Ako pestovať orchidey? Základné rady nielen pre začiatočníkov!

Ako pestovať orchidey? Základné rady nielen pre začiatočníkov!

Orchidey sa na Zemi vyskytujú už okolo 100 miliónov rokov a od 18. storočia sa tešia veľkej obľube ako izbové rastliny. Istotne k tomu prispieva najmä to, že ich bohato kvitnúce stonky tešia oči aj niekoľko mesiacov. Orchidey je možné pestovať v rôznych podmienkach, ale keď si ju zaobstaráte domov, dlho vám nevydrží. Prečo? Možno robíte chyby v jej pestovaní. Pritom to nie je vôbec zložité!

Orchidey

Existuje mnoho rodov orchideí a v rámci nich ešte rad hybridov čiže krížencov. Spoločné majú jedno – za dobrú starostlivosť sa odmení krásnymi kvetmi.

V interiéri sa často pestujú orchidey rodu Phalaenopsis. Pohľady priťahujú strapcami kvetov na dlhej stonke, nenechajte sa však zlákať iba ich farbou. Pri nakupovaní orchideí venujte pozornosť aj listom a koreňom. Phalaenopsis sú ideálne do viac vykurovaných bytov a teplota nad 20 °C je pre väčšinu z nich vhodná. Taktiež im stačí trochu menej svetla než väčšine iných orchideí, čo je tiež výhodné.

S čím začať?

Začínajúci pestovateľ môže skúsiť rad iných orchideí – chce to jediné: nájsť takú orchideu, ktorej bude vyhovovať klíma vášho domova i vaša starostlivosť. Každý hybrid totiž vyžaduje mierne odlišné podmienky.

Pri nakupovaní orchideí venujte pozornosť aj listom a koreňom. Listy rastliny by mali byť sýtozelené, lesklé, pevné, bez poškodenia, fľakov či nebodaj škodcov. Žltý list v spodnej časti medzi ostatnými zelenými nemusí znamenať ochorenie, ale iba toľko, že je už starý a jednoducho odpadne ako listy stromu na jeseň. Skontrolujte aj korene a ich výhonky. Mali by byť svieže, zelené a striebristé. Nakoniec sa pozrite, koľko pukov má rastlina nasadených. Čím viac, tým dlhšie vám ešte pokvitne.

Keď ste si vybrali, opatrne preneste orchideu domov. Nevystavujte ju veľkému chladu, teplu ani priamemu slnku a odneste ju čo najskôr do jej nového domova.

Ako zalievať orchidey

Ponorte ich v nádobe s otvormi do vody, najlepšie dažďovej alebo prevarenej, či aspoň odstátej. Za zhruba päť minút až pol hodiny ich vyberte a až z nich odkvapká všetka prebytočná voda, vráťte ich na pôvodné miesto. V lete zalievajte vždy, keď substrát viditeľne uschne na povrchu, v zime až potom, keď dobre preschne celý substrát (čo niekedy môže trvať týždeň či dlhšie).

Do čoho ju zasadiť?

Substrát pre orchidey je špecifický. Musí byť taký, aby sa ku koreňom rastliny dobre dostával vzduch (lepšie sú väčšie kusy). Dôležité je tiež jeho mierne kyslé pH, asi 5,5 až 6. Najjednoduchšie riešenie? Kúpiť si hotový, namiešaný substrát práve pre orchidey.

Ako podporiť kvitnutie orchidey?

Univerzálne platné odporúčanie nie je. Napríklad u niektorých starších krížencov podporíte kvitnutie tým, že im v zime znížite teplotu prostredia na 15 až 16 °C. Avšak keby ste to isté urobili u väčšiny moderných krížencov, tak zahynú. Rastlina tiež kvitne, len keď má dostatok svetla.

Prečo nám orchidea nekvitne?

Dôvodov, prečo orchidea nekvitne, môže byť viac. V drvivej väčšine prípadov za to môže fakt, že je príliš zatienená, bez ohľadu na druh. Preto je dôležitá nielen správna starostlivosť, ale aj podmienky, ktoré jej ponúknete – potom sa bude rastline dobre dariť.

Pozor na kvetináče!

Ľuďom sa často nepáči ponechať orchideu v nie práve vzhľadnom kvetináči, tak ju dávajú do dekoratívneho. Korene orchideí však potrebujú dostatok kyslíka. V správnom kvetináči je preto viac otvorov kvôli prúdeniu vzduchu, zatiaľ čo v ozdobnom kvetináči žiadne nie sú. Zásadné však je, aby spodok kvetináča bol voľný, a otvory v ňom “neupchala” ani voda v podmiske, ani ozdobný obal.

Sadenie a presádzanie

S presádzaním orchideí z obchodu si nemusíte robiť starosti aj niekoľko rokov. Tieto kráľovné okenných parapetov nemajú veľmi rady zmeny.

Skôr než orchideu presadíte, venujte pozornosť substrátu. Deň pred presádzaním zalejte nový substrát vriacou vodou, čím zničíte zárodky chorôb a škodcov. Nechajte substrát vo vode, až pokým ho nepoužijete. Tak bude mať dostatok vlhkosti a orchideu nebudete musieť po presadení šokovať zálievkou. Ak na to nemáte čas, substrát namočte aspoň na chvíľu.

Väčšina orchideí rastie na vzduchu prichytená k stromom alebo iným rastlinám. Ich korene majú v takomto prostredí dostatok vzduchu aj vlahy, preto orchidey potrebujú substrát, v ktorom dobre cirkuluje vzduch, vlhkosť sa v ňom nedrží dlho a koreňom poskytuje dobrú oporu.

