Rasca sa dá vypestovať aj na záhrade – ako na to pripraviť priestor?

Rasca sa dá vypestovať aj na záhrade – ako na to pripraviť priestor?

Rasca je bežnou a jednou zo základných surovín v kuchyni. Hoci ju za pár drobných môžete kúpiť v každom obchode s potravinami, doma vypestovaná má vyšší účinok a navyše máte istotu, že je absolútne bio. Agronómovia ju vo veľkom pestovali a pestujú na poliach, ale ak chcete, tak si ju zo semien môžete vypestovať aj vy. A tá vôňa! Sadí sa v marci, ale priestor na to si musíte pripraviť už teraz. Ako na to?

Rasca je jednou zo základných surovín

Rasca sa používa hlavne v gastronómii pri pečení pečiva, do omáčok, polievok i nátierok. Menej známe sú však jej liečivé účinky. Snáď všetci ju majú zafixovanú ako liek proti nadúvaniu, najmä dojčiat. Dojčiace matky iste ocenia jej vplyv na kašeľ, tráviace ústrojenstvo a kŕče. Navyše napomáha k lepšej tvorbe mlieka, v ktorom tieto účinné látky odovzdávajú mamičky svojim deťom. Tak prečo si nepestovať rascu doma? 🙂

Čo je potrebné, keď chceme pestovať rascu?

  • kvalitnú pôdu
  • kvalitné osivo rasce
  • vodu
  • vlastné ruky
  • slnečnú pozíciu

Miesto pestovania rasce na záhrade

Na záhrade vyberajte miesto, kde je veľa svetla. Rasca totiž svetlo a teplo miluje. Najvhodnejšie je miesto, ktoré nebude tienené.

Prečítajte si tiež: Ako správne nasušiť jarné bylinky?

Priestor na pestovanie

Priestor pre pestovanie rasce, ktorá sa vysádza v marci, si musíte pripraviť už na jeseň. Potrebujete slnečný priestor, ktorý na jeseň zbavíte buriny aj korienkov z nich. Na jar potom budete mať o to menej práce a pôda nebude oslabená vyživovaním práve burín. Cez zimu necháte pôdu odpočívať.

Semená rasce vysievame na stanovište v marci až apríli, v odstupe 30×30 centimetrov.

Pôda

Z tohto pohľadu je rasca celkom nenáročná rastlina, dáva však prednosť pôde priepustnej s dostatkom humusu. Vynikajúce sú tiež neutrálne pôdy. V takýchto vie rasca vytvoriť rozsiahly porast.

Zálievka

Koreňový systém sa vytvára v auguste, preto dodávajte rastlinám maximálne množstvo vody, aby nezaschli. V opačnom prípade sa s úrodou môžete rozlúčiť. Nepomôžu ani dodatočné výdatné dažde v neskoršom období. Druhý rok zalievajte hlavne v apríli a máji. Neskoršia zálievka v čase kvitnutia nie je vhodná.

Prečítajte si tiež: Recepty z čierneho koreňa a tipy na jeho pestovanie. Objavte túto netradičnú zeleninu!

Úroda

Musíte sa zmieriť s tým, že prvý rok budete bez úrody, nakoľko rasca je rastlina dvojročná. Rastlina najprv produkuje iba lístky. Druhý rok po odkvitnutí vzniknú malé nažky (druh rastlinného semena), ktoré môžete žať v júni a júli. Čas zberu vám napovie farba nažiek. Musia byť tmavo hnedé. Zbierajú sa celé rastliny, ktoré sa sušia zavesené nažkami nadol.

Skladovanie rasce

Rascu skladujte vo vzduchotesnej sklenenej nádobe, ktorú umiestnite na suché a chladné miesto. Rascu chráňte pred svetlom. Ak porovnáte doma pestovanú rascu s kupovanou, jej aróma a chuť vás veľmi prekvapí, nakoľko sa s kupovanou nedá ani porovnávať. Chuť a arómu si totiž rasca uchováva v plnej intenzite 6 mesiacov, zatiaľ čo v supermarketoch kupujete rascu, ktorá je staršia, a preto jej chuť nie je tak výrazná.

Takže pokiaľ máte voľný kúsok na záhrade, stačí už len zakúpiť kvalitné osivá a tešiť sa na jar. 🙂

Prečítajte si tiež: Domáce provensálske korenie s použitím tymiánu, rozmarýnu a ďalších byliniek