Na slimáky bez chémie! Ako sa ich zbaviť prírodnou cestou?

Na slimáky bez chémie! Ako sa ich zbaviť prírodnou cestou?

Obhrýzajú vám slimáky šaláty a bylinky? Zanechávajú po sebe len spúšť a vaša záhrada je pretkaná striebornými cestičkami? Poradíme vám, ako sa ich zbaviť, aj keď na svoje záhony nechcete pustiť chémiu.

Slimáky

Pochutnávajú si takmer na všetkom – chutí im chrumkavý špenát, listový šalát, drzo si pochutnajú na dozrievajúcich jahodách. Slimáky nie sú na záhrade vítanými hosťami. V poslednej dobe sa im ale darí. Svedčia im totiž mierne a vlhké zimy. Na záhradách sa objavia už na jar, takže nikdy nie je skoro zamyslieť sa nad tým, ako si s nimi poradíte.

Osvedčené spôsoby, ktoré vám pomôžu so slimákmi zatočiť, sú dva: ručný zber alebo chémia

O takzvaných modrých granulách počul už asi každý – ale väčšina pestovateľov, ktorí neholdujú chemickým prípravkom, ich na svojich záhradách používať nechce. Poďme si preto zhrnúť, čo všetko môžete urobiť, aby ste svoju záhradu ochránili pred týmito nevítanými hosťami inak a to bez chémie!

Miesta pre slimáky – likvidovať!

Začnite prevenciou. Všímajte si, kde sa na vašej záhrade slimákom najviac darí. Väčšinou to budú vlhkejšie miesta, kde sa môžu schovať, počkať si na súmrak, a potom sa vydať k šalátom. Skúste im úkryty znepríjemniť alebo zničiť.

  • včas a dôkladne likvidujte buriny alebo rastlinné zvyšky – slimáky bývajú totiž zalezené práve v hnijúcich rastlinách,
  • obmedzte hnojenie a mulčovanie,
  • porasty na záhrade udržujte svetlé a vzdušné,
  • nenechávajte na zemi opadané lístie ani ležiace dosky či podobne.

Aromaterapia môže zafungovať

Slimákom toho veľa nevonia – ide o tymián, palinu, levanduľu, šalviu a ďalšie aromatické bylinky. Skúsenosti záhradkárov sú v tomto pohľade ale odlišné. Kým niekomu aromaterapia funguje, inému si slimáky trúfnu aj na krík tymiánu. Skúsiť sa má ale všetko.

Vysádzajte preto okolo zeleninovej záhradky kríčky byliniek. Čím väčšie a statnejšie budú, tým menej si na ne slimáky trúfnu. Slimáky vraj odpudzuje tiež afrikán, avšak aj tu platí, že by malo ísť o statnejšiu sadenicu.

Pivná pasca

Nastražte slimákom pasce a vymedzte hranice, kam nesmú. Smrteľné lákadlo im vytvoríte tak, že do vydlabanej polovice melóna nalejete pivo, pokojne aj trochu zvetrané. Túto “misku” čiastočne alebo aj až po okraj zapustite do pôdy. Slimákov by táto pochúťka mala nalákať – a jednoducho sa v nej utopia. Nemusíte použiť ani melón, môžete napustiť aj inú nádobu, napríklad plastový pollitrový kelímok, len v nej musí byť minimálne päť centimetrov piva.

Skúsiť môžete aj mechanické zábrany

Zafungovať môžu vyvýšené záhony, pretože nie vždy sa bude chcieť slimákom šplhať po hrubom dreve. Okolo bežných záhonov potom môžete použiť rôzne plechové, drevené či napríklad plastové zvislé zátarasy. Niektorí skúsení záhradkári radia aj vytvorenie previsu, teda “vyklopenie” hornej hrany zábrany smerom von od záhonu. Okolo rastlín potom radia nasypať rozdrvené vaječné škrupiny alebo piliny, ktoré slimákom znemožnia prístup k zelenine.

Indickí bežci

Poslednou dobou sú populárnym riešením indickí bežci – kačice, pre ktoré sú slimáky lahôdkou a zeleninu si nevšímajú. Samozrejme je potrebné sa o ne postarať, pripraviť im ubytovanie, tiež bazénik či nádrž s vodou, v ktorej sa tieto kačice prevažnú časť teplého dňa osviežujú. Cez zimu sa kačice kŕmia najčastejšie granulami. Hoci sa o slimáky veľmi dobre postarajú, počítajte s tým, že je s nimi práce navyše.

Ak vás tento článok o tom, ako sa zbaviť slimákov bez chémie zaujal, zdieľajte ho so svojimi priateľmi! Prečítajte si tiež: Ako ochrániť čerešne pred červami a vrtivkou.