Rakytník – ako ho pestovať? Nie je vôbec náročný!

Rakytník – ako ho pestovať? Nie je vôbec náročný!

Rakytník je ovocný ker, ktorý disponuje sladkokyslými plodmi žltej farby. Aj keď mnohí z nás poznajú rakytník najčastejšie ako prísadu do čajov, poznáte jeho reálnu chuť? Vďaka vysokým hladinám antioxidantov a vitamínov, je toto ovocie priam výživovou bombou. Jeho priaznivé účinky môžeme preto využiť nielen v čajoch či zákuskoch, ale aj v podobe džemov či v mrazenej, príp. sušenej, podobe.

Rakytník a jeho účinky pre zdravie

Rakytník je odolný a nenáročný na starostlivosť i priestor vo vašej záhrade, zároveň vás obdaruje cennými plodmi. Ide o dekoratívny a dlhoveký ker. Pestuje sa pre plody v tvare podlhovastých bobuliek, ktoré sú pre vaše zdravie veľmi cenné.

Prečítajte si tiež: Máte radi nektarinky? Vypestujte si vlastné na balkóne či terase

Zdravie zo záhrady

Plody rakytníka sú zdrojom množstva vitamínov. Ďalej obsahujú pektín, silicu, triesloviny, oleje a dôležité minerály. Pravidelné konzumovanie plodov rakytníka slúži ako prevencia proti ochoreniu tela, vrátane civilizačných chorôb. Povzbudzuje tiež odolnosť proti infekcii a stresu, veľmi priaznivo pôsobí na krvný obeh, pôsobí hojivo na sliznice dýchacieho ústrojenstva, tráviaceho ústrojenstva, aj na kĺby. Ďalej pôsobí detoxikačne, má antioxidačný účinok, podporuje imunitu, ovplyvňuje pozitívne funkciu kardiovaskulárneho systému, pomáha znižovať krvný tlak, znižuje hladinu cholesterolu a hojí poranenia kože.

Ako si rakytník vypestovať?

Jeseň je vhodnou dobou na pestovanie sadeníc rakytníka. Na malú záhradku sa hodia zakrpatené rastlinky rakytníka. Vyššie kultivary môžete tvarovať do podoby stromčeka, ktorý bude na záhrade poskytovať tieň. Rakytník však vysaďte na slnečné miesto.

Je nenáročný na živiny i vlahu. Vlahu si dokáže vytiahnuť aj z veľkých hĺbok, uplatní sa preto aj na svahoch, ktoré svojimi koreňmi spevní. Mladým sadeniciam rakytníka musíte za sucha dopriať zálievku.

Tomuto kru prospieva pôda s pH 6-7, s dostatočnou priedušnosťou, čo môžeme z časti zabezpečiť častým kyprením pôdy. Umiestňujeme na slnečné stanovisko, najlepšie do záveternej strany z dôvodu možnosti opadania plodov. V prípade, že rastlina nie je dostatočne silná, prípadne je to odroda, ktorej plody nemajú silnú väzbu, môže sa stať, že plody rastline pri silnejšom vetre celkom opadajú.

Prečítajte si tiež: Bio záhrada: Ako pestovať drobné ovocie bez chémie

Rakytník sadíme do voľnej zeme najmä z dôvodu rozľahlého koreňového systému. Rastlín na pestovanie rakytníka však potrebujeme viac, nie len jednu. Pri tomto ovocnom kre rozoznávame medzi samičími a samčími rastlinami, pričom obe sú nutne potrebné. Je dobré vedieť, že na jednu samčiu rastlinu môže byť až niekoľko samičích, nikdy nie však opačne.

Sadenice odporúčame kupovať v plastových baloch či kontajneroch. Spon rastlín, teda rozostup rakytníka rešetliakového, by mal byť dostatočný na to, aby sa vedeli ďalej rozvíjať bez značného obmedzenia – dbáme aj na druh rakytníka a jeho špecifiká. Odporúčame spon približne 2-3 metre, nesadíme v blízkosti vysokých tienistých rastlín.

Úroda plodov

Plody rakytníka dozrievajú na konci augusta až v októbri, podľa odrody. Je dôležité žať rakytník včas, pretože v prezretých bobuliach sa znižuje obsah dôležitých látok. Jednoduchší je zber premrznutých plodov, ale ich hodnota sa tým zníži. Chuť je však lahodnejšia.

Zrelé plody sú veľmi chutné aj čerstvé. Veľmi účinná je šťava z nich vylisovaná, ale obľúbené sú aj sirupy, marmelády a likéry. Plody rakytníka môžete usušiť, rozomlieť a užívať čajovú lyžičku každé ráno. Z bobúľ rakytníka pripravíte aj výborný čaj, ktorý zachová všetky vitamíny.

Prečítajte si tiež: Ako spracovať rakytník: Z oranžových plodov môžete urobiť liečivý olej alebo tinktúru, sirup aj džem

Zalievanie rakytníka

Zálievka je nutná tesne po jeho výsadbe a v nastávajúcich týždňoch. Mladé rastliny (považujeme za ne aj 2-3 ročné sadenice) vyžadujú dostatočnú zálievku – nemusí byť denná. Môžeme sa taktiež riadiť aj aktuálnym úhrnom zrážok či teplotou, ktorá vlhkosť pôdy podstatne ovplyvňuje. V prípade starších rastlín zálievka nie je takmer nutná. Korene rakytníka sú dostatočne rozsiahle a pri správnom a dostatočnom zakorenení je rastlina schopná čerpať podzemnú vodu zo zásob.

Ochrana pred zimou a škodcami

Zimná ochrana je pre rakytník dôležitá, hoci znáša aj zimy na Slovensku. Pri jeho koreni môžeme rozložiť dostatok čečiny, slamy či iného separačného materiálu. Mrazy sa však môžu objaviť aj počas jarných mesiacov, ako je apríl. V týchto mesiacoch sa rakytník začína prebúdzať, listy pučia. Ak sa dajú od počasia predvídať čo i len prízemné mrazy či mrazy počas noci, obalíme celý rakytník v záhradníckej textílii.

Škodcovia predstavujú pre rakytník ochorenie, ktoré prichádza zvyčajne vo forme hubových ochorení. Druhú priečku zastávajú známe vošky, ktoré sa rýchlo premnožia a napadnú aj iné rastliny. V oboch prípadoch reagujte vhodným postrekom, pričom sa prísne riaďte dávkovaním.

Prečítajte si tiež: Ako správne pestovať citrusy? Poradíme, ako na to: