Špenát – ako ho pestovať?

Špenát – ako ho pestovať?

Listová zelenina je všeobecne veľmi obľúbená. Farebná rozmanitosť listov a jej lahodná chuť priamo nabáda na konzumáciu aj v surovom stave. Ani špenát nie je v tomto smere výnimkou. Čerstvo odtrhnuté mladé listy sú výživné a pri starostlivom výbere odrody a zabezpečení vhodných podmienok pre správne pestovanie môžu poskytnúť takmer celoročnú úrodu. Ako na to? Čítajte!

Špenát siaty

Špenát siaty (Spinacia oleracea) je rýchlo rastúca jednoročná rastlina so zberom na jeseň i na jar. Vytvára prízemné ružice listov sýtozelenej farby. Tvary listov sú pestré v závislosti od druhu kultivaru. Listy obsahujú veľké množstvo vody, rýchlo vädnú a postupne strácajú vitamíny. Čerstvé ich preto nemožno uchovávať dlhšie ako 2-3 dni. Pre dlhšie skladovanie ich musíme zmraziť.

Odrody špenátu

Obľúbená listová zelenina s vysokým obsahom kyseliny listovej sa pestuje v podobe rozmanitých druhov vyšľachtených odrôd. Odlišujú sa svojou chuťou, obdobím výsevu a zberu, schopnosťou prezimovať, rezistenciou proti plesniam a tiež odolnosťou voči vybiehaniu do kvetu. Zelenožlté kvety nie sú žiaduce, pretože znižujú kvalitu špenátu.

Príklady špenátových odrôd pre jarný aj jesenný výsev:

Matador – klasická odroda, hodí sa aj na pestovanie cez zimu
Monores – veľmi skorá odroda, odolná proti namŕzaniu
Hudson F1 – hybridná odroda, celkovo rezistentná
Winter Riesen – celoročné pestovanie, veľmi chutná odroda v surovom stave

Letné odrody špenátu pre teplejšie oblasti:

San Marco F1 – jarný výsev, letná úroda, odolná voči plesni a vybiehaniu do kvetu
Novozélandský špenát – pomerne často pestovaná vytrvalá plazivá rastlina, veľmi podobná klasickému špenátu. Toleruje aj tropické teploty, je však citlivá na mráz. Pomalšie klíči, odporúča sa preto pred sadbou namočiť semená do vlažnej vody, aby napučali. Novozélandský špenát je menej náchylný k vybiehaniu do kvetu a je odolný proti škodcom i chorobám.

Podmienky pre pestovanie špenátu

Vhodné sú stredne ťažké humózne pôdy. Okrem veľmi ťažkých a piesčitých pôd sa dá povedať, že špenát znáša väčšinu typov pôd. Nemá rád len sucho a veterné miesta. Chudobné pôdy môžeme vylepšiť kvalitným záhradným kompostom, vyvarujeme sa ale prehnojovaniu priemyselnými dusíkatými hnojivami, aby úroda neobsahovala nežiaduce dusičnany.

Kedy a ako vysievať špenát

Na jar vysievame špenát do vopred pripravenej pôdy čo najskôr v marci akonáhle je počasie priaznivé a vo vyšších polohách v apríli. Pre jesenný zber vysievame špenát od júna do augusta. Výsev pre zimné odrody sa uskutočňuje zhruba od konca augusta do septembra/októbra podľa aktuálnych podmienok, špenát potom dozreje v ďalšom roku na jar. Rastliny určené pre zimné pestovanie je potrebné prikryť a chrániť pred holomrazmi čečinou.

Pre nepretržitý zber vysievame špenát postupne, vždy len čo vzídu sadenice z predchádzajúceho výsevu. Osivo môžeme vysievať priebežne, v menšom množstve, a zaistiť si tak prísun kvalitnej zeleniny aj počas roka.

Semienka rozmiestňujeme zriedkavejšie v riadkoch vzdialených od seba asi 20 cm, v hĺbke okolo 2-3 cm. Počas vegetácie zbavujeme špenát buriny, podľa potreby jednotíme, okopávame a primerane zalievame. Predovšetkým niekoľko týždňov pred zberom je zálievka dôležitá.

Žať možno jednotlivé, dobre vyvinuté listy i celé rastliny. Mladé čerstvé listy zberáme 5-6 týždňov po výseve, v teplých oblastiach aj skôr. Využijeme ich pre konzumáciu v surovom stave do zeleninových šalátov alebo ľahko tepelne upravené.