Na pestovanie orchideí je podľa druhu rastliny vhodný substrát z:

  • borovicovej kôry,
  • rašelinníka,
  • sušených koreňov,
  • kokosových vlákien,
  • korku,
  • perlitu,
  • minerálnej vlny,
  • lávových kameňov,
  • hrubého štrku,
  • zmesi z týchto materiálov.

Orchideu opatrne vyberte z pôvodného kvetináča, aby ste nepoškodili korene. Korene dôkladne očistite a umyte pod tečúcou vodou. Čistými záhradníckymi nožnicami odstráňte nahnité a vyschnuté korene a listy, rany zasypte škoricou alebo aktívnym uhlím. Nemusíte sa obávať, že by orchidea na vzduchu zvädla. V prípade potreby vydrží bez substrátu aj pár dní s koreňmi v zaváraninovom pohári.

Prečítajte si tiež Ako si vypestovať bonsaj!

Na dno nového kvetináča dajte vrstvu hrubého štrku alebo polystyrénu na zlepšenie priepustnosti. Ak je dôvodom presádzania starý substrát, môžete rastlinu zasadiť do pôvodného kvetináča. Korene rastliny vložte do kvetináča a opatrne obsypte substrátom.

Orchidey po presadení odpočívajú aj niekoľko mesiacov. V tom čase zredukujte zálievku a nehnojte ich. Len čo rastlina obnoví rast, teda začne vyháňať nové listy, korene či kvety, môžete ju začať polievať aj prihnojovať ako zvyčajne.

S hnojením opatrne!

Zo substrátu získavajú orchidey len minimum živín, preto ich treba prihnojovať. Hnojiť môžete tyčinkami alebo tekutým hnojivom. Tyčinky s hnojivom zapichnuté do substrátu uvoľňujú živiny postupne. Tekuté hnojivo môžete aplikovať s polievaním alebo na listy.

Nech už si vyberiete akúkoľvek formu hnojenia, pamätajte na to, že priveľa hnojiva rastlinu zničí. Hnojte raz za mesiac a iba počas aktívneho rastu. V zime a po presadení doprajte kvetinám pokoj na regeneráciu. Nehnojte ani kvitnúce rastliny.

Choroby vám ukážu listy

Práve listami s vami kvety komunikujú a dávajú vám najavo, že je o ne dobre postarané, alebo sa niekde stala chyba.

Tmavozelené listy, málo listov, kožovité listy signalizujú málo svetla. Orchideu presuňte bližšie k oknu, na východnú alebo západnú stranu, alebo ju prisvetľujte.

Žlté listy s červenými bodkami, bledozelené až žlté listy, mäkké a ochabnuté listy, listy biele alebo so žltými suchými fľakmi upozorňujú na priveľa silného slnka, najčastejšie na južnej strane. Poškodené listy odstrihnite po zdravú časť. Kvety premiestnite na miesto s rozptýleným svetlom – niekedy stačí dať ich pred záclonu smerom do miestnosti, stiahnuť žalúzie, inokedy treba zmeniť svetovú stranu. Orchidea bude potrebovať určitý čas, kým sa zaklimatizuje.

Žlté listy pri inak zdravej rastline znamenajú prirodzené odumieranie. Namiesto nich rastlina nasadí listy nové.

Vráskavé listy, ako aj striebrosivé korene sú znakom nedostatočnej závlahy. Rastlinu dobre polejte, pozor však na premokrenie!

Tučné pseudohľuzy volajú po pestovaní na hrubých kusoch kôry alebo lávovej horniny a po šetrnom polievaní.

Rastliny, ktoré pseudohľuzy netvoria a mali by, potrebujú viac vody. Zavlažujte častejšie alebo ich presaďte do substrátu s machom či kokosovým vláknom.

Typy hniloby orchideí

Hniloba koreňov a pseudohľuzí postihuje zväčša ukryté časti rastliny, preto sa o nej tak rýchlo nedozviete. Vzniká z nesterilného substrátu a nadbytočnej vody. Postihnutú časť treba odrezať a použiť fungicíd na ošetrenie. Pokiaľ má rastlina ešte dosť zdravých koreňov, môže koreňovú hnilobu prežiť.

Čierna hniloba vzniká zo stojacej vody na rastline a prejavuje sa čiernymi škvrnami najprv na listoch, neskôr aj na zvyšných častiach rastlín. Rastliny nepostrekujte a postihnuté časti odstrihnite sterilnými nožnicami.

Bakteriálna mäkká a hnedá hniloba má rada vlhko. Spoznáte ju podľa „pľuzgierov“ na listoch, ktoré môžu nepríjemne zapáchať. Škvrny mávajú hnedý okraj, môžu byť podľa druhu rastliny priesvitné alebo čierne a vpadnuté. Vírus sa rýchlo rozširuje a phalaenopsis dokáže zničiť za dva dni. Infikované časti okamžite odstráňte sterilným nástrojom a dezinfikujte fungicídmi. Pomôže aj postriekanie postihnutej rastliny a jej „susediek“ peroxidom vodíka.

Pleseň na kvetoch ničí kvety v teple a vlhku. Vyzerá ako malé čierne a hnedé škvrny. S kvetmi sa hneď bez milosti rozlúčte, rastlinu ošetrite fungicídom a nabudúce dostatočne vetrajte.

Škodcovia štítničky a puklice sa prejavujú lepkavými listami. Orchideu umyte a ošetrite prípravkom proti škodcom.

Prečítajte si tiež článok o 10 balkónových kvetoch, ktoré sú krajšie než muškáty!