Coca-cola na záhrade? Určite áno! Pri čom všetkom vie byť užitočná?

Coca-cola na záhrade? Určite áno! Pri čom všetkom vie byť užitočná?

Pravdepodobne ste už počuli, že Coca-colu môžeme použiť na čistenie rôznych vecí. Najčastejšie sa s ňou vrháme na bicykle, toalety, mince aj zašlé šperky. Odstráni hrdzu, zašlé škáry v dlažbe, vjazd do garáže, ale aj nánosy mastnoty na sporáku. Kutilovia colou odstraňujú aj staré farebné nátery, škvrny od oleja, lepidla alebo krvi. Vedeli ste však, čo všetko dokáže Coca-Cola na záhrade? Čítajte ďalej!

Coca-cola na záhrade? Áno!

Pasca na slimáky

Pestovatelia si sladký sýtený nápoj pochvaľujú a s obľubou ho používajú na odchyt nechcených návštevníkov ich záhonov. Predovšetkým ide o slimáky a rôzne druhy chrobákov. Vyskúšajte, či bude chutiť aj vášmu hmyzu. Pre slimáky a chrobáky je ideálna miska v blízkosti záhonov, kam ich chcete vylákať.

Prečítajte si tiež: Jedlá sóda na záhrade: zatočí so slimákmi i mravcami

Coca-cola do kompostu

V dnešnej dobe je kompostovanie veľmi populárne nielen pre majiteľov záhrad, ale venujú sa mu aj ľudia žijúci v bytoch. Ak medzi nich ešte nepatríte, neváhajte a začnite. Budete mať dobrý pocit z prospešného zužitkovania domáceho odpadu. Dbajte však na to, aby ste do kompostu pridávali len tie správne veci a suroviny, ktoré mu prospievajú.

Práve cukry, ktoré Coca-Cola obsahuje, podporujú život mikroorganizmov, ktoré pomáhajú kvalitnejšiemu rozkladu kompostu. Preto sa nebojte ju naliať aj do kompostu, a to pokojne jedenkrát do týždňa. Vznikne vám blahodarný a bohatý humus, ktorý prospeje celej vašej záhrade.

Prečítajte si tiež: Vermikompost – alebo domáce dážďovky

Zároveň dokáže zahubiť škodcov, ako vyššie spomínaných slimákov a je skvelou zálievkou pre rastliny, ktoré vyžadujú kyslú pôdu. Prospieva obzvlášť azalkám a mnohí ju využívajú aj pre papriky a paradajky. Obsiahnutý fosfor je totiž pre niektoré rastliny veľmi užitočný.

Vždy však myslite na to, že je potrebné nápoj pred použitím pre kvety riediť. Stačí zmiešať šálku nápoja v jednom litri vody. Pripravenou tekutinou by ste mali zalievať rastliny priamo ku koreňom, určite nie na listy a plody. Tiež nie je dobré zvyšovať dávky, pretože hrozí veľké prekyslenie zeminy.

Aj kvety sa rady napijú

Záhradníci používajúci nápoj plný bublín na záhonoch si pochvaľujú účinky nápoja predovšetkým pri kvitnúcich rastlinách a kríkoch, najmä pri azalkách a gardéniách. Nie je potrebné veľké množstvo – skôr než o vlahu, ide o výživu rastlín.

Sladké lákadlo pre otravné osy

Počas letnej sezóny a dozrievania ovocia, nás môže častejšie trápiť prítomnosť ôs v okolí našich domovov a chalúp. Na rozdiel od včiel nás dokážu osy aj celkom potrápiť svojou prítomnosťou. Ak vás obťažuje ich výskyt, rozvešajte po záhrade, ale ďalej od posedenia, plastové fľaše s niekoľkými centimetrami coly na dne. Pre odchyt lietajúceho hmyzu je ideálna PET fľaša, kam osa vletí, ale už nedokáže vyliezť von. Vyskúšajte niekoľko veľkostí, je v nich rozdiel.

Prečítajte si tiež: Chcete na jar zasiať? Záhon založte práve teraz!