Prečo na záhradu nasypať cukor, soľ alebo sódu? Miesto chémie!

Prečo na záhradu nasypať cukor, soľ alebo sódu? Miesto chémie!

Možno by ste sa na záhrade chceli zaobísť bez zbytočnej chémie, ale neviete si bez nej dať rady? Je to jednoduché: v mnohých prípadoch by ju mohli zastúpiť suroviny, ktoré bežne používate v domácnosti – cukor, soľ a jedlá sóda!

Nie vždy sa rastlinám na záhrade alebo v kvetináčoch darí tak, ako by ste si predstavovali. Môžu za to škodcovia, choroby alebo nedostatok živín v pôde, občas otravný hmyz. Poradíme vám, ako všetky tieto problémy zvládnuť s pomocou surovín, pre ktoré si môžete hneď dôjsť do kuchyne, pretože ich tam rozhodne máte!

Cukor, soľ alebo jedlá sóda v záhrade? Jednoznačne áno!

Cukor

Cukor urobí na záhrade vyložene zázraky: pôsobí proti škodcom, vyženie nepríjemný hmyz, naopak žiaducim hosťom dodá energiu. A vyčistí vám ruky.

Zlikviduje háďatká – Háďatká odoženiete, keď pôdu okolo rastliny posypete hrsťou cukru. Vďaka nemu sa budú v pôde množiť prospešné baktérie a mikroorganizmy, ktoré si s nimi poradia.

Výživná zálievka – Do 10 litrov vody v kanvici pridajte hrnček cukru a pol hrnčeka octu a získate tak skvelú výživu pre kvety.

Rezané kvety dlhšie vydržia – Do pollitra vody pridajte polievkovú lyžicu cukru a octu a riadne premiešajte. V takejto vode kvety vo váze vydržia dlhšie čerstvé.

Fontánka s pitnou vodou pre včely – Dajte sladkú vodu v mištičke napríklad ku kvetinovému záhonu: radi sa z nej napijú včely, ktorým dodáte vodu i energiu.

Pasca na osy a na komáre – Komáre zaručene naláka voda s cukrom a trochou kvasníc, osám stačí veľa sladkej vody. Nalejte ich do fľaštičky s veľmi úzkym hrdlom a postavte tak ďaleko od miesta vášho pobytu, aby odlákali hmyz, ktorý by inak letel vašim smerom.

Prírodná mucholapka – Keď cukor s vodou uvaríte na sirup konzistencie medu, môžete ho použiť ako šikovnú mucholapku na drobné mušky i lezúci hmyz.

Prípravok proti mravcom faraónom – Proti mravcom faraónom sa odporúča zmes cukru a boraxu. Tie to nosia do hniezda kráľovnej a tá potom prestane klásť vajíčka.

Prostriedok na očistenie mastných rúk – Keď si na záhrade zamastíte a zašpiníte ruky, bude hŕstka cukru v dlaniach tým najlepším liekom, ktorý vás zbaví farby, ale aj mastnej špiny.

Soľ

Pozor, soľ skvele funguje ako herbicíd, a preto s ňou radíme tak aj zaobchádzať – opatrne! Čo posolíte, to zahynie, tak na to myslite, až budete so soľničkou obchádzať pozemok a bojovať s burinou.

Odstráni burinu v špárach – Z hrnčeka soli a 2 hrnčekov teplej vody urobte roztok, nalejte ho do rozprašovača a burinu ním postriekajte. Mali by ste ho tak spoľahlivo zlikvidovať. Soľ môžete na burinu aj nasypať a potom zaliať, ale tu je nebezpečenstvo, že slaná voda zatečie aj do trávnika alebo záhona a zničí aj to, čo ste nechceli.

Na slimáky soľ nepoužívajte

Soľ je obľúbená pri likvidácii slimákov, ale vy to nerobte. Síce je pre nich kontakt so soľou smrteľný, ale umierajú dlho a bolestivo. A navyše si pritom môžete prosoliť zeminu, čo nepomáha rastlinám ani mnohým ďalším organizmom, ktoré chcete v pôde zachovať.

Jedlá sóda

Ak ste ju už vyskúšali napríklad na čistenie varnej dosky, tak iste viete, že funguje skvele. Jedlá sóda vás nesklame ani na záhrade či na terase.

Odstráni mach – Zmiešajte 10 lyžíc jedlej sódy a 5 litrov vriacej vody, a až roztok trochu vychladne, naneste ho na mach rozprašovačom alebo kefou. Až sa mach začne uvoľňovať, možno ho odstrániť prúdom vody z hadice.

Odstráni hrdzu – Zhrdzavené záhradné náradie umyte, ešte vlhké miesta posypte sódou a vykefujte – odstránite tak stopy hrdze.

Postrek proti voškám, červcom a vlnatkám – Z litra vody a 1/2 lyžičky sódy bikarbóny vyrobíte postrek proti voškám. Keď pridáte ešte 2 lyžičky alkoholu alebo bioliehu, bude účinný aj na červca a vlnatky.