Aby sa pažítka dokonale zelenala – ako sa o ňu starať?

Aby sa pažítka dokonale zelenala – ako sa o ňu starať?

Pažítka so svojou jemne pikantnou chuťou, vôňou a sviežou zelenou farbou vynikne na takmer každom jedle. Môže byť teda aj atraktívnou ozdobou záhradky, najmä vďaka fialovým kvetom. Ak chcete mať dva v jednom, pestujte si ju v záhradke alebo na balkóne. Čo o jej pestovaní, zbere a použití potrebujete vedieť?

Pažítka a jej pestovanie

Na jar vykukne medzi prvými bylinkami. S prehľadom ju vypestujete na záhone aj v kvetináči, pričom teraz je na to správny čas. Ako na to, aby bola zdravá a silná?

Do bytu, na balkón, aj do záhrady

Najčastejšie pestovanou odrodou v domácnostiach a záhradách je Allium schoenoprasum. Rastliny tvoria trsy trávovitých dutých listov, ktoré využívame v kuchyni kvôli jemnej cibuľovej chuti. Fialové kvety na nej však nie sú len na parádu. Sú jedlé, a preto ich skúsení kuchári používajú ako ozdobu šalátov, či dokonca ako samostatnú prílohu. Pozitívom je, že tejto chutnej a zdravej bylinke sa darí vonku i vo vnútri.

Keď pažítku rozotriete medzi prstami, ucítite vôňu pripomínajúcu cesnak. Nie je to náhoda.

Pažítka je rastlinka, ktorá patrí do cibuľovín, presnejšie do čeľadi cesnakovitých. Pôvodne pochádza zo stredomorských oblastí, ale je nenáročná na pestovanie, preto sa jej darí aj na našom území. Rastie približne do výšky 10 – 35 cm.  Kvet pažítky má guľovitý tvar do špicu, pripomína menšiu verziu kvetu ďateliny. Podľa toho, o akú odrodu ide, sú kvety sfarbené od bielej až po fialovú.

Veľká rodina

Ako sme spomínali, pažítka je členom rodiny Allium a je podobná cibuli, póru i cesnaku. Všetky tieto rastliny sú bohaté na vitamín C, kyselinu draselnú a kyselinu listovú, ktoré podporujú trávenie či znižujú krvný tlak. Okrem použitia za čerstvého stavu alebo ako prísadu do varenia si môžete pažítku zmraziť alebo usušiť. Na jej sušenie potrebujete tmavú, dobre vetranú miestnosť, pričom ju zaveste “dole hlavou”.

Pažítka a jej odrody

Pažítka má 4 odrody. Najčastejšie sa vyskytuje Pažítka pražská, ktorá je súčasťou záhrad, ale aj balkónov či parapetných dosiek. Ďalšie sú:

Pažítka pražská – má štipľavejšiu chuť, dlhšie rúrkovité listy sfarbené do tmavo-zelena, obsahuje vitamín C;
Pažítka jemná – jej meno je odvodené od jej príjemnej jemnej chuti, ide o skorú odrodu, obsahuje vitamín C;
Pažítka čínska/cesnaková – rastie až do výšky 45 cm, listy sú ploché a vôňou pripomínajú cesnak, obsahuje vitamín C;
Pažítka bohemia – je vysoko výnosná odroda, má silnú aromatickú chuť; darí sa jej v kvetináči, podobne ako predošlé odrody, aj táto obsahuje vitamín C.

Kedy siať pažítku a kedy ju jesť?

Pestovanie v interiéri

V interiéri môžete vysadiť pažítku kedykoľvek. Semienka zasejte do kvetináča po viac kusoch, ale urobte viacero plytkých jamiek. Potom prihrňte zeminu a zalejte vodou. Kvetináč umiestnime najlepšie k oknu, aby sme zabezpečili dostatok svetla. Pre prípad, aby ste to neprehnali s polievaním, umiestnime rastlinku do kvetináča, ktorý má na spodnej strane otvory a kvetináč podložte mištičkou.

Výsadba v exteriéri

Pri vonkajšej výsadbe ju vysievame na jar, približne koncom marca alebo začiatkom apríla. Semienka sejeme plytko, približne 1,3 cm a asi 10 cm od seba. Prihrňte pôdou a zalejte. Pôda by mala byť s prímesou humusu, aby poskytla pažítke všetky potrebné živiny.

Výhodou pažítky je ľahké a takmer vždy úspešné klíčenie, a to či v interiéri, tak i v záhradke. Ocení piesčitú pôdu obohatenú kompostom, dostatok vlahy a slnečné miesto. Siať by sme ju mali aspoň 10 centimetrov od seba do hĺbky zhruba 1,3 centimetra. Vyklíči približne za 14 dní.

Na začiatku jari vždy pridajte rastlinkám organické kvapalné hnojivo, ktoré podporí ich vitalitu

Pozor na burinu, pažítka ju netoleruje. Manuálne ju odstraňujte alebo skúste domáce prírodné prípravky proti nej. Na konzumáciu je vhodná približne 60 až 70 dní po zasiatí, pretože vtedy dosahuje výšku 15 až 40 centimetrov. Pažítka dokáže tolerovať aj mráz, ale nie dlhodobo. Nechajte ju rásť v trsoch, ktoré rozdeľujte každé tri roky.

Čo pažítka má a čo nemá rada?

Ako sme už spomínali, pažítka obľubuje ľahkú piesčitú pôdu, do ktorej môžete pridať kompost. Darí sa jej v pôde, ktorá je zásobovaná dusíkom, draslíkom a pH pôdy je 6 – 7. Má rada vlahu, ale pozor, s polievaním treba zaobchádzať opatrne, je na to mimoriadne citlivá. Nemá totiž rada príliš mokrú pôdu a kyslú, teda s pH pod 6. Odporúča sa ju polievať radšej menej ako viac a to s odstátou vodou izbovej teploty. Pozor, neznesie priame slnko!

Napadli vašu pažítku vošky?

Problémom pažítky môže byť zamorenie voškami. Opäť hľadajte najmenej toxické riešenie, aby ste mohli pažítku bez obáv použiť v kuchyni:

* silno zamorené listy alebo iné časti rastlín odrežte,

* podporte prospešný hmyz, ktorý ničí škodcov, napríklad lienky,

* neprehnojujte,

* informujte sa o prírodných prípravkoch proti voškám v predajni záhradníckych potrieb.