Coca-cola na záhrade? Určite áno! Pri čom všetkom vie byť užitočná?

Coca-cola na záhrade? Určite áno! Pri čom všetkom vie byť užitočná?

Pravdepodobne ste už počuli, že Coca-colu môžeme použiť na čistenie rôznych vecí. Najčastejšie sa s ňou vrháme na bicykle, toalety, mince aj zašlé šperky. Odstráni hrdzu, zašlé škáry v dlažbe, vjazd do garáže, ale aj nánosy mastnoty na sporáku. Kutilovia colou odstraňujú aj staré farebné nátery, škvrny od oleja, lepidla alebo krvi. Vedeli ste však, čo všetko dokáže Coca-Cola na záhrade? Čítajte ďalej!

Coca-cola na záhrade? Áno!

Pasca na slimáky

Pestovatelia si sladký sýtený nápoj pochvaľujú a s obľubou ho používajú na odchyt nechcených návštevníkov ich záhonov. Predovšetkým ide o slimáky a rôzne druhy chrobákov. Vyskúšajte, či bude chutiť aj vášmu hmyzu. Pre slimáky a chrobáky je ideálna miska v blízkosti záhonov, kam ich chcete vylákať.

Prečítajte si tiež: Jedlá sóda na záhrade: zatočí so slimákmi i mravcami

Coca-cola do kompostu

V dnešnej dobe je kompostovanie veľmi populárne nielen pre majiteľov záhrad, ale venujú sa mu aj ľudia žijúci v bytoch. Ak medzi nich ešte nepatríte, neváhajte a začnite. Budete mať dobrý pocit z prospešného zužitkovania domáceho odpadu. Dbajte však na to, aby ste do kompostu pridávali len tie správne veci a suroviny, ktoré mu prospievajú.

Coca-Cola na záhrade
Zdroj: takprosto.cc

Práve cukry, ktoré Coca-Cola obsahuje, podporujú život mikroorganizmov, ktoré pomáhajú kvalitnejšiemu rozkladu kompostu. Preto sa nebojte ju naliať aj do kompostu, a to pokojne jedenkrát do týždňa. Vznikne vám blahodarný a bohatý humus, ktorý prospeje celej vašej záhrade.

Prečítajte si tiež: Vermikompost – alebo domáce dážďovky

Zároveň dokáže zahubiť škodcov, ako vyššie spomínaných slimákov a je skvelou zálievkou pre rastliny, ktoré vyžadujú kyslú pôdu. Prospieva obzvlášť azalkám a mnohí ju využívajú aj pre papriky a paradajky. Obsiahnutý fosfor je totiž pre niektoré rastliny veľmi užitočný.

Vždy však myslite na to, že je potrebné nápoj pred použitím pre kvety riediť. Stačí zmiešať šálku nápoja v jednom litri vody. Pripravenou tekutinou by ste mali zalievať rastliny priamo ku koreňom, určite nie na listy a plody. Tiež nie je dobré zvyšovať dávky, pretože hrozí veľké prekyslenie zeminy.

Coca-cola na záhrade
Zdroj: takprosto.cc

Aj kvety sa rady napijú

Záhradníci používajúci nápoj plný bublín na záhonoch si pochvaľujú účinky nápoja predovšetkým pri kvitnúcich rastlinách a kríkoch, najmä pri azalkách a gardéniách. Nie je potrebné veľké množstvo – skôr než o vlahu, ide o výživu rastlín.

Sladké lákadlo pre otravné osy

Počas letnej sezóny a dozrievania ovocia, nás môže častejšie trápiť prítomnosť ôs v okolí našich domovov a chalúp. Na rozdiel od včiel nás dokážu osy aj celkom potrápiť svojou prítomnosťou. Ak vás obťažuje ich výskyt, rozvešajte po záhrade, ale ďalej od posedenia, plastové fľaše s niekoľkými centimetrami coly na dne. Pre odchyt lietajúceho hmyzu je ideálna PET fľaša, kam osa vletí, ale už nedokáže vyliezť von. Vyskúšajte niekoľko veľkostí, je v nich rozdiel.

Prečítajte si tiež: Chcete na jar zasiať? Záhon založte práve teraz!