Vážne choroby čerešní: Všímajte si tieto detaily, kým nie je neskoro

Vážne choroby čerešní: Všímajte si tieto detaily, kým nie je neskoro

Košatý strom vidíme takmer na každej záhradke. Čerešne totiž patria medzi najobľúbenejšie ovocie vôbec. Úrodu však neohrozujú len škorce, ale aj hubové choroby a škodcovia v priebehu celého roka. Ako im predchádzať?

Čerešne

Džemy, kompóty, zaváraniny, bublanina alebo čerešňovica. Čerešne majú v našej kuchyni bohaté využitie. Červené a sladké bobule si však môžeme užiť iba v prípade, že je strom zdravý. Bohužiaľ, čerešňu ohrozuje niekoľko škodcov a chorôb. Medzi najčastejšie patrí vrtivka čerešňová, škvrnitosť listov, moníliová hniloba, a ďalšie.

Vrtivka čerešňová (Rhagoletis cerasi)

Asi každý niekedy zahryzol do čerešne, ktorá vo svojich útrobách schovávala bieleho červíka. Za jeho výskyt môže pol centimetra veľká mucha, ktorá kladie vajíčka do vyvinutých zrelých plodov. Vyliahnuté larvy si pochutnávajú na dužine a prenikajú až ku kôstke. Napadnuté plody chradnú, mäknú, hnijú a opadávajú.

Ako vrtivke čerešňovej predchádzať?

Vrtivka čerešňová sa vyhýba raným odrodám 1. a 2. týždňa (napr. burlat), pestovanie týchto odrôd teda patrí k preventívnemu opatreniu pred jej napadnutím. Výskyt škodca tiež významne znižuje včasná úroda odrôd 3. čerešňového týždňa, ako sú Van a Kordia.

Prečítajte si tiež: Domáce prípravky na VOŠKY bez chémie, ktoré skutočne fungujú

Proti muche tiež pomáhajú žlté lepové dosky. Tie rozvešajte v máji a júni, teda v období, keď muchy kladú vajíčka do dozrievajúcich plodov. Tieto dosky tiež slúžia ako indikátor pre stanovenie termínu ošetrenia povolenými prípravkami. Tie sa aplikujú 7-8 dní po začiatku výskytu vrtivky. Maximálne denné teploty by sa mali pohybovať nad 17 °C.

Pre 1. ošetrenie voľte predovšetkým pyrethroidy (Decis Mega, Desis Protech, Sanium Ultra). Po 8-10 dňoch použite výrobky povolené pre hobby záhradkárov.

Škvrnitosť a suchá škvrnitosť listov (Blumeriella japii a Stigmina carpophila)

Oba dva druhy hubovej choroby sa prejavujú škvrnami na listoch. Škvrnitosť sa prejavuje ako drobné, vínovo-červené, spočiatku ohraničené bodky. Postupom času sa škvrny rozširujú, listy žltnú, krútia sa a predčasne opadávajú. K opadnutiu dochádza od júla po koniec vegetačného obdobia. Často sa škvrnitosť rozšíri aj na stopky a plody.

Suchá škvrnitosť sa prejavuje 2-5 mm veľkými žlto-zelenými škvrnami so svetlým alebo červeno-fialovým okrajom. Listy postupne žltnú a opadávajú. Šírenie nastáva najčastejšie v priebehu júna a júla. K prvým infekciám však môže dôjsť už 2-3 týždne po odkvitnutí. Na jeseň potom huba napáda púčiky a prerastá do vetvičiek. K šíreniu oboch dvoch škvrnitostí napomáha daždivé a teplé počasie.

Prečítajte si tiež: Plodokaz jablčný – húsenica, ktorá stoji za červivosťou plodov! Kedy a ako ich zlikvidovať?

Ako škvrnitosti predchádzať?

Škvrnitosť obmedzuje vzdušnosť koruny stromov. Preto čerešňu nezabudnite pravidelne prerezávať. Napadnuté listy odstraňujte a zlikvidujte. Ohrozené stromy tiež môžete ošetriť fungicídnymi prípravkami. Prvý postrek vykonávajte cca 3-4 týždne po odkvitnutí, najneskôr pri prvom výskyte choroby. Ošetrenie opakujte podľa potreby po 10-14 dňoch.

Suchej škvrnitosti predídete tiež postrekom. Ten vykonávajte 2-3 týždne po odkvitnutí alebo neskôr v prípade, ak hrozia výdatné dažďové zrážky. Ošetrenie opakujte 1-2x po 10-14 dňoch.

Moníliová hniloba čerešní (Monilinia Laxa. M. fructigena)

Napadnutie hnilobou spoznáte ľahko. Na plodoch vyrastajú sivé porasty huby Moniliana Laxa alebo béžové vankúšiky huby Monilinia fructigena. Plody opadávajú alebo tvrdnú a zostávajú na stromoch. Z nich sa potom hniloba šíri do vetvičiek, ktoré vysychajú. Konídie sú rozširované vetrom, dažďom a hmyzom. Najohrozenejšie obdobie je fáza počiatku zrenia.

Prečítajte si tiež: Nedarí sa vám pestovať ananás? Možno robíte tieto chyby

Ako sa pred moníliovou hnilobou chrániť?

Medzi preventívne opatrenia patrí odstránenie napadnutých plodov a odumretých vetvičiek. To vykonávajte najneskôr pri jarnom reze. Zdroj infekcie tiež obmedzuje včasnú úrodu. Pokiaľ dôjde v počiatku dozrievania k poškodeniu plodov krupobitím alebo suchom, môžete strom ošetriť fungicídnymi prípravkami. Aplikujte ich 1x cca 2-3 týždne pred zberom.

Nosánik ovocný (Rhynchites Bacchus)

Nosánik patrí medzi bežného škodcu kôstkového ovocia. Ide o 3 mm drobného chrobáka. Samičky napádajú plody čerešní po ich odkvitnutí. Najčastejšie do nich kladú vajíčka. Plody sa potom deformujú, opadávajú a sú často napádané hubovými chorobami.

Ako sa nosánikovi brániť?

Najlepšou prevenciou je pravidelná kontrola stavu malých plodov a odstraňovanie dospelých jedincov. Opadané plody je nutné upratať a spáliť. Chemické postreky aplikujte v rámci letného ošetrenia.

Prečítajte si tiež: Ako pestovať ríbezle? Toto sú základy ich pestovania