Vlašské orechy a ich zber – Ako spoznať, že je správny čas na ich zber?

Vlašské orechy a ich zber – Ako spoznať, že je správny čas na ich zber?

Už sa vám na orechu hlásia na svet prvé plody? Pokiaľ chcete tento rok žať naozaj len tie najchutnejšie plody, poradíme vám, kedy je ich čas a tiež to, ako pozbierané vlašské orechy čo najlepšie uskladniť.

Vlašské orechy

September a október je sezóna vlašských orechov. Nenáročný strom s pevnou veľkou korunou, ktorá sa nepoddá žiadnemu inému stromu, má v priebehu pár desaťročí silnú rodivosť. Orechy ako plody sú žiadaným artiklom na jeseň, pretože počas zimy nachádzajú uplatnenie pri pečení koláčov, pri posýpke, aj ako prímes do cesta. Nepopierateľné sú aj ich účinky na zdravie človeka.

Vlašské orechy patria medzi desať najzdravších potravín

Ich pravidelná konzumácia v menšom množstve vedie k zníženiu hladiny cholesterolu v krvi, zníženiu rizika infarktu, zvýšeniu potencie a k zlepšeniu nálady. Sú skvelým zdrojom vápnika, železa, horčíka, fosforu, draslíka, sodíka, zinku, medi, mangánu a selénu, ďalej vitamínov C, B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12, vitamínu E, K, A, beta- karoténu, luteínu a zeaxantínu.

Prečítajte si tiež: Tri okrasné kríky, ktoré urobia parádu a plodia aj výborné ovocie

Dozrievanie

Pri zbere orechov je potrebné sa obrniť trpezlivosťou. Najlepšia doba na ich zber je vo chvíli, keď dozrievajú. To spoznáte podľa zeleného puzdra plodov, ktoré postupne hnedne a praská. V túto dobu sa orechy mnohokrát samé uvoľnia a padajú na zem. Vždy záleží na druhu, ale všeobecne to býva v čase od septembra do októbra, niektoré odrody sa zberajú až po prvých mrazoch.

Určite nemá zmysel ich zbierať ešte nezrelé, inak by vám celá úroda mohla ľahko splesnivieť. Ideálne je zbierať orechy pravidelne v okolí stromu, nemali by ste ich nechávať na zemi dlhšie ako dva dni.

Triasť stromom alebo nie?

Niektorí záhradkári trpezlivo zbierajú jednotlivé plody zo zeme, iní ich jednoducho strasú zo stromu naraz. V tomto prípade ale môže platiť, že práca chvatná, málo platná. Ak je na strome veľká časť plodov nezrelých, vaša úroda príde navnivoč. Nemali by tak výraznú a dobrú chuť, a tiež by vám nevydržali príliš dlho. Navyše hrozí, že nešetrným trasením poškodíte vetvy stromu.

Ideálna doba pre striasanie je až vo chvíli, keď je viac ako 1/4 úrody opadnutá. Núdzovo možno s orechom triasť v čase, keď hrozí dlhodobo vlhké počasie, prípadne ak nemáte strom pri dome. Zber orechov si môžete tiež uľahčiť tým, že vyhrabete plochu pod stromom, prípadne pod neho položíte veľkú plachtu, na ktorú budú plody padať.

Prečítajte si tiež: Ako využiť v záhrade škrupiny od vajec a kde sa im, naopak, vyhnúť

Šupky nadol

Ak máte medzi zozbieranými orechmi aj tie, ktoré sú ešte v šupke, je potrebné ju čo najskôr odstrániť. Zafarbené, plesnivé, ale aj scvrknuté jadrá vyhoďte, môžu byť zdraviu škodlivé. Orechy potom rozložte do vetranej debničky a sušte ich po dobu 3 až 5 týždňov v jednej vrstve na suchom a svetlom mieste. Medzitým ich kontrolujte a ak niektoré začnú plesnivieť, hneď ich vyhoďte.

Pozor na kupované orechy a plesne!

Pri kupovaných orechoch na trhovisku a od neznámych ľudí sa veľmi často stáva, že obsahujú aj orechy s drobným náznakom pavučín, drobných vatových povlakov, alebo sú poznačené mokvajúcimi deformáciami.

Druhov plesňových nákaz a chýb orechov je viacero. Spôsobené sú narušením tesnenia oboch polovíc škrupiny, nahnívaním, zlým skladovaním a plesňou, či parazitmi, roztočmi a iné. Žiaľ, aj takto napadnuté orechy sa strácajú v nakupovaných zmesiach, najmä v prípadoch predajcov, ktorým môže ísť primárne o množstvo a váhu, a teda nie ani tak o kvalitu.

Prečítajte si tiež: Ako sa správne postarať o stromy a trávnik pred zimou?

Plesne vytvárajú v plodoch toxíny, ktoré môžu mať vážne dôsledky na zdravie, môžu zhoršovať alergie, spúšťať ďalšie zdravotné komplikácie, poškodiť pečeň a iné.

Skladovanie vlašských orechov

Orechy nemajú pri sušení radi veľké výkyvy teplôt ani vlhkosti. Inak im hrozí, že začnú plesnivieť. Dajte ich do priestorov, kde je sucho a teplo (ideálne pôda), zároveň ale aj možnosť vetrania, stačí pootvorené okno či ventilačka. Nedávajte ich však na zem, ale do vzdušných debničiek alebo sieťok. Odtiaľ si ich môžete naberať vždy toľko, koľko potrebujete.