. V súčasnosti s výsadbovým materiálom nie je problém. Záhradné centrá ho vďaka kontajnerovanej sadbe ponúkajú počas celého roka. Pri výbere sa popri cene (ebenovníky patria medzi drahšie druhy) zamerajte najmä na vlastnosti konkrétnej odrody, opeľovacie pomery a vhodnosť do danej pestovateľskej lokality.

Odborne sa odrody ebenovníka zaraďujú do 4 základných skupín:

1. PCNA (pollination constant non astringent) – semenné odrody so sladkou chuťou dužiny. V nej sa nachádzajú charakteristické tmavé bodky.

2. PVNA (pollination variant non astringent) – odrody, pri ktorých sa sladká chuť dužiny prejaví iba v prípade opelených plodov. Partenokarpické plody sú jedlé až po zmäknutí účinkom mrazu.

3. PCA (pollination constant astringent) – plody s typickou trpkou chuťou. Jedlými sa stávajú až po zmäknutí účinkom mrazu.

4. PVA (pollination variant astringent) – odrody, ktoré majú po opelení dužinu síce sladkú, ale iba v blízkosti semien variabilného počtu. Nachádzajú sa v nej charakteristické tmavé bodky.

TOP odrody do vašej záhrady

1. Vaniglia

Neskorá odroda, ktorá dozrieva začiatkom novembra a prináša stredne vysoké až vysoké úrody. Plody sú plocho guľovité, strednej veľkosti. Farba prechádza z oranžovožltej v čase zberu, až po červenooranžovú v konzumnej zrelosti. Dužina je chutná, sfarbená do bronzova. Odroda je výborným opeľovačom iných odrôd.

2. Jiro

Dozrieva v závislosti od oblasti na začiatku až v polovici októbra. Guľaté plody sú veľké, s priemernou hmotnosťou okolo 200 gramov. Sú veľmi chutné, dužina obsahuje nadpriemerne veľa cukrov. Trpkosť v nich úplne absentuje, odroda je zaradená do skupiny PCNA. Je vysoko úrodná a spoľahlivo samoopelivá. Znáša pokles teploty na úroveň –20 °C.

3. Chioccolatino

Patrí medzi neskoré odrody, dozrieva v novembri, v južných polohách koncom októbra. Špicato-guľaté plody strednej veľkosti sú veľmi chutné, bez typickej trpkosti. Odroda vyniká vysokým obsahom cukrov a aromatickou dužinou sfarbenou do hneda, vďaka ktorej dostala svoj názov.

Podľa opisu je cudzoopelivá, dobre ju opelí napríklad odroda “Jiro”, v praxi nám však bezproblémovo zarodila partenokarpicky, teda bez prítomnosti opeľovača. Je veľmi dobrým opeľovačom iných odrôd.

4. Tipo

Táto odroda tvorí základ sortimentu v Európe. Zaraďuje sa medzi neskoré odrody, u nás sa plody zberajú približne v polovici novembra. Sú veľké, oranžovožltej farby, s mierne zvlneným povrchom. Ich chuť je veľmi dobrá, plody sa tiež dobre skladujú. Odroda je spoľahlivo samoopelivá, prináša pravidelné a vysoké úrody.

5. Ragno

Pochádza z Talianska a patrí medzi neskoré odrody, dozrieva v priebehu novembra. Plody sú guľovitého tvaru, strednej veľkosti a oranžovej lesklej farby. Charakteristickým znakom je tmavý pavučinový vzor nachádzajúci sa na spodnej časti plodu.

Pestovanie zo semena má svoje riziká

Rozhodli ste sa pre pestovanie od semienka? Potom by ste mali semená stratifikovať v chladničke a vo februári ich vysiať do hĺbky 4 až 5 cm do substrátu bohatého na živiny. Vyklíčia približne za mesiac, ale pripravte sa na to, že budú rásť veľmi pomaly. S výsadbou do záhrady si počkáte tri až štyri roky a na plody ešte o niečo dlhšie, nakoľko plodia veľmi neskoro a navyše neviete, aké chuťové vlastnosti budú plody mať. Z toho dôvodu pestovatelia radšej kupujú vyskúšané zakorenené odrody, pri ktorých je v našich podmienkach plodnosť zaručená.

Kaki zo sadenice dajte najskôr do tieňa

Zakúpenú rastlinu je nutné spočiatku pestovať v tieni alebo polotieni a je nevyhnutné ju ponechať aspoň rok v pôvodnom kontajneri, aby vytvorila čo najviac koreňov. Pre prezimovanie je dôležité svetlé stanovište s nižšou teplotou 5-10 ºC. Môže ísť o pivnicu, garáž, nevykurovanú chodbu, schodisko, studený skleník či najlepšie nevykurovanú zimnú záhradu.

Rastlinu vynášame von podľa počasia, v apríli alebo začiatkom mája, a spočiatku ju umiestnime do polotieňa, aby nedošlo k spáleniu nariasených púčikov, a pozvoľna ju nechávame zvyknúť si na priame slnko. Rastliny nechajte vonku tak dlho, ako to len bude možné. Budú totiž odolnejšie proti chorobám a škodcom.

Po výsadbe na stanovište je vhodné minimálne prvý rok počas zimy rastlinu mierne chrániť – napríklad čečinou alebo nakopčením kmeňa zeminou do výšky 50 cm. Nevyhnutná je aj ochrana kmeňa proti zimnému slnku, predovšetkým od južnej strany. Vápenný náter nestačí, preto kmeň chránime dvojitou vrstvou bielej netkanej textílie, napnutej medzi dvomi bambusovými tyčkami či doskou opretou o kmeň.

Kedy kaki zbierať a ako ho jesť?

Kaki kvitne v druhej polovici mája a trvá to 2 až 3 týždne. Pokiaľ dôjde k poškodeniu mrazom, strom spoľahlivo regeneruje, avšak už bez kvitnutia. Plody dozrievajú koncom septembra až októbra. Nezrelé plody sú nepožívateľné, trpké. Najjednoduchší a najspoľahlivejší spôsob je nechať plody prejsť mrazom. V takom stave sa môžu nechať na strome až do Vianoc alebo ich nechať spoločne s jablkami dôjsť pri izbovej teplote. Keď je kaki pekne mäkké, rozrežte ho, pokvapkajte citrónom a lyžičkou dužinu vyberte. Tak oceníte výbornú chuť tohto exotického plodu.

Ak Vás tento článok zaujal, nezabudnite ho zdieľať s Vašimi priateľmi! Taktiež si prečítajte, ako správne pestovať jahody.