Ako pestovať brokolicu: Nenáročnú zeleninu môžete zberať od júna do novembra

Ako pestovať brokolicu: Nenáročnú zeleninu môžete zberať od júna do novembra

Brokolica patrí k najzdravším a veľmi obľúbeným, chutným zeleninám. Ak sa ju naučíte pestovať, môžete ju mať k dispozícii čerstvú od júna až do novembra. Poradíme vám, ako sa o sadeničky postarať tak, aby dobre prospievali.

Brokolica

Brokolica patrí do čeľade kapustovitých (Brassicaceae). V zdravej výžive je obľúbená a vyzdvihovaná ako superpotravina kvôli vysokému obsahu beta karoténu, vlákniny a vitamínu C. Obsahuje tiež sulforafán – látku fungujúcu proti rakovine.

Brokolica je známa ako zimná zelenina. Nerobia jej problém ani chladnejšie oblasti, v noci znesie aj -6 °C, cez deň je pre ňu ideálna teplota okolo 23 °C. Vo vegetačnom období vyžaduje plné slnko. Pestovanie brokolice nie je teda nijak špeciálne náročné. Semiačka môžete vysievať už skoro na jar (asi 6 týždňov pred posledným mrazom).

Sadenice a semená: Kedy sadiť a kedy žať

Sadenice tejto zeleniny sa dajú buď rovno kúpiť alebo vypestovať zo semien (ak na to máte vhodné podmienky). Počas sezóny máte túto možnosť hneď trikrát. Semená sa vysievajú vo februári až marci pre raný júnový zber, začiatkom apríla pre zber počas prázdninových mesiacov alebo potom v júni, kedy zber vychádza na október a november.

Kým zasadíte vypestované sadenice von do záhradnej pôdy, pripravte pôdu. Obohaťte ju dostatočným množstvom hnojiva. Jednotlivé rastlinky by mali byť zasadené asi 60 centimetrov od seba a 5 centimetrov hlboko.

Ak vysievate von priamo semená, sejte ich do hĺbky 1,3 cm, pričom by mali byť od seba vzdialené 60 až 90 centimetrov. Na podporu rastu môžete na začiatku pestovania pridať aj kompost alebo hnoj.

Prečítajte si tiež: Vypestujte si ten najlepší kaleráb – biely aj fialový. Ako na to?

Pri výbere semien platí, že hybridné odrody tvoria väčšie ružice, majú kratšiu vegetačnú dobu a bývajú odolnejšie pri výkyvoch počasia. Voliť môžete z dvoch typov: brokolica stonková (špargľová) tvorí viacero menších ružičiek, ktoré zbierate postupne a brokolica karfiolová tvorí jednu veľkú stredovú ružicu, ktorá sa zberá naraz.

Stanovište a výsadba brokolice

K výsadbe vyberajte slnečné, teplé stanovištia, ktoré sú chránené pred vetrom. Rastlinky vysádzajte do sponu cca 45×45 centimetrov a miesto okolo nich dobre zamulčujte – pomôžete tým v pôde udržať vlahu a zamedzíte rastu burín.

Brokolicu neumiestňujte do záhonov, v ktorých ste v predchádzajúcich dvoch pestovateľských sezónach mali niektorú z hlúbovín a to preto, aby ste predišli nádorovitosti hlúbovín. Vhodnou predplodinou sú strukoviny, ktoré pôdu obohatia o humus a dusík.

Vhodná zemina

Pre brokolicu pripravte dobre priepustnú, vlhkú, avšak odvodnenú pôdu s dostatkom živín. Ako optimálne pH sa udáva 6,4-7,5. Brokolici vyhovuje záhon v prvej trati. V dobe rastu potrebuje prihnojenie dusíkom a pravidelnú závlahu – poškodenie náhlym suchom ju brzdí vo vývoji rovnako ako kolísanie teplôt a máva za následok tvorbu riedkych ružíc.

Prečítajte si tiež: Zeler a tajomstvá jeho pestovania. Čo urobiť, aby vyrástol veľký a chutný?

Sadenička je pripravená na pestovanie do záhona, keď má minimálne tri pravé listy

Ak máte skleník, brokolicu predpestujte v ňom. Akonáhle semená vzídu, znížte teplotu na cca 12 až 14 stupňov Celzia, a akonáhle vytvorí prvé pravé lístky, teplotu zase zvýšte. Predídete tým vyťahovaniu sadeníc.

Brokolicu žnite akonáhle je vrcholová ružica pevná a kvetné puky nerozvinuté. Ak sa už objavia žlté kvietky podobné repke, znamená to, že brokolica prezrela, no aj tak ju môžete skonzumovať. Po zbere vrcholovej ružice nechajte brokolicu rozhodne ešte v záhone! Vyrastú na nej ružice postranné – síce menšie, ale rovnako dobré. Koncom sezóny vydrží táto zelenina aj slabšie mrazíky, a tak môžete mať prísun vitamínov celkom dlhú dobu.

Škodcovia

Brokolica býva často napádaná skočkami, čo môže viesť predovšetkým u mladých rastlín k ich úhynu. Výsadbu preto udržujte vo vlhkosti, ktorú nemajú títo škodcovia radi, a prekryte ju netkanou textíliou tak, aby sa k nej nedostali. Škodcov od brokolice odrádzajú aj kapucínka či zeler rastúci v jej blízkosti.

Prečítajte si tiež: Pestovanie cukety a tekvice: ako sa o ne starať nielen v lete?