Chcete krásne a zdravé ĽALIE? Takto im zaistíte správny rast a ochranu

Chcete krásne a zdravé ĽALIE? Takto im zaistíte správny rast a ochranu

Ľalie sú prekrásne kvety, ktoré vám robia radosť v letnom období. Na našom trhu je dostupné veľké množstvo rôznych druhov a farebných variácií. Aby ste zaistili ich správny rast, treba sa o ne dobre starať. Okrem iného je potrebné ochrániť ich pred chorobami a škodcami, ktorí by mohli rastlinu zničiť. My vám prinášame informácie o základných chorobách ľalií a rady, ako s ochorením zatočiť.

Ľalie

Ľalie patria k najkrajším a vysoko reprezentatívnym okrasným rastlinám. Ich pestovanie nie je zložité a takmer vždy je úspešné. Cibule sa vysádzajú na jeseň aj skoro na jar. Ľalie upútajú celkovým vzhľadom, krásnymi a voňavými kvetmi.

V poslednej dobe pribudli do ponuky týchto krásnych cibuľovín ďalšie nové a neraz oveľa atraktívnejšie kultivary. Trendom sú plnokveté a honosne pôsobiace ľalie, vyznačujúce sa obrovskými kvetmi. Viac sú tiež v poslednej dobe obľúbené aj jednoducho pôsobiace botanické ľalie.

Žltačka

Táto choroba je spôsobená chybou pestovateľov, ktorí sa jej dopúšťajú veľmi často a to, že zasadia ľalie do oblasti, kde je chladné počasie. Žltačka vzniká aj vtedy, keď ľalie zasadíte do alkalickej pôdy. Jedná sa o veľmi nebezpečnú chorobu, ktorú spoznáte podľa hrdzavých škvŕn a pruhov na listoch a stonkách.

Ďalšou príčinou tohto ochorenia sú nadmerné dažde, ktoré spôsobujú odplavenie dôležitých živín a rastlina potom trpí ich nedostatkom. Žltačku možno odstrániť najlepšie tým, že ľaliu presadíte na nové stanovište, musíte sa zamerať na pH pôdy alebo ju môžete okysliť okolo rastliny pridaním kôry alebo pilín.

Prečítajte si tiež: Kedy množiť krásne pivonky? Je správny čas! Ako na to?

Fusarium

Ide o ochorenie, ktoré sa týka hlavne cibúľ rastliny. Choroba vzniká nesprávnym skladovaním cibuliek alebo ich poškodením. Toto ochorenie poznáte podľa hnijúcich škvŕn. S postupom času je cibuľka ľahšia a nakoniec sa úplne rozpadne. Fusarium sa šíri pôdou, kde vydrží až 3 roky. Ak sa choroba objaví vo vegetačnom období, môžete ju spoznať podľa zažltnutých listov, ktoré schnú. Zvyčajne sa vyskytujú v spodnej časti kríkov.

Vykopte cibuľky a posúďte ich stav. Cibuľky, ktoré majú drobné poškodenia, sa musia ošetriť vhodnými fungicídmi. Napadnuté cibuľky sa nehodia do kompostu, musíte ich spáliť.

Šedá hniloba

Jedná sa o veľmi časté ochorenie ľalií. Je spôsobené hubou, ktorá vzniká, ak sú ľalie dlhodobo vysadené na jednom mieste. Tieto huby vznikajú pri dlhotrvajúcich dažďoch alebo nadmernom zalievaní ľalií. V tomto prípade vzniká na listoch a kvetoch vlhkosť. Na listoch sa objavujú hnedé škvrny, ktoré sa rýchlo zväčšujú. Táto choroba sa šíri veľmi rýchlo po celej rastline, s výnimkou cibule. Ľalie síce ďalší rok opäť vykvitnú, ale budú znovu napadnuté hubou.

Na odstránenie šedej hniloby je vhodné použiť špeciálne prípravky, ktoré zakúpite v záhradníckych potrebách. Napadnuté rastliny odrežte a spáľte. Nikdy ich nedávajte do kompostu.

Prečítajte si tiež: Hortenzie: Ako premeniť ich farbu podľa vášho želania jednoduchým trikom

Kde ich teda pestovať?

Ľalie dobre prospievajú v nížinách, ale aj vyšších nadmorských výškach. Bohato kvitnú v priepustných a mierne vlhkých pôdach. Pred výsadbou je dobré dané miesto obohatiť ešte o humus (nikdy nie o čerstvý maštaľný hnoj) a na dno výsadbovej jamky treba dať aj vrstvu hrubozrnného piesku. Drenáž je vždy vhodná a zabraňuje hnilobe cibúľ z dôvodu prílišného hromadenia vlhkosti.

Niektoré druhy ľalií (Candidum hybridy) obľubujú zásaditejšie pôdy, iné zasa pôdy mierne kyslé. Podľa potreby je preto vhodné pôdu pripraviť.

Väčšina ľalií vyžaduje slnečné miesta, botanickým druhom sa bude dariť aj v polotieni. Pokiaľ sú však stonka a kvety vystavené slnku, korene a cibuľa potrebujú chlad. Miesto, odkiaľ ľalie vyrastajú preto treba zatieniť inými rastlinami, alebo aspoň namulčovať hrubšou vrstvou kôry. Suché a kamenisté pôdy ľaliám nevyhovujú, rovnako ani pôdy podmáčané, príliš zásadité či extrémne kyslé.

Prečítajte si tiež: Ako pestovať orchidey? Základné rady nielen pre začiatočníkov!