Výsadba zemiakov: Správny postup ovplyvní kvalitu a množstvo úrody

Výsadba zemiakov: Správny postup ovplyvní kvalitu a množstvo úrody

Ak vám nechutia kupované zemiaky a máte k dispozícii dostatočný priestor na záhrade či na poli, vypestujte si ich sami. Poradíme vám, ako sadiť zemiaky, aby ste sa dočkali bohatej úrody.

Zemiaky a ich pestovanie

Pestovanie zemiakov nie je žiadna veda. Zvládne to aj začínajúci záhradkár. Nevyžaduje žiadne zvláštne znalosti ani zručnosti. A kto raz vlastnoručne vypestované zemiaky ochutná, už nikdy nebude chcieť tie zo supermarketu. Ak teda máte k dispozícii voľný záhon, skúste tento rok zemiaky vysadiť.

Pôdu na zemiaky vopred pripravte

Celú plochu, kam chcete vysadiť zemiaky, najprv zbavte všetkých burín a následne veľmi dôkladne skyprite aspoň do hĺbky 15 až 20 centimetrov. Zemiaky totiž vyžadujú kyprú a dobre priepustnú pôdu. Malé záhony sa najlepšie kypria ručným kypričom alebo elektrickou motyčkou. Po nakyprení začnite s prípravou výsadby – vyorte alebo motyčkou si vytvorte brázdu, do ktorej vkladajte zemiaky. Alebo využite takú metódu, že vykopete len jednotlivé “hrobčeky”, čiže jamky.

Kedy vysadiť zemiaky

Termín výsadby sa odvíja predovšetkým od aktuálneho počasia a teplôt. Zvyčajne sa pohybuje od konca marca až po druhú polovicu mája. Podmienkou je, aby pôda mala v hĺbke okolo jedného centimetra teplotu aspoň šesť až osem stupňov Celzia a nebola príliš vlhká. Spoznáte to tak, že sa po stlačení v ruke a uvoľnení rozpadne a nebude sa lepiť na náradie. Vo vyšších podhorských a horských oblastiach môžete urýchliť prehriatie pôdy použitím netkanej textílie či fólie.

Prečítajte si tiež: Vypestujte si zdravý cesnak: Kedy a ako ho sadiť?

Ako hlboko vsádzať zemiaky

Jednotlivé hľuzy vsádzajte asi 20 až 30 centimetrov od seba (ak robíte hrobčeky, tak ich vytvorte od seba v tejto vzdialenosti), nikdy však nie príliš hlboko. Hĺbka by mala byť maximálne o 1 až 2 centimetre väčšia, než je výška hľuzy. Vzdialenosť jednotlivých riadkov by potom mala byť 65 až 70 centimetrov, aby mali rastliny dostatok miesta, vzduchu a svetla.

Podstatné je tiež dostatočné nahrnutie pôdy nad hľuzy. Vysadené riadky zasypte do výšky 7 až 15 centimetrov, pritom ale dbajte na to, aby boli rovné po celej dĺžke. Potom záhony prvýkrát zalejte a udržujte ich stále mierne vlhké, zemiaky potom veľmi rýchlo naklíčia. Po ich vyvinutí ich znova zasypte, podporíte tým vývin hľúz a zároveň znemožníte burinám rast.

Ako vybrať sadivo

Nikdy nesaďte normálne konzumné zemiaky. Sú totiž ošetrené prípravkami proti klíčeniu, takže by vám vôbec nemuseli vyklíčiť. Dôležité je zaobstarať si kvalitnú certifikovanú sadbu. Ponuka je široká, vyberať môžete z viac ako 160 druhov. Do pôdy patria sadbové zemiaky s nariasenými klíčkami, dlhými 1 až 2 centimetre, nakoľko dlhšie klíčky by sa pri výsadbe polámali a vysilili. Dbajte tiež na to, ako sadbové zemiaky vyzerajú. Nesmú mať belavý povlak a musia byť pravidelné, bez chodbičiek a iného viditeľného poškodenia.

Hnojivo

Zemiaky sú pomerne náročné na živiny. Vyžadujú organické i minerálne hnojenie. Z minerálnych hnojív sa osvedčuje síran draselný alebo cererit, z organických materiálov potom odležaný hnoj alebo kvalitný kompost. Ak ste si nestihli pripraviť záhon už na jeseň, urobte to čo najskôr. Po zemine pohádžte hnojivo alebo granulovaný hnoj a zapravte ich ručne, prípadne rotovátorom.

Boj proti burinám

Postreky proti burinám sú vo vegetačnej dobe nevhodné. Lepšie bude, keď si pomôžete pomocou náradia alebo techniky. Vynikajúcim doplnkom každého malotraktora je rotavátor alebo rotačná plečka.

Pravidelným kyprením sa vám podarí úspešne bojovať proti najrôznejším burinám, ale pozor! Tie ťažké, ako je pýr, musíte najprv vytrhať. Inak ich iba nasekáte na kúsky, a tým rozmnožíte.

Prečítajte si tiež: Kedy a ako zberať cibuľu